مصون‌سازی دلار از گروه فشار

دنیای اقتصاد: روز شنبه، قیمت دلار تحت‌تاثیر تحرکات معامله‌گران پشت خطی قرار گرفت تا بتوان گفت روند شاخص ارزی از این گروه مصون شده است. برخی فعالان انتظار داشتند نوسانات بازار در ابتدای هفته تحت‌تاثیر تحرکات معامله‌گران پشت خطی افزایش پیدا کند؛ اما روز گذشته دلار در محدوده ۳ هزار و ۵۳۰ تومان باقی ماند. به گفته فعالان، کاهش اثرگذاری معاملات پشت خطی نشانگر آن بود که بازار بیشتر از عوامل روانی به عوامل بنیادی و واقعی توجه می‌کند؛ امری که در کاهش نوسان بازار اثر قابل‌توجهی داشته است.

گروه بازار پول: در سی امین روز مردادماه، دلار دومین کاهش متوالی را تجربه کرد و با ۳ تومان کاهش به قیمت ۳ هزار و ۵۳۳تومان رسید. به گفته فعالان، بالا نبودن ارزش دلار در سلیمانیه عراق، افت نرخ حواله درهم و احتیاط معامله‌گران در خرید ارز از عواملی بودند که زمینه کاهش قیمت را فراهم کردند. کاهش قیمت دلار در حالی رقم خورد که برخی از فعالان انتظار داشتند، معامله‌گران با اهرم معاملات پشت خطی قیمت را در مسیر افزایشی قرار دهند؛ با این حال، چنین اتفاقی رخ نداد تا بتوان گفت که شاخص ارزی دیگر تحت‌تاثیر جو هیجانی اتاق‌های مجازی معاملاتی خارج از بازار نیست و نسبت به آنها واکسینه شده است. اتاق‌های معاملاتی، شامل گروه‌های مجازی است که معامله‌گران در آنها، خرید و فروش ارز می‌کنند.

در اولین روز هفته، همسو با افت قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی ۷ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت یک میلیون و ۱۱۴ هزار تومان رسید. البته بخش زیادی از افت سکه ناشی از کاهش بهای اونس در بازارهای جهانی و رفتن به زیر مرز هزار و ۳۵۰ دلار بود. طلای جهانی مدت‌ها است که نتوانسته است با قدرت بالای مرز هزار و ۳۵۰ دلار قرار بگیرد و راه خود برای ورود به کانال هزار و ۴۰۰ دلار هموار کند؛ این اتفاق موجب شده است که انتظارات افزایشی معامله‌گران داخلی نیز تعدیل شود؛ در نتیجه، هر گاه قیمت اونس در بازار جهانی از مرز هزار و ۳۵۰ دلار پایین آمد، قیمت سکه در بازار داخلی واکنش کاهشی نسبتا شدیدی را از خود نشان داد. روز شنبه، در کنار کاهش بهای سکه تمام، سکه‌های کوچک‌تر نیز افت قیمت را تجربه کردند. در اولین روز هفته، نیم سکه با ۲ هزار تومان کاهش به قیمت ۵۶۰ هزار تومان و ربع سکه با هزار تومان افت به قیمت ۲۸۹ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۶۰۰ تومان کاهش به قیمت ۱۱۳ هزار و ۲۶۴ تومان رسید.با توجه به پایان مردادماه، فردا می‌توانید در گزارش «دنیای اقتصاد» روند یک ماهه دلار و پیش‌بینی‌های پیش روی بازار را بخوانید.

حرکت به سمت کف

در اولین روز هفته، دلار بیشتر میل به کاهش قیمت داشت، حادثه‌ای که موجب می‌شد این ارز به سوی کف محدوده ۳هزار و ۵۳۰ تومان حرکت کند.روز شنبه، دلار معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۵۳۷ تومان آغاز کرد که افزایشی یک تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه داشت. در ادامه روز، این ارز به افزایش ابتدای روز ادامه نداد و به آرامی در مسیر کاهشی قرار گرفت. در این میان، قیمت دلار تا نقطه ۳ هزار و ۵۳۱ تومان پایین رفت، ولی در آن نقطه باقی نماند و نهایتا با قیمت ۳هزار و ۵۳۳ تومان به کار خود پایان داد. این قیمت ۳ تومان پایین تر از روز پنج‌شنبه بود و موجب شد دومین کاهش متوالی این ارز ثبت شود.

با وجود این کاهش، روز شنبه، دلار از زندان ۲۵ روزه رها نشد. پیش از این، از تاریخ ۵ مردادماه، شاخص ارزی وارد محدوده ۳ هزار و ۵۳۰ تومان شده بود و از آن تاریخ تا سی‌امین روز مردادماه، در دامنه ۳ هزار و ۵۳۰ تومان تا ۳ هزار و ۵۴۵ تومان نوسانات خود را به ثبت رساند. به‌عبارتی می‌توان گفت، دلار زندانی ۲۵ روزه این دامنه بوده است. به اعتقاد برخی فعالان، زندانی شدن دلار در این دامنه موجب شده است که هیجانات معامله‌گران در بازار کاهش پیدا کند و حجم خرید و فروش ارز افت کند.

