سایه بلند دوشنبه سیاه بر روز پنج‌شنبه نیز افتاد. داو‌جونز بار دیگر بیش از هزار واحد ریخت و سایر شاخص‌ها نیز یکی پس از دیگری افت کردند. شاخص میانگین صنعتی داوجونز در حالی به زیر مرز ۲۴ هزار واحدی می‌غلتید که تحلیلگران و مقامات اقتصادی از اصلاح بازار سخن به میان آوردند. کارشناسان اصلاح بین ۵ تا ۱۰ درصدی وال‌استریت را طبیعی عنوان کرده، در دو جبهه متفاوت رویکردهای خود را ثبت کردند. در حالی که نتیجه اجماع کارشناسان اصلاح بازار سهام بود، افرادی مانند «ویلیام دادلی»؛ رئیس فدرال رزرو شعبه نیویورک، ضمن اشاره به اصلاح بازار و وقایع این هفته وال‌استریت، شیب صعودی که بازار سهام را به وضعیت رکوردشکنی پیاپی رسانده بود نشانه‌ای از طبیعی بودن این رویداد دانست و تصریح کرد که این رویداد در چشم‌انداز اقتصادی آمریکا تاثیر نخواهد گذاشت. «رابرت کاپلان»؛ رئیس فدرال رزرو شعبه دالاس، اصلاح بازار سهام را نشانه سلامت آن دانست. این دست از نظرات با این الگو که رشد متداوم یک بازار بالاخره متوقف می‌شود، بنا شده‌اند. اگر بازار بخواهد مانند قطار سریع‌السیری که هیچ ایستگاه توقفی ندارد حرکت کند، ارزش غیرواقعی خواهد داشت. توقف وال‌استریت از این جهت که پس از ۲ سال یک ایستگاه اصلاح را تجربه می‌کند، رویداد خطرناکی تلقی نمی‌شود. رویکرد دیگر از تداوم اصلاح بازار سهام تا ۱۰ درصد و حتی اندکی بیشتر از آن دفاع می‌کنند. بنا به این رویکرد، افت ۵۱/ ۶ درصدی داوجونز، ریزش ۴۱/ ۶ درصدی نزدک و تضعیف ۵۶/ ۶ درصدی S&P۵۰۰ در این هفته با احتساب افت روزهای پس از رکورد به ۱۰ درصد نزدیک شده است. البته تاریخچه پروسه اصلاح وال‌استریت، درصد‌های بالاتری را نشان می‌دهد که چند ماه برای بازیابی آنها زمان صرف شده بود. «پیتر اوپنهایمر» مدیر بخش استراتژی بازار «گلدمن‌ساکس»، میانگین اصلاح یک بازار افزایشی را ۱۳ درصد عنوان کرده و زمانی که این اصلاح بازیابی می‌شود را ۴ ماه در نظر گرفته است. گمانه‌های دیگر، اصلاح تا مرز ۲۰ درصد را با زمان بازیابی ۱۸ ماهه ممکن می‌دانند.

خروج ۳۵ میلیارد دلار از وال‌استریت

هفته تاریک وال‌استریت با خروج سرمایه، افزایش نوسان و ریسک شدید همراه بود. ریسک زیاد سرمایه‌گذاران را یک بار دیگر به سمت بازارهای جایگزین کشاند. شاید بیشترین سهمی که از وال‌استریت گرفته شد به بازار اوراق منتقل شده باشد. در هر حال چرخه سرمایه کاملا به ضرر وال‌استریت ثبت شده است. در ماه ژانویه سال جاری که نزدیک به ۱۰ روز از پایان آن می‌گذرد، حدود۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه به بازار سهام آمریکا وارد شد. به این ترتیب به‌طور میانگین، هر هفته حدود ۲۵ میلیارد دلار سرمایه به بازار افزوده شد. تزریق ۲۵ میلیارد دلاری در هفته با وقوع دوشنبه سیاه و تداوم ریزش در روز پنج‌شنبه، به خروج ۳۵ میلیارد دلاری سرمایه از وال‌استریت تبدیل شد.

گرایش به اوراق تازه نفس

بازدهی اوراق با سررسید بلندمدت چند ماه بود که از روند انقباضی فدرال رزرو تبعیت نمی‌کرد و بازدهی آنها در سال ۲۰۱۷ میلادی تقویت نشد. نرخ بازدهی اوراق با سررسید ۱۰سال در ابتدای سال جاری نزدیک به ۴/ ۲درصد بود. روند بی‌رشدی در بازدهی تا اواسط ماه قبل میلادی نیز ادامه یافت؛ اما به یکباره نرخ بازدهی آنها روی مسیر افزایشی افتاد. پیش از دوشنبه این نرخ بالای ۸۵/ ۲ درصد رسید و در سقف ۴ ساله قرار گرفت. ریسک بازار سهام بالطبع بیشتر از بازار اوراقی است که توسط خزانه‌داری پشتیبانی می‌شوند. سرمایه‌گذاران بازار اوراقی را که به‌تازگی جذاب شده بودند، انتخاب کردند. این رفتار از سوی معامله‌گران هم در روز دوشنبه و هم در روز پنج‌شنبه اتفاق افتاد. به این ترتیب، عمق ریزش وال‌استریت پرالتهاب با تکیه معامله‌گران بر بازار کم‌ریسک اوراق تشدید شد.