در حالی‌که دیگر کشورها به‌دلیل درگیری با همه‌گیری کرونا و بحران‌های دیگر تنها می‌توانند برای چند هفته یا چند ماه آینده خود برنامه‌ریزی کنند، دولت چین که توانسته همه‌گیری کرونا را مهار کند، مشغول تدوین برنامه پنج‌ساله توسعه است و اولویت‌های خود را برای ۱۵ سال آینده تعیین کرده است. در این برنامه‌ها به اهداف گوناگون اشاره شده و انتظار می‌رود در مدت تعیین شده برای اجرای برنامه، اهداف یاد شده تحقق یابد.

توسعه اقتصادی باکیفیت، اتکا به خود به‌ویژه در حوزه فناوری‌های پیشرفته، نوسازی نیروهای دفاعی و ارتش، ارتقای وضعیت محیط‌زیست، اصلاحات در زمینه‌های گوناگون و... برخی اهداف پکن برای سال‌های آینده هستند. دولت چین با مشکلات بزرگ مواجه است، از جمله کند شدن روند جهانی‌سازی، تنش با آمریکا و برخی کشورهای دیگر، حمایت‌گرایی و...

اقتصاد چین در چند سال آینده با پشت‌سر گذاشتن اقتصاد آمریکا به بزرگ‌ترین اقتصاد جهان تبدیل خواهد شد، اما راه پیش روی پکن برای توسعه همه‌جانبه هموار نیست. شی‌ جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین برای باقی ماندن در قدرت پس از سال ۲۰۲۲ که دوران ریاست‌جمهوری‌اش پایان می‌یابد، باید مقامات بلندپایه حزب کمونیست را متقاعد کند توانایی غلبه بر چالش‌های بزرگ پیش روی کشور را دارد.

در مطالب حاضر به برنامه پنج ساله چین، چالش‌های پیش روی این کشور، برنامه‌های رئیس‌جمهوری چین و... اشاره شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند