قائم‌مقام بانک مرکزی گفت: هم‌اکنون با بانک‌های کوچک و متوسط بین‌المللی در ارتباط هستیم و به سمت همکاری با بانک‌های بزرگ نیز در حرکت هستیم. به گزارش «ایلنا» اکبر کمیجانی درخصوص اینکه تاکنون برجام چه تاثیری بر مناسبات بانک و بیمه کشور داشته است، گفت: موفقیت‌های برجام در حوزه نظام بانکی ابعاد گوناگونی داشته و در سیاست‌گذاری‌ها و پیشبرد اهداف کشور در حوزه فعالیت‌های بانکی، موفقیت‌های زیادی را به بار آورده است.

وی همچنین با اشاره به طرح عظیم اصلاح نظام بانکی افزود: مجموعه اقدامات اصلاحی در نظام بانکی نمود داشته؛ اما این بار سه مولفه مهم اصلاح نظام بانکی، اصلاح بازار سرمایه و ساماندهی بدهی‌های دولت در ذیل طرح اصلاح نظام بانکی مراحل کارشناسی خود را طی کرده است و از سوی رئیس‌جمهور تایید و ابلاغ شده است. قائم‌مقام بانک مرکزی خاطر نشان کرد: هم‌اکنون وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سه رکن مهم اقتصادی بوده و هر کدام مسوول اجرای اقداماتی که در این طرح عظیم شناسایی شده هستند.

وی تصریح کرد: در این راستا به‌طور ماهانه عملکردها بررسی و گزارش‌ها تهیه می‌شود. کمیجانی با اشاره به هماهنگی‌ها در ستاد اقتصادی دولت طی دوره دولت یازدهم گفت: ما شاهد آثار مثبت در این راستا بوده‌ایم و امیدواریم به مرور که این سیاست‌ها اجرا می‌شود، موفقیت‌های بیشتری داشته باشیم. وی افزود: یکی از ابعاد اصلاح نظام بانکی گسترش روابط کارگزاری بانکی است که از زمانی که موافقت‌نامه میان ایران و کشورهای ۱+۵ حاصل شده این رویه گسترش یافته است. قائم‌مقام بانک مرکزی با بیان اینکه در کوتاه‌مدت، کندی و مقاومت‌هایی را شاهد بودیم، افزود: کنار گذاشتن رفتار گذشته و حرکت به مسیری جدید زمانبر بود؛ اما هم‌اکنون این موانع از سر راه برداشته شده و محدودیت‌ها کنار رفته و ما به‌صورت هفتگی شاهد توفیقات بیشتری در این راه هستیم. وی با بیان اینکه بانک‌های بسیار زیادی از متوسط و کوچک در دنیا با ما همکاری می‌کنند، افزود: ما به سمت بانک‌های بزرگ در حرکتیم و در کوتاه‌ترین زمان بانک‌های بزرگ نیز به این گروه خواهند پیوست. کمیجانی تصریح کرد: امور اقتصادی ما به‌طور روان با هزینه نقل‌و‌انتقال کم و با دسترسی به منابع ارزی خودمان حاصل شده و امیدواریم این روند عمق و گسترش بیشتری پیدا کند و به مرور نیز شاهد باشیم که از منابع ارزی، بهره بیشتری بگیریم.