به گزارش «ایبِنا» به نقل از تاس نیوز، انجمن فین‌تک روسیه که به‌عنوان نهادی از سوی بانک مرکزی این کشور در راستای توسعه فناوری‌های ملی نوین فعالیت می‌کند، اعلام کرد که سیستم‌های پرداخت ویزاکارت و مسترکارت که به‌عنوان پراستفاده‌ترین سیستم پرداخت در جهان محسوب می‌شوند، از قرار گرفتن در انجمن فین روسیه ممنوع شده‌اند.

سخنگوی فین‌تک در مصاحبه‌ای با روزنامه «ودو موستی» این کشور گفت: روسیه قصدی برای دادن اجازه دسترسی به شرکت‌های خارجی سیستم پرداخت مانند ویزا و مسترکارت به آخرین فناوری مالی خود ندارد و این حرکت در ارتباط با مسائل امنیتی است. از سویی رئیس شورای پرداخت روسیه گفت: ممکن است این تصمیم انجمن فین‌تک مرتبط با حفاظت رمزنگاری و موضوعات امنیتی باشد. بر همین اساس، روسیه سیستم پرداخت منحصر‌به‌فرد خود موسوم به «میر» را توسعه داده و همه کارمندان دولت و افراد مستمری‌بگیر باید ویزاکارت، مسترکارت و کارت‌های بدهی خود را به میر‌کارت‌ها تبدیل کنند.

انجمن فین‌تک روسیه در دسامبر سال ۲۰۱۶ میلادی توسط بانک مرکزی این کشور، اسبربانک، وی‌تی‌بی، گازپروم بانک، آلفا بانک و سایر بانک‌ها و موسسات مالی مهم روسیه تاسیس شد و هدف اصلی آن توسعه و به‌کارگیری راه‌حل‌های نوین فناوری و دیجیتال کردن اقتصاد روسیه است. البته انجمن فین‌تک روسیه روی شیوه‌های توسعه تشخیص از راه دور که شامل فناوری شناسایی بیومتریک و همچنین به‌کارگیری پروژه‌های بلاک چین پایلوت و ایجاد فضای مجزا در پرداخت‌های خرده‌فروشی روسیه است تمرکز می‌کند.