تضاد توسعه و انزوا

دنیای اقتصاد: از نگاه مسعود نیلی توسعه اقتصادی با انزوا همخوانی ندارد و برای رسیدن به رشد اقتصادی پایدار باید از ظرفیت‌های اقتصاد جهانی بهره جست. مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری که در پنجاه و نهمین اجلاس شورای حکام سازمان بهره‌وری آسیایی (GBM) سخن می‌گفت، به ستایش از تحولات اقتصادی کشورهای آسیایی در دهه‌های اخیر پرداخت و با ارائه تصویری روشن از ظرفیت‌های بکر اقتصاد ایران، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کشور را برای فعالان اقتصادی تشریح کرد. نیلی معتقد است که ایران برای دستیابی به رشد پایدار ۸ درصدی، باید توجه ویژه‌ای به تعامل با کشورهای آسیایی داشته باشد. طبق گفته او، این مهم نیازمند تغییر ذهنیت و تعریف حوزه‌های تجاری و سرمایه‌گذاری است که برای هر دو طرف، انتفاع قابل ملاحظه‌ای به همراه خواهد داشت.

مسیر صعودی اقتصاد آسیا

به گزارش خبرگزاری مهر، نیلی با بیان اینکه به‌دلیل رشد بالای اقتصادی در منطقه آسیا طی چند دهه‌ گذشته، ترکیب جغرافیایی تولید ناخالص داخلی جهان دگرگون شده است، گفت: «با رشد سریع اقتصادی در کشورهای آسیایی به‌ویژه کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا، سهم این قاره از تولید ناخالص داخلی طی سال‌های دهه ۱۹۸۰ میلادی تاکنون از حدود ۲۰ درصد به حدود ۴۰ درصد، افزایش یافته است.»

مشاور ارشد رئیس‌جمهوری در امور اقتصادی ادامه داد: «افزون بر این در طول دهه‌ گذشته، این منطقه، حدود ۱۰ درصد سهم بیشتری از تجارت جهانی کالا پیدا کرده است. همچنین با شکل‌گیری مازاد مالی حاصل از تجارت کالا، خدمات و انرژی و نیز توسعه نهادهای مالی، اکنون این منطقه به‌عنوان قطب جدید مالی جهان نیز مطرح است. این مزیت‌های کلیدی در حالی شکل گرفته که اکنون در منطقه اروپا و آمریکا به‌دلیل تحولات اقتصادی و سیاسی صورت گرفته، خوش‌بینی گذشته نسبت به تداوم رشد تجارت وجود ندارد و به‌نظر می‌رسد، در این کشورها سیاست‌های حمایت از اقتصاد داخلی و افزایش درون‌گرایی طرفداران موثری پیدا کرده است.»

ظرفیت‌های بکر اقتصاد ایران

نیلی در ادامه سخنانش ظرفیت‌های بکر اقتصاد ایران را برشمرد و راهکارهایی برای شکوفایی آنها ارائه کرد.او در این زمینه توضیح داد: «در این میان برخی از کشورهای آسیایی نظیر ایران، دارای اقتصادهایی بکر و دست‌نخورده هستند و متناسب با ظرفیت رشد قابل‌توجه خود، عملکرد درخوری به ثبت نرسانده‌اند. طی ۱۵ سال اخیر، با سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در آموزش عالی، تعداد افراد با تحصیلات دانشگاهی در کشور حدودا ۳ برابر شده است. این شرایط سبب شده که نیروی کار تحصیلکرده و با مهارت در مقایسه با سایر کشورها ارزان‌تر شود که این برای ایران مزیت قابل‌توجهی قلمداد می‌شود.»

رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی افزود: «اقتصاد ایران از نظر منابع انرژی و جغرافیایی نیز دارای مزیت‌ است و از نظر مجموع منابع نفت و گاز، دارنده رتبه‌ نخست در جهان به شمار می‌رود. بر این اساس، ایران به دور از ناامنی‌ها و چالش‌های منطقه، می‌تواند با سرمایه‌گذاری و افزایش قابل‌توجه تولید انرژی به‌عنوان شریک تجاری مطمئن برای اقتصادهای قدرتمندی نظیر چین، هند، ژاپن و اندونزی، انرژی مورد نیاز این کشورها را تامین کند. ضمن اینکه کشور ما می‌تواند به‌عنوان بستری مناسب به‌عنوان بخشی از زنجیره تولید کشورهای شرق آسیا با هدف صادرات به بازارهای منطقه مطرح شود.»

نیلی با بیان اینکه در اقتصاد ایران به‌دلیل دسترسی به منابع انرژی و مداخله دولت در قیمت‌گذاری، شاخص«شدت انرژی» جزو مقادیر بالا در جهان محسوب می‌شود، گفت: «از این رو، برنامه ویژه‌ای برای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی در نظر گرفته شده و تاکنون بالغ بر ۲۳ میلیارد دلار پروژه‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی در ایران به تصویب رسیده که با توجه به شکل اجرایی آن می‌تواند بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری خارجی با ریسک پایین باشد.»مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری ادامه داد: «مزیت جغرافیایی در کنار امنیت و سرمایه‌گذاری‌های قابل‌توجهی که در زیرساخت‌های IT و حمل‌و‌نقل صورت گرفته، ایران را به مسیری مطمئن برای کریدورهای قاره آسیا تبدیل کرده و کشور ما به‌دنبال آن است تا نقشی فعال‌تر در کریدورهای حمل‌و‌نقل از جمله پروژه جاده ابریشم جدید ایفا کند. همچنین بخش گردشگری از جمله حوزه‌های دیگر جذاب در سرمایه‌گذاری خارجی است که علاوه‌بر آثار و اماکن دیدنی جذاب، برخورداری از خدمات بهداشت و درمانی یا گردشگری سلامت را نیز شامل می‌شود.»

ضرورت استفاده از ظرفیت‌های اقتصاد جهانی

این اقتصاددان معتقد است که توسعه در انزوا صورت نمی‌گیرد و بدون استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت‌هایی که اقتصاد جهانی فراهم می‌کند، نمی‌توان به تحقق رشد پایدار اقتصادی امیدوار بود. نیلی ادامه داد: «طی ۴ سال گذشته دولت ایران توفیقات چشمگیری در ایجاد ثبات اقتصاد کلان، کنترل تورم و پیش‌بینی‌پذیر کردن نرخ ارز به‌دست آورده و مسیر پیش‌روی اقتصاد ایران، تداوم و بهبود سیاست‌های صحیح اتخاذ شده طی این مدت و توجه به چالش‌های پیش‌رو در مسیر دستیابی به رشد ۸ درصدی است.»مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور اقتصادی بر این باور است که برای تحقق این میزان رشد، ایران باید توجه ویژه‌ای به تعامل با کشورهای آسیایی داشته باشد. او در این زمینه گفت: «دستیابی به این ظرفیت نیازمند تغییر ذهنیت، همکاری نزدیک در کشورهای آسیایی و تعریف حوزه‌های تجاری و سرمایه‌گذاری است که برای هر دو طرف انتفاع قابل‌ملاحظه‌ای به همراه خواهد داشت.»