روز شنبه، برخلاف افت دلار، یورو افزایش قیمت را تجربه کرد و با رشد جزئی ۳ تومانی به قیمت ۴ هزار و ۸ تومان رسید. پیش از این، ارز اروپایی روز پنج‌شنبه با ۱۰ تومان رشد از مرز ۴ هزار تومانی عبور کرده و به قیمت ۴ هزار و ۵ تومان رسیده بود. نکته جالب این بود که همزمان میانگین قیمت یورو بین ساعت ۳ تا ۴ بعدازظهر در سامانه سنا ۳ هزار و ۸۴۲ تومان ثبت شده بود که اختلاف قابل‌توجهی با قیمت این ارز در بازار آزاد داشت. افزایش یورو و عبور آن از مرز ۴ هزار تومان در کنار کاهش نوسانات در بازار دلار موجب شده برخی از معامله‌گران ترجیح دهند که از بازار شاخص ارزی کوچ کنند و وارد معاملات ارز اروپایی شوند. این اتفاق زمینه ساز افت بیشتر حجم معاملات دلار و کاهش فعالیت معامله‌گران این ارز بوده است. برخی فعالان، اعتقاد دارند، خروج برخی از معامله‌گران به سمت بازار یورو خود به کاهش بیشتر دامنه نوسانات دلار دامن زده است، هر چند که برخی دیگر، کاهش تغییرات قیمت شاخص ارزی را عامل حضور معامله‌گران دلار در بازار یورو دانسته‌اند. در واقع، جای علت و معلول در نظرگاه فعالان بازار در رابطه با این موضوع بعضا عوض می‌شود.

کنار رفتن جوسازی‌های روانی

روز شنبه، قیمت دلار در حالی نوسان چندانی را تجربه نکرد و به سوی ابتدای محدوده ۳ هزار و ۵۳۰ تومان حرکت کرد که برخی از معامله‌گران در انتظار اثرگذاری معاملات پشت خطی بودند. به گفته فعالان، برخی از بازیگران انتظار داشتند که قیمت در اولین روز هفته تحت‌تاثیر تحرکات معامله‌گران در معاملات پشت خطی در مسیر افزایشی قرار بگیرد. به گفته آنها، برخی بازیگران ارزی اعتقاد داشتند که قیمت دلار به‌دلیل افزایش تقاضای مسافرتی در شهریورماه در مسیر افزایشی قرار خواهد گرفت، در نتیجه انتظار داشتند که در انتهای مردادماه، برخی معامله‌گران با افزایش خریدهای ارزی به استقبال افزایش قیمت بروند. فعالان باور داشتند که معامله‌گران در معاملات پشت خطی روز جمعه تلاش خواهند کرد که با خرید و فروش‌های هیجانی ارز، قیمت دلار در ابتدای هفته جاری را تکان دهند، ولی چنین اتفاقی در بازار رخ نداد.

در واقع، معامله‌گران غیررسمی نتوانستند با معاملات پشت خطی قیمت دلار در روز شنبه را تحت‌تاثیر قرار دهند این در حالی است که در گذشته بعضا معامله‌گران زمینه ساز چنین اتفاقی شده بودند. به این ترتیب، با توجه به نوسان محدود دلار در روز شنبه می‌توان گفت که بازار از اثرگذاری این گونه معاملات رها شده است و بیشتر به عوامل بنیادی بازار توجه می‌کند. در این شرایط، میزان ارز واقعی موجود در بازار جهت قیمت را تعیین می‌کند نه جوسازی‌های روانی و خبری معامله‌گران غیررسمی.

در کنار کاهش اثرگذاری معاملات پشت خطی، روز شنبه ارزش نرخ حواله درهم نه تنها بالا نرفت بلکه مقداری پایین آمد، حادثه‌ای که نشان‌دهنده قابلیت محدود افزایش قیمت دلار در بازار داخلی بود. نرخ حواله درهم و قیمت دلار در بازار داخلی رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند و کاهش یکی، به افت دیگری منجر می‌شود. این موضوع تحت‌تاثیر دو امر اتفاق می‌افتد: اول ثابت بودن نرخ برابری دلار به درهم و دوم حجم زیاد تبادلات مالی معامله‌گران دو کشور.

حتی یکی از بازیگران بازار اعتقاد دارد که در هر افزایش یا کاهش قیمت در بازار داخلی، باید در جست‌وجوی اثر نرخ حواله درهم بود. روز شنبه، ارزش دلار در کشورهای همسایه از جمله منطقه سلیمانیه عراق نیز بالا نبود. این موضوع موجب می‌شد که معامله‌گران برای خروج ارز از بازار داخلی و فروش آن در کشورهای همسایه انگیزه چندانی نداشته باشند. به طور سنتی بالا بودن ارزش دلار در کشورهای ترکیه، عراق و افغانستان با خروج ارز از بازار داخلی و فروش آن در این کشورها همراه بوده است.

مصون‌سازی دلار از گروه فشار