نکته مهم این است که تعدادی از دموکرات‌ها با بخش‌هایی از بودجه که پیشنهاد شده بود به کلی مخالف باشند. این تضاد در دیدگاه‌‌‌ها، رسیدن به اتفاق نظر را دشوار کرده و سبب طولانی شدن مذاکرات شده است. برای مثال، جو مانچین، سناتور دموکرات از ویرجینیای غربی با استراتژی اصلی تغییرات آب و هوایی در بودجه پیشنهادشده مخالف است. مانچین که دموکراتی میانه‌رو است و رای مخالف او می‌تواند به رای نیاوردن بودجه در سنا منجر شود، گفته است به بودجه‌‌‌ای با رقم بالاتر از ۱۵۰۰میلیارد دلار رای نخواهد داد و با برنامه تولید برق از منابع پاک مخالف است. این برنامه، بخش کلیدی از بسته پیشنهادشده بودجه از سوی بایدن برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی محسوب می‌شود.

طبق برنامه تولید برق از منابع پاک، بخشی از برق کشور باید از منابع غیر‌آلاینده نظیر باد و نور خورشید تولید شود و بر شرکت‌هایی که استانداردهای انرژی پاک را رعایت نمی‌کنند، جریمه اعمال خواهد شد. رقم پیشنهادشده برای این برنامه ۱۵۰میلیارد دلار است و تصویب آن برای تحقق کاهش انتشار گازهای گلخانه‌‌‌ای در آمریکا به نصف تا سال ۲۰۳۰ و قرار گرفتن آمریکا در مسیر انتشار صفر این گازها تا سال ۲۰۵۰ ضروری است.

بایدن برای نجات برنامه بودجه که رقم آن در ابتدا ۳۵۰۰میلیارد دلار بود، هفته گذشته با برخی اعضای دو جناح قانون‌گذار دموکرات ملاقات‌‌‌هایی داشت و انتظار می‌رود، نتیجه این مذاکرات مشخص کند که آیا بودجه در کنگره تصویب خواهد شد یا نه و آیا بودجه هزار میلیارد دلاری توسعه زیرساخت‌ها که در مجلس سنا تصویب شده، در مجلس نمایندگان تصویب می‌شود یا خیر. بنا به گزارشی که در نیویورک‌تایمز منتشر شده است، در کاخ‌سفید عده‌ای مشغول بازنویسی بودجه بدون بند مربوط به تولید برق از منابع پاک هستند. آنها قصد دارند، تدابیر جایگزین، نظیر اعمال مالیات بر تولید گازهای گلخانه‌‌‌ای را در برنامه بودجه بگنجانند.  مبارزه با تغییرات آب و هوایی یکی از مولفه‌‌‌های اصلی برنامه نوسازی آمریکا بوده است البته برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌‌‌ای تدابیر دیگری نیز در برنامه بودجه گنجانده شده است. برای مثال، مشوق‌های مالیاتی برای خریداران خودروهای برقی و تولیدکنندگان برق از منابع تجدیدپذیر یا تامین مالی ساخت مراکز شارژ خودروهای برقی.

دموکرات‌ها قبلا قول داده بودند برنامه تولید برق از منابع پاک را از برنامه بودجه حذف نخواهند کرد؛ زیرا این برنامه عملی‌ترین راه برای حرکت آمریکا به سوی کاهش تولید گازهای گلخانه‌‌‌ای است. پیش‌بینی شده رقم نهایی بودجه، ۲هزار میلیارد دلار خواهد بود. سال پیش، بزرگ‌ترین منبع درآمدی سناتور مانچین از یک شرکت مشاوره‌ای در حوزه زغال‌سنگ بود که خود او آن را تاسیس کرده است. مخالفت او با بند تولید برق از منابع پاک در بودجه می‌تواند در نشست آب و هوایی سازمان ملل در اسکاتلند، جایگاه بایدن را تضعیف کند. این نشست فرصتی برای آمریکاست تا ثابت کند به تلاش‌‌‌های بین‌المللی برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی بازگشته است.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند