برخی تحلیلگران می‌گویند نباید تصور کرد بخش‌های یاد شده خیلی زود به رونق برسند و وضعیت‌شان به حالتی برسد که قبل از بحران کرونا مشاهده شده بود. در واقع از دید این تحلیلگران، سال‌ها طول خواهد کشید تا اوضاع این بخش‌ها به‌طور کامل بهبود یابد، زیرا برخی تغییرات که در رفتار مصرف‌کنندگان به‌وجود آمده پایدار است. در واقع این باور وجود دارد که مردم همچنان درباره ابتلا به کرونا طی مسافرت‌های هوایی نگران خواهند بود و حتی در نیمه نخست سال آینده وضعیت خطوط هواپیمایی بهبود پیدا نخواهد کرد. از دید یکی از کارشناسان، حتی اگر واکسن به شکل انبوه تولید و مورد استفاده قرار گرفته باشد باز هم مدت زیادی طول خواهد کشید تا استفاده از خدمات خطوط هواپیمایی به سطوح قبل از بحران بازگردد.

موضوع بعدی فرآیند تولید و واکسیناسیون است که در آمریکا و خارج از این کشور ماه‌ها طول خواهد کشید. به این ترتیب مردم ترجیح خواهند داد منتظر بمانند تا ابهام‌ها رفع شود البته برخی تغییرات رخ داده است. برای مثال میزان جست‌وجو در اینترنت برای خرید بلیت و مسافرت افزایش یافته البته همه این جست‌وجوها به خرید بلیت و مسافرت منجر نشده است. روز پس از انتشار خبر تولید واکسن برای کرونا از سوی دو شرکت فایزر و بایون‌تک، این قبیل جست‌وجوها ۲۷ درصد افزایش یافت اما رشد جست‌وجوها در کل هفته انتشار خبر، تنها ۶ درصد بالاتر از هفته قبل از آن بود. از دید برخی صاحب‌نظران، افزایش جست‌وجوها یک نشانه خوب است. یکی از آنها می‌گوید: «امیدواریم در سه ماه دوم سال آینده میلادی شرایط به کلی تغییر کند و بر تعداد مسافران هوایی افزوده شود.»

در نظرسنجی چند ماه قبل که از سوی گروه آلیانس انجام شد ۴۹ درصد از پاسخ‌دهندگان اعلام کردند اگر واکسنی موثر و ایمن ساخته شود بار دیگر به مسافرت هوایی خواهند رفت. واقعیت این است که ساخته شدن واکسنی موثر برای کرونا یک خبر عالی برای شرکت‌های هواپیمایی است زیرا در نهایت تقاضا افزایش خواهد یافت. سال‌جاری میلادی مسافرت‌ها به‌شدت کاهش یافته و تعداد بسیار زیادی از مردم برای جبران امسال، سال آینده به مسافرت خواهند رفت. در واقع نوعی تقاضای به تعویق افتاده وجود دارد.

اگر فرآیند تولید و توزیع واکسن با کارآیی لازم انجام شود و خطوط هواپیمایی دستورالعمل‌های محافظتی را به‌طور کامل رعایت کنند مسافرت‌ها با سرعت افزایش خواهد یافت، البته تغییراتی در رفتار مصرف‌کنندگان مشاهده خواهد شد، به این معنا که انتظار می‌رود در سال آینده مسافرت‌ها عموما از طریق جاده انجام شود و خرید بلیت هواپیما بیشتر اوقات در آخرین لحظه انجام شود. همچنین پیش‌بینی می‌شود مسافرت‌های داخل کشور بیشتر از مسافرت‌های خارجی باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند