منطقه کوهستانی ناگورنو قره‌باغ از دید جهان، بخشی از جمهوری آذربایجان است، اما از اوایل دهه ۱۹۹۰ تحت کنترل ارمنستان بوده است. این منطقه در سال ۱۹۹۱ از جمهوری آذربایجان اعلام استقلال کرد. ارمنستان از منطقه یاد شده پشتیبانی می‌کند، اما آن را به رسمیت نشناخته است.

یکی از تفاوت‌هایی که بین درگیری‌های کنونی و درگیری‌های قبل وجود دارد، نقش آفرینی ترکیه است. ترکیه به‌طور سنتی از جمهوری آذربایجان حمایت می‌کند و این جمهوری شریک استراتژیک آنکارا محسوب می‌شود. دخالت ترکیه در این درگیری‌ها سبب پیچیده‌تر شدن شرایط شده است. آنکارا این بار برخلاف درگیری‌های قبل که خواستار رفع تنش‌ها می‌شد، کاملا از آذربایجان حمایت کرده است.

البته روسیه نیز در این میان نقش آفرینی کرده است. برخی تحلیلگران معتقدند، ناگورنو قره‌باغ صحنه‌ای دیگر در جنگ نیابتی ترکیه و روسیه است. این دو کشور از پیش در سوریه و لیبی در مقابل هم قرار داشته‌اند. طولانی شدن این درگیری‌ها سبب می‌شود قدرت‌های منطقه‌ای وارد بازی شوند و درگیری‌ها که اکنون به منطقه ناگورنو قره‌باغ محدود است، به یک تنش منطقه‌ای تبدیل شود.

در مطالب حاضر به ابعاد تنش‌ها، نقش ترکیه و روسیه در این درگیری‌ها، چند پرسش مهم درباره اوضاع کنونی و نیز رقابت‌هایی که بین ترکیه و روسیه مشاهده خواهد شد اشاره شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند