با این حال باید در نظر داشت که شفافیت؛ آن هم در ابرهلدینگی مانند شستا، مخالفان بسیاری دارد و مقابله با آنها نیاز به تدبیر و عزم راسخی دارد. سیاست‌های ضدفساد از میان سدهای این تاریک‌خانه که بعضا بی‌شباهت به حیاط‌خلوت هم نبود، عبور کرد و به داخل شستا تابید. این سیاست‌ها تا جایی راه یافت که رفته رفته شفافیت در این ابرهلدینگ شکوفا و مراحل بورسی شدن آن طی شد.

شیوه و سبک مدیریت شستا در دوره حاضر نشان می‌دهد سناریوی بی‌نقصی برای ایجاد شفافیت در این بنگاه اقتصادی طراحی شده و اجرای آن تاکنون گام به گام و با شهامت و عزم راسخ ادامه پیداکرده است. در جزئی از کارنامه مدیرعامل شستا، بورسی کردن ۲۵ شرکت دیده می‌شود و همچنین سهم شستا به لحاظ تعدادی، از میان عرضه‌های اولیه بورس ایران در سال ۹۸ به ۳۵ درصد می‌رسد. این آمار و ارقام نشان دهنده شفافیت بالای این مجموعه است و امروز مرز این شفافیت از شرکت‌های تابعه عبور کرده و پرتو آن به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی نیز تابیده است.

این در حالی است که تا پایان سال ۹۸ باورپذیری آحاد تحلیلگران اقتصادی نسبت به بورسی شدن شستا و ورود ۱۰ درصد سهام این ابرهلدینگ به بورس در کمترین حد ممکن بود، اما دیدیم که گام‌های استواری در این زمینه برداشته شد. بورسی شدن شستا یک‌بار برای همیشه مانع بزرگی برای متخلفان و مخالفان شفافیت ایجاد می‌کند. مخالفان ورود شستا به بورس به واقع مخالفان شفافیت هستند و راه آنها برای همیشه مسدود خواهد شد.

در همین راستا باید عنوان کرد که بورسی شدن شستا پیام مشخصی برای اقتصاد ایران دارد و آن عزم جدی این ابرهلدینگ برای حفظ ارزش حقوق و دارایی شریف‌ترین اقشار جامعه یعنی کارگران، کارمندان و بازنشستگان است. شستا با ورود به بورس و عرضه ۱۰ درصد از سهام خود به مردم تلاش می‌کند این میراث میان‌نسلی را حفظ و پرتو شفافیت را برای همیشه بر آن حاکم کند.

 

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند