دو تحلیلگر بانک گلدمن‌ساکس می‌گویند تحولات اخیر در بازارها نشان می‌دهد از دید سرمایه‌گذاران، احتمال به تعویق افتادن زمان مشخص شدن نتیجه انتخابات بسیار بالا است. این احتمال وجود دارد که چنین شود، اما این احتمال زیاد نیست. برای مثال در تعدادی از ایالت‌های سرنوشت‌ساز و کلیدی، امکان شمارش آرای داده شده قبل از روز انتخابات وجود دارد. دو تحلیلگر بانک گلدمن‌ساکس می‌گویند: «با توجه به شرایط حاضر و رویه‌هایی که در ایالت‌های بزرگ و مهم دنبال می‌شود، پایان روز انتخابات یا اندکی پس از آن، اطلاعات کافی درباره نتیجه آن در اختیار سرمایه‌گذاران در بازارهای مختلف قرار خواهد گرفت و بر مبنای آن اطلاعات می‌توان فرد پیروز را شناخت، البته اعلام رسمی نتیجه انتخابات مدتی طول خواهد کشید.» با توجه به برنامه‌هایی که جو بایدن برای دوران ریاست‌جمهوری خود اعلام کرده، پیش‌بینی‌هایی درباره تاثیر پیروزی او بر بازارها مطرح شده است. برای مثال اکثر تحلیلگران و سرمایه‌گذاران به برنامه‌های او برای بالا بردن مالیات شرکت‌ها اشاره می‌کنند که از سود شرکت‌ها خواهد کاست. همچنین بایدن بر اختصاص بودجه‌ای عظیم برای توسعه زیرساخت‌ها تاکید کرده است و تحلیلگران به بررسی اثرات اجرای این برنامه‌ها پرداخته‌اند.

از دید دو تحلیلگر بانک گلدمن‌ساکس، تاثیر نتیجه انتخابات بر بازارهای ارز کوچک نخواهد بود. در این بازارها بی‌ثباتی احتمالی که نشان می‌دهد دیدگاه سرمایه‌گذاران درباره میزان نوسان بازار چه میزان است، طی هفته‌های آینده بالاتر از قبل خواهد بود. البته پس از اعلام نتیجه انتخابات نیز شاهد این‌گونه نوسان‌ها خواهیم بود، اما حالا به‌دلیل ابهام‌ها درباره آینده و اثرگذاری مجموعه‌ای بزرگ از عواملی که به رفتار سرمایه‌گذاران در بازار شکل می‌دهند، نوسان ارزش ارزهای معتبر بزرگ‌تر است. موضوع دیگری که سرمایه‌گذاران باید به آن توجه کنند، اثرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بر ارزش ارزهایی نظیر یوآن، روبل و... است. پیش‌‌بینی تحولات در ارزش ارزهای یاد شده آسان نیست؛ زیرا غیر از انتخابات عوامل مهم دیگری از جمله سیاست‌های پولی و مالی بانک‌های مرکزی و دولت‌ها و نیز همه‌گیری کرونا بر بازارهای ارز اثر می‌گذارند.

عده‌ای از سرمایه‌گذاران معتقدند نوسان در بازارهای مختلف پس از انتخابات بزرگ‌تر از حالا خواهد بود و این بی‌ثباتی تا اوایل سال آینده ادامه پیدا خواهد کرد. بعید نیست این پیش‌بینی تحقق یابد. زیرا سیاست‌های بایدن در قبال بسیاری از مسائل از تعامل با چین تا مالیات‌ها و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و مقابله با بحران کرونا با سیاست‌هایی که ترامپ دنبال کرده در تضاد قرار دارد. تحلیلگران توصیه کرده‌اند سرمایه‌گذاران روی احتمال‌های مختلف تمرکز نکنند، زیرا به هیچ‌وجه نمی‌توان پیش‌بینی کرد، نتیجه انتخابات چه خواهد بود و اثر سیاست‌های بایدن در صورت پیروزی در انتخابات چیست. تنها موضوعی که درباره آن اطمینان نسبی وجود دارد این است که در ماه‌های آینده به دلایل گوناگون بازارها دچار بی‌ثباتی خواهند شد.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند