به گزارش ایبِنا به نقل از راشاتودی، «ویکتور کانو» وزیر معدن ونزوئلا گفت: بانک مرکزی ونزوئلا به‌منظور دوری جستن از تحریم‌های آمریکا که مانع از انجام عملیات‌های بانکی این کشور در سوئیس می‌شود، اقدام به استخراج طلا در ترکیه خواهد کرد.

وی گفت: این یک توافقی است که بین ترکیه و بانک مرکزی ونزوئلا منعقد شده است. وزیر معدن ونزوئلا تصریح کرد که این توافق در حال انجام گرفتن توسط کشورهای همپیمان ونزوئلا است. «کانو» گفت: تصور کنید با توجه به شرایط فعلی اگر طلا به سوئیس ارسال کنیم چه اتفاقی می‌افتد و سپس به ما گفته می‌شود که به‌خاطر تحریم‌ها طلا‌ها باید اینجا بمانند.

بانک مرکزی ونزوئلا در حال خرید طلا از معادن کوچک در جنوب این کشور است و سپس استخراج این فلز گرانبها به‌عنوان پشتوانه پولی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ونزوئلا به‌دنبال مستحکم کردن ذخایر بین‌المللی خود است که در پی بحران اقتصادی این کشور کاهش پیدا کرده است.

وزیر معدون ونزوئلا به شرکت یا شرکت‌های خاص ترکیه‌ای یا مقدار طلای استخراج شده، اشاره‌ای نکرد. وی خاطر نشان کرد ونزوئلا در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱/ ۹ تن طلا از معادن کوچک خریداری کرده است. طلاها بعد از اینکه در ترکیه استخراج می‌شوند به ونزوئلا برگردانده می‌شوند تا به‌عنوان بخشی از دارایی بانک مرکزی این کشور ذخیره شوند.

در حال حاضر، ونزوئلا با تحریم‌های شدید آمریکا روبه‌رو است و شهروندان آمریکایی هم از خرید اوراق قرضه منتشر شده توسط شرکت‌های دولتی ونزوئلا منع شده‌اند و «نیکولاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا گفته که این اقدامات به‌عنوان جنگ تجاری علیه کاراکاس است.