روز گذشته قیمت نفت نیز در واکنش به ریسک‌های ژئوپلیتیک به بیشترین سطح خود در بیش از سه سال گذشته رسید. نفت‌برنت تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۷ به وقت تهران) حدود ۸۰ سنت معادل بیش از یک درصد رشد کرد و به قیمت ۷۲ دلار بر بشکه نزدیک شد. بهای نفت‌خام آمریکا نیز ۶۰ سنت رشد کرد و حدود ۱/ ۶۶ دلار بر بشکه معامله شد. تولید نفت سوریه چندان قابل‌توجه نیست، اما هرگونه نشانه از ایجاد مناقشه در منطقه خاورمیانه نگرانی از اخلال در عرضه نفت را به همراه دارد و بازار نفت را در مسیر صعودی قرار می‌دهد. از سویی تهدید توییتری ترامپ علیه روسیه، نگرانی از وقوع جنگ بین این دو ابرقدرت جهانی را به همراه دارد. روسیه در حال‌حاضر با تولید روزانه نزدیک به ۱۱ میلیون بشکه بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان است و آمریکا با تولید ۴/ ۱۰ میلیون بشکه در جایگاه دوم قرار دارد. اما تمام این تحولات احتمال خروج آمریکا از برجام را تقویت می‌کند، موضوعی که می‌تواند در جریان صادرات نفت ایران اخلال ایجاد کند. تمام این ریسک‌های ژئوپلیتیک منجر به افزایش قیمت نفت شد.

با این حال آنطور که کارشناس بازارهای کالایی کامرزبانک گفته است، بازارها بر احتمال حمله موشکی به خاک سوریه متمرکز شده‌اند. او بر این باور است که عوامل بنیادی بازار نفت از قیمت‎های کنونی حمایت نمی‌کند و تنها تحت‌تاثیر ریسک‌های سیاسی و ژئوپلیتیک برنت به ۷۲ دلار بر بشکه نزدیک شده است؛ چراکه روز گذشته نشانه‌هایی از تداوم رشد تولید آمریکا منتشر شد. آن‌طور که اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرده تولید نفت آمریکا در سال‌جاری میلادی به‌طور متوسط ۷/ ۱۰ میلیون بشکه در روز خواهد بود، این مقدار حدود ۱۰۰ هزار بشکه بیشتر از برآورد قبلی این سازمان است. علاوه بر این، موسسه نفت آمریکا نیز از افزایش ۸/ ۱ میلیون بشکه‌ای سطح موجودی انبارهای نفتی این کشور در هفته گذشته خبر داده، این در حالی است که کارشناسان انتظار کاهش ۲/ ۱ میلیون‌ بشکه‌ای سطح این ذخایر را داشتند.

جهش قیمت اونس طلا

نرخ برابری یورو به دلار سه‌شنبه شب پس از سخنرانی مشاور ارشد بانک مرکزی اروپا نزدیک به نیم درصد تقویت شد. «اوالد نووتنی» از احتمال رشد نرخ سود سپرده‌ها به میزان ۲دهم درصد خبر داد که اولین گام بانک مرکزی اروپا برای آغاز روند انقباضی خواهد بود. نرخ سود سپرده‌ها در حال‌حاضر منفی ۴دهم درصد است که با توجه به بیانیه نووتنی به منفی ۲دهم درصد خواهد رسید. البته مشاور ارشد، یکی از «باز»های (انقباض‌طلبان) بانک مرکزی به‌شمار می‌رود؛ بنابراین بخشی از جهش یورو در ساعات بعد تعدیل شد. ارز اتحادیه اروپا دیروز نیز افزایشی استارت زد و تا ۵ بعد از ظهر بیش از ۲۵صدم درصد نسبت به دلار تقویت شد؛ اما رشد چهارشنبه یورو دیگر به دلیل رشد نرخ سود سپرده‌ها نبود. تشدید احتمال درگیری نظامی در خاک سوریه دلار آمریکا را در برابر یورو و اونس طلا تضعیف کرد. سایه جنگ بر خاورمیانه به عوامل افزایشی طلا در هفته جاری افزوده شد تا طلای جهانی در لحظاتی از مرز ۱۳۵۴ دلاری نیز عبور کند. طلا مثل همیشه نسبت به بروز بحران‌های بین‌المللی واکنش افزایشی نشان داده است که از افزایش تقاضا برای ذخایر امن در روزهای نامطمئن حکایت دارد.