دیدگاه‌های مختلفی درباره این موضوع مطرح است. واقعیت این است که وال‌استریت و اقتصاددان‌ها از پاول به‌خاطر واکنش سریع او به بحران همه‌گیری کرونا ستایش کرده‌اند. پاول با آغاز به‌موقع برنامه‌های حمایتی نظیر خرید اوراق قرضه و کاستن از نرخ‌های بهره، از سقوط اقتصاد در رکود عمیق‌تر تحت‌تاثیر همه‌گیری کرونا جلوگیری کرد. همچنین قبلا هم اتفاق افتاده که رئیس‌جمهور جدید، رئیس بانک‌مرکزی را در این سمت ابقا کرده باشد. باراک اوباما، بن برنانکه را برای دومین‌بار به عنوان رئیس بانک‌مرکزی انتخاب کرد.

یکی از استراتژیست‌های ارشد می‌گوید: «فکر نمی‌کنم بایدن مایل باشد در میانه مبارزه با اثرات همه‌گیری کرونا و اجرای برنامه‌های حمایتی بزرگ رئیس بانک‌مرکزی را تغییر دهد،به عقیده من بایدن از عملکرد آقای پاول راضی است. اقدامات او بر بورس و اقتصاد اثرات مثبتی داشته است.» با این حال ممکن است بایدن بخواهد فرد مورد‌نظر خود را جایگزین آقای پاول کند. ترامپ پاول را جایگزین خانم یلن کرد و اگر بایدن بخواهد مانند ترامپ عمل کند گزینه‌های متعددی برای انتخاب دارد. وال‌استریت با انتخاب لائل برنیارد از مقامات بانک‌مرکزی، روژه فرگوسون، معاون پیشین رئیس این نهاد یا رئیس فدرال رزرو آتلانتا موافق است. قبل از انتخاب خانم یلن به‌عنوان وزیر دارایی، شایعاتی درباره انتخاب یکی از این سه نفر به عنوان وزیر دارایی به گوش می‌رسید و اگر بایدن هر‌یک از این افراد را انتخاب کند اقدامی بی‌سابقه انجام داده است. اگر خانم برنیارد انتخاب شود او پس از خانم یلن دومین زنی خواهد بود که به عنوان رئیس بانک‌مرکزی انتخاب می‌شود و نیز این انتخاب یک پیام قدرتمند را ارسال می‌کند زیرا در این حالت بایدن برای دو سمت اصلی اقتصادی دولت خود از دو زن استفاده کرده است. همچنین آقای فرگوسون یا رئیس فدرال‌رزرو آتلانتا سیاهپوست هستند. انتخاب یکی از این دو یعنی برای نخستین‌بار در تاریخ بیش از صد ساله بانک‌مرکزی یک سیاهپوست در جایگاه ریاست این نهاد قرار می‌گیرد.

اما برخی تحلیلگران معتقدند نیازی به تغییر آقای پاول نیست و به احتمال زیاد وی در سمت خود ابقا خواهد شد. البته اگر خود او به این موضوع تمایل داشته باشد. اگر قرار باشد تغییری رخ دهد سرمایه‌گذاران از انتخاب یکی از سه نفری که نام برده شد راضی هستند. استراتژیست‌ها معتقدند هیچ‌یک از آنها سیاست‌های آقای پاول را خیلی تغییر نخواهند داد و هر سه نفر با حفظ نرخ‌های بهره در نزدیکی صفر درصد برای مدتی طولانی موافق هستند. آنها با افزایش نرخ بهره و مبارزه فوری با هرگونه افزایش نرخ تورم مخالفند. همچنین بایدن کسی را انتخاب نمی‌کند که در سیاست‌های کنونی بانک‌مرکزی تغییرات بزرگ به‌وجود آورد.

اگر روند بهبود شرایط اقتصادی ادامه یابد کاملا منطقی است که آقای پاول یک دوره چهارساله دیگر ریاست بانک‌مرکزی را برعهده داشته باشد. یکی از تحلیلگران ارشد بازارهای مالی می‌گوید: «همه‌گیری کرونا محاسبات را تغییرداد، مادامی که بانک‌مرکزی از سیاست‌های اقتصادی بایدن به شکل پایین‌نگه‌داشتن نرخ‌های بهره و خرید اوراق قرضه حمایت کند بایدن دلیلی برای تغییر پاول ندارد.» از دید تحلیلگران تنها در صورتی تغییر رئیس بانک‌مرکزی منطقی به‌نظر می‌رسد و وال‌استریت با آن موافق خواهد بود که اقتصاد رونق خود را از دست بدهد. بایدن باید به این موضوع فکر کند که تغییر رئیس بانک‌مرکزی تا چه حد برای بورس و اقتصاد اختلال‌آور خواهد بود. سیاست‌های پاول به تداوم رشد اقتصاد کمک می‌کند. اما اگر روند بهبود شرایط متوقف شود پاول قربانی خواهد شد و تغییر او اتفاقی است که همه با آن موافق هستند. اوباما چند ماه قبل از ابقای برنانکه موضوع را اعلام کرد. ترامپ نیز مانند اوباما چند ماه زودتر اعلام کرد پاول را برای ریاست بانک‌مرکزی انتخاب کرده است در نتیجه بایدن باید در چند ماه آینده تصمیم خود را اعلام کند.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند