به گزارش خبرگزاری فارس، محمدهاشم بت‌شکن در مراسم بهره‌برداری از نخستین صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان با اشاره به اینکه صندوق‌های زمین و ساختمان با همت عبده‌تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی شکل گرفت، گفت: بانک مسکن خوشحال است که به عنوان نهاد توسعه‌ای صنعت ساختمان می‌تواند به این بخش کمک کند؛ ضمن اینکه صندوق‌های زمین و ساختمان می‌توانند نقش بسزایی در اطمینان‌دهی و بالا بردن نظارت ایفا کنند. وی افزود: در بخش ساخت‌وساز رویکردهای سنتی مختلفی داریم؛ به‌طوری که در حالت انفرادی نیز ساخت‌وساز به شکل مشارکت انجام می‌شود، اما متاسفانه در برخی از ساخت‌وسازها به شکل مشارکتی نظارت‌ها به حداقل رسیده است؛ مثل شرکت‌های بزرگی که در شهر مشهد به وجود آمد و برای کشور معضل ایجاد کرد.

مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: در پدیده جدید که همان راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان است، امکان مشارکت عمومی به شکل صحیح در ساخت‌وساز فراهم شده است، بنابراین این ابزار توانست با اعتمادآفرینی که شامل مشارکت‌کنندگان بود، لیست‌های مختلف را برطرف کند. بت‌شکن با تاکید بر اینکه صندوق‌های زمین و ساختمان اطمینان و نظارت را در ساخت‌وساز بالا برده است، گفت: ریسک نقدشوندگی یکی دیگر از مشکلات ساخت‌وساز مشارکتی بود، اما یونیت‌های صندوق زمین و ساختمان قابل‌معامله در سازمان بورس است و می‌تواند به دیگران منتقل و واگذار شود. وی اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات ساخت‌وساز مشارکتی ریسک قیمت‌گذاری بود به ‌طوری که پروژه‌های ساخت‌وساز هیچ مبنایی برای قیمت‌گذاری نداشته است و از طرفی استراتژی خروج نیز در آنها دیده نشده بود، اما از همان ابتدا صندوق زمین و ساختمان خروج را پیشگیری کرده است.

مدیرعامل بانک مسکن خاطرنشان کرد: در پروژه‌ نسیم که ۸۰ واحد آن با مشارکت صندوق زمین و ساختمان به بهره‌برداری رسید، برای اولین بار به خریداران این واحدهای مسکونی ۵ سال گارانتی می‌‌دهد. مدیرعامل گروه مالی بانک مسکن نیز با تاکید بر اینکه تا سال ۱۴۰۰ میزان ساخت‌وساز با مشارکت صندوق زمین و ساختمان به صد هزار واحد خواهد رسید، گفت: در حال حاضر در کل کشور ساخت هزار واحد مسکونی تحت پوشش صندوق زمین و ساختمان است و اگر دولت حمایت کند، این عدد تا سال ۱۴۰۰ به صد هزار واحد می‌رسد.وی افزود: در حال حاضر هزار واحد مسکونی در کل کشور تحت پوشش صندوق‌های زمین و ساختمان هستند که قرار است این عدد با توجه به بضاعتی که بانک مسکن دارد به ۱۰ هزار واحد مسکونی نیز برسد؛ بنابراین اگر دولت هم در این قضیه وارد شود تا سال ۱۴۰۰ صد هزار واحد مسکونی تحت پوشش صندوق‌های زمین و ساختمان احداث خواهد شد.

تقدیر از پژوهشگر نمونه بانک ایران زمین

هفتمین مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری با حضور رئیس‌کل بانک مرکزی، رئیس پژوهشکده پولی و بانکی و جمعی از مدیران عامل بانک‌ها در مرکز همایش‌های بانک مرکزی برگزار شد. در این مراسم با حضور پورسعید مدیرعامل، قدیمی عضو هیات‌مدیره و جمعی از مدیران بانک ایران زمین، از مرضیه احمدی کارشناس بانک ایران زمین، به‌عنوان پژوهشگر نمونه در حوزه پول و بانک تقدیر شد.