تحلیلگر موسسه مدیریت پول در کالیفرنیا می‌گوید: «با سرمایه‌گذاری در این بازار احتمال از دست دادن تمامی دارایی شما بالاست، درحالی‌که احتمال کسب سود پایین است. نباید به میزانی در این بازار حضور داشت که مشکل مالی برای خانواده پدید آید یا تحقق اهداف مالی با مانع مواجه شود.» یک پرسش مهم این است که سقوط هفته گذشته قیمت بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی برای سرمایه‌گذاران چه معنایی دارد؟ برای آن دسته از سرمایه‌گذاران که افق بلندمدت دارند و از استراتژی خرید و نگهداری پیروی می‌کنند، نوسان‌هایی نظیر آنچه هفته گذشته مشاهده شد ممکن است بارها رخ دهد و کاهش قیمت‌ها رویدادی نیست که لازم باشد درباره آن بیش از حد نگران بود.

یکی از کارشناسان می‌گوید: «در دوره‌های نوسان شدید قیمت‌ها، من اصلا قیمت‌ها و حساب خود را چک نمی‌کنم. سال ۲۰۱۷ نیز شاهد رشد شدید قیمت‌ها و سپس کاهش آن بودیم. گاه ممکن است قیمت‌ها تا ۸۰ درصد کاهش یابد.» سال ۲۰۱۷ قیمت بیت‌کوین به تدریج رشد کرد و به محدوده ۲۰ هزار دلار رسید. اما سال بعد بازار سقوط کرد و قیمت بیت‌کوین به محدوده ۳هزار دلار کاهش یافت. متخصصان توصیه می‌کنند تنها کمتر از ۵ درصد سبد دارایی‌های خود را به ارزهای دیجیتالی اختصاص دهید. با این کار سقوط قیمت‌ها هیچ استرسی به شما وارد نخواهد کرد. همه باید بدانند که سقوط و رشد بازار همواره رخ می‌دهد. بیل نابل، تحلیلگر تکنیکال پلت‌فرم توکن متریکس می‌گوید: «نوسان‌های بزرگ در قیمت‌ها همواره بوده و همیشه خواهد بود و چیزی است که باید با آن کنار بیایید.»

تا زمانی که سرمایه‌گذاری شما در ارزهای دیجیتالی مانع سرمایه‌گذاری در دیگر حوزه‌ها نیست و تنها به میزانی سرمایه‌گذاری کرده‌اید که اگر تمام آن از میان برود، برای شما اهمیتی ندارد افت، قیمت‌ها دردسرساز نخواهد بود. استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت یعنی بخرید و فراموشش کنید. اگر کاهش شدید قیمت‌ها برای شما مشکل‌ساز می‌شود حتما بیش از حد منطقی در این بازار سرمایه‌گذاری کرده‌اید. باید تنها به میزانی در بازار حضور داشته باشید که اگر قیمت ارز دیجیتالی در سبد دارایی‌تان به صفر رسید مشکلی پیدا نکنید. اما حتی اگر کاهش قیمت‌ها سبب می‌شود درباره سهم این ارزها در سبد دارایی‌تان تجدیدنظر کنید باید به همان توصیه عمل کنید. نباید خیلی سریع استراتژی خود را تغییر دهید. ببینید چه روشی برای شما مشکل‌ساز نیست. برای مثال میزان کمتری پول به خرید ارزهای دیجیتالی اختصاص دهید یا بر تنوع سرمایه‌گذاری خود در حوزه این ارزها بیفزایید. می‌توانید به‌جای خرید ارز دیجیتالی در صندوق‌های وابسته به این ارزها یا صندوق‌های بلاک‌چین سرمایه‌گذاری کنید. البته حتی در این حالت هنگامی که قیمت ارزها دچار نوسان می‌شود، ارزش دارایی‌های شما تغییر می‌کند. نباید اجازه دهید، احساسات شما بیش از حد برانگیخته شود. زیرا در این حالت تصمیم اشتباه خواهید گرفت.

