به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، در مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده این بانک که روز دوشنبه ۲۹ مرداد به ریاست سمیع، رئیس هیات‌مدیره بانک و با حضور ۸۶ درصد صاحبان سهام و نمایندگان قانونی سهامداران، نمایندگان سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی برگزار شد.

امیر مسعود رزازان، معاون مالی مدیرعامل این بانک مهم‌ترین چالش بانک‌ها از جمله بانک تجارت را جذب منابع، افزایش شدید نرخ سود سپرده‌ها و انباشت بخش قابل‌توجهی از دارایی‌های بانک‌ها در سرفصل‌های مطالباتی بر شمرد و گفت: به‌رغم مشکلات موجود که بخش عمده‌ای از آنها ریشه در مشکلات کلان اقتصادی کشور دارد، بانک تجارت با تکیه بر توانایی‌های درونی بانک و استفاده از فرصت‌های بیرونی تمام تلاش خود را برای برون‌رفت از این مشکلات انجام داده است.

وی مهم‌ترین دلیل عدم‌تحقق اهداف بانک در زمینه سودآوری طی دو سال گذشته را حجم بالای مطالبات بانک از دولت و اشخاص حقیقی و حقوقی و تحریم‌های بین‌المللی کشور طی سال‌های گذشته دانست و افزود: درخصوص تعیین‌تکلیف مطالبات بانک تاکنون جلسات متعددی را در وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، مجلس و سازمان برنامه و بودجه داشته‌ایم.

 رزازان درباره بازگشایی نماد بانک تجارت گفت: نماد بانک تجارت پس از ۸ ماه در روزهای آغازین سال‌جاری بازگشایی شد که مورد استقبال قرار گرفت که این موضوع نشان‌دهنده اعتماد سهامداران و مشتریان به بانک تجارت به‌رغم شرایط دشوار اقتصادی است.

وی تصریح کرد: بانک تجارت هم‌اکنون دارای رتبه نخست در تعهدات اعتبارات اسنادی داخلی و خارجی و همچنین ضمانت‌نامه‌های ارزی و ریالی است، بنابراین به‌منظور رسیدن به سودآوری، عمده‌ترین تاکید بانک، افزایش کارمزدهای دریافتی از ارائه خدمات است. معاون مدیرعامل تجارت با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی موجود، عاملی بازدارنده در پیشبرد اهداف ۴ ساله طراحی شده برای بانک است، گفت: هر اقدام بانک تبعات خاص خود را به‌دنبال دارد. به‌عنوان مثال در سال‌جاری بانک تجارت قصد دارد تا ۲۱۰ شعبه خود را در شعب دیگر بانک ادغام کند که ادغام و بستن هر کدام از این شعب، مقاومت‌های مقامات استانی را در پی دارد. وی در ادامه افزایش تحرک و پویایی در ارکان بانک، انجام اصلاحات اساسی در ساختارهای مالی و عملیاتی و طراحی روش‌های نوین تامین مالی پروژه‌های بزرگ کشور را اقداماتی در جهت ایجاد تاثیرات مثبت در عملکرد بانک تجارت بر شمرد.

در ادامه این جلسه گزارش بازرس قانونی بانک ارائه شد. همچنین تعدادی از سهامداران به طرح موضوعاتی درخصوص عملکرد و صورت‌های مالی بانک تجارت پرداختند که توضیحات لازم ازسوی مسوولان بانک را به‌دنبال داشت. در پایان نیز سهامداران با اکثریت آرا، صورت‌های مالی بانک تجارت برای سال‌مالی منتهی به پایان اسفند سال ۹۶ را تصویب و عملکرد این بانک را تایید کردند.