این مدیریت از آن جهت که مدیریت دارایی و بدهی‌های ارزی کشور را بر عهده دارد به‌عنوان هسته اصلی معاونت ارزی بانک مرکزی شناخته می‌شود. نحوه مدیریت دارایی ارزی ایران در خارج از کشور و تامین مالی ارزی از وظایف اصلی این بخش به حساب می‌آید. اداره کل بین‌الملل بانک مرکزی زیر نظر معاونت ارزی فعالیت می‌کند. افسانه لک تبریز دومین زن در یک دهه گذشته است که در این مسوولیت فعالیت خود را آغاز کرده است. سال‌ها قبل مینو کیانی راد نیز عهده دار چنین سمتی در بانک مرکزی شد و پس از آن به‌عنوان نخستین زن به عضویت در هیات عامل بانک مرکزی رسید.

شتاب بازنشستگی در بانک مرکزی

سپردن مدیریت دارایی و بدهی ارزی به یک زن ایرانی تنها اتفاق بانک مرکزی در سال جدید نبود. بخش زیادی از مدیران و نیروهای بالای ۳۰ سال خدمت در این نهاد نیز در پایان سال بازنشسته شدند. در مهم‌ترین آنها مجید هاشمی مدیر عملیات و تعهدات ارزی به‌دلیل بازنشستگی از سمت خود کنار رفت. علی رضا مقتدایی، مدیرکل آمارهای اقتصادی نیز در پایان سال بازنشسته شد تا این پست نیز در انتظار مدیرکل جدیدی باشد.

دیگر جابه‌جایی‌ها

هیات عامل بانک مرکزی نیز در سال‌جاری با تغییر همراه است. حسین یعقوبی که سال گذشته به‌عنوان مدیرکل امور بین‌الملل بانک مرکزی مشغول به کار بود در سال جدید فعالیت خود را به‌عنوان معاون بین‌الملل آغاز کرده است. او جایگزین غلامعلی کامیاب در این سمت شد.معاونت بین‌الملل البته به‌دلیل آنکه هیچ زیر مجموعه‌ای ندارد از حساسیت کمتری در مقایسه با دیگر بخش‌های هیات عامل برخوردار است.