پرسش بعدی این است که اگر به بازار ارزهای دیجیتالی علاقه‌مند هستید. اما تاکنون وارد این بازار نشده‌اید، چه راهی پیش روی شماست؟ رویکرد سرمایه‌گذاری بلندمدت یعنی سرمایه‌گذاری کن و فراموشش کن درباره سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتالی ممکن است کاملا مناسب نباشد. برخی تحلیلگران معتقدند بازار ارزهای دیجیتالی با بازارهای سنتی مالی بسیار متفاوت است. برای مثال در بازارهای سنتی شما با چند دهه سابقه سهم‌ها و بازار آشنا هستید، اما بازار ارزهای دیجیتالی یک بازار ‌جدید است، بنابراین سابقه طولانی از بازار وجود ندارد. سرمایه‌گذاران بالقوه که به‌دنبال خرید در قیمت‌های پایین هستند باید بدانند که نوسان‌های شدید ادامه پیدا خواهد کرد و واکنش بازار به یک خبر ممکن است بیش از حد بزرگ باشد. حتی اگر شما همین حالا سرمایه‌گذاری کنید یعنی زمانی که قیمت‌ها نسبتا پایین است باید برای کاهش بیشتر آنها آماده باشید. در این بازار هم باید به میزانی سرمایه‌گذاری کنید که اگر همه آن سرمایه‌گذاری از میان رفت دچار مشکل نشوید و هم ابتدا باید پول خود را صرف دیگر اولویت‌های مالی نظیر صندوق بازنشستگی و اندوخته اضطراری کنید. در نهایت سومین سوال این است که دلیل کاهش اخیر قیمت ارزهای دیجیتالی چیست؟ بسیاری از سرمایه‌گذاران نوسان قیمت ارزهای دیجیتالی را بخشی از بازی سرمایه‌گذاری می‌دانند. اما بی‌ثباتی گاه برای سرمایه‌گذاران قابل تحمل نیست و بسیاری از مواقع آنها خیلی سریع اقدام به فروش می‌کنند. با آنکه کاهش اخیر قیمت‌ها شبیه سقوط قیمت‌ها در سال ۲۰۱۸ است. اما بازار بیت‌کوین نسبت به آن زمان بسیار پخته‌تر شده است. سرمایه‌گذاران جدید که با افق کوتاه‌مدت وارد بازار شده‌اند و در واکنش به افت قیمت‌ها اقدام به فروش می‌کنند، زمینه را برای تداوم کاهش قیمت‌ها فراهم می‌کنند. این دلیلی است که از سوی شرکت گلس‌نود که تحلیلگر بلاک‌چین است ارائه شده است. با آنکه نوسان‌ها طبیعی هستند، تحولات هفته‌های اخیر کمی غیرعادی است. برخی تحلیلگران تصور می‌کردند بازار به حدی از بلوغ رسیده که چنین نوسان‌های شدیدی کمتر رخ بدهند. افت هفته‌های اخیر قیمت ارزهای دیجیتالی حاصل ترکیبی از چند عامل بوده که سبب شده کاهش قیمت‌ها شدید باشد. سخنان منفی ایلان ماسک درباره بیت‌کوین و مصرف بالای برق آن و نیز تدابیر سخت‌گیرانه دولت و بانک‌مرکزی چین علیه بیت‌کوین مهم‌ترین عوامل سقوط قیمت‌ها هستند. واکنش انباشته سرمایه‌گذاران به این دو عامل به سقوط قیمت‌ها منجر شده است. این دو عامل برای مدتی نسبتا طولانی بر بازار و رفتار سرمایه‌گذاران تاثیر خواهند داشت. ایلان ماسک قبول بیت‌کوین برای فروش محصولات شرکت تسلا را به افزایش سهم برق مورد نیاز برای استخراج بیت‌کوین از منابع پاک به ۵۰ درصد وابسته کرده و دولت چین طی دو ماه اخیر تدابیر فراگیری را برای متوقف کردن تمامی فعالیت‌های وابسته به بیت‌کوین اتخاذ کرده است. برخی تحلیلگران سقوط قیمت‌ها را به سقوط بورس‌ها در سال ۱۹۸۷ شبیه دانسته‌اند. در آن سال ماه‌ها طول کشید تا شرایط به حالت قبل از سقوط بازگشت، اما از آنجا که نوسان قیمت‌ها در بازار ارزهای دیجیتالی نسبت به نوسان شاخص‌های مالی در دهه ۱۹۸۰ بسیار سریع‌تر و بزرگ‌تر است، احتمالا بهبود شرایط در بازار ارزهای دیجیتالی سریع‌تر خواهد بود. نکته مهم این است که سرمایه‌گذاران نباید دچار وحشت شوند. اگر میزان سرمایه‌گذاری شما در بازار اندک است می‌توانید بی‌ثباتی‌ها را تحمل کنید.

این مطلب برایم مفید است
99 نفر این پست را پسندیده اند