واقعیت این است که میزان هزینه خانوارها به عوامل مختلف به‌ویژه دیدگاه آنها درباره وضعیت اقتصادی و جو سیاسی وابسته است. سال پیش در ماه دسامبر شاخص‌های بورس آمریکا کاهش یافتند در نتیجه میزان متوسط خریدها کمتر شد. امسال وضعیت متفاوت است. از یکسو داده‌های اقتصادی از آمریکا مثبت بوده و از سوی دیگر به نظر می‌رسد آمریکا و چین در مسیر کاستن از تنش‌های تجاری هستند. به این ترتیب انتظار می‌رود امسال خرده‌فروش‌های آمریکایی سودی بالا از کریسمس کسب کنند.

اما در انگلستان به‌دلیل نامشخص بودن وضعیت اقتصادی در سال آینده، میزان فروش خرده‌فروشی‌ها امسال کمتر از سال قبل بوده است. با آنکه پیروزی حزب محافظه‌کار در انتخابات پارلمانی اخیر برخی از ابهام‌ها را از میان برده اما هنوز مشخص نیست اثرات خروج این کشور از اتحادیه اروپا چه خواهد بود. در ایرلند و اسکاتلند وضعیت بهتر است و خانوارها امسال میزان بالاتری پول صرف کریسمس می‌کنند. انتظار می‌رود وضعیت کلی اقتصاد جهان سال آینده بهتر باشد. اگر این دیدگاه بر رفتار مصرف‌کنندگان اثر بگذارد کریسمس امسال برای خرده‌فروش‌ها دورانی پرسود خواهد بود.

در مطالب حاضر به نتایج نظرسنجی گالوپ درباره میزان خریدها در آمریکا در کریسمس امسال، برخی آمار و ارقام جالب‌توجه از عادات خرید خانوارهای آمریکایی، وضعیت کریسمس در انگلستان و ایرلند و نیز دیدگاه اقتصاددان‌ها درباره هدیه دادن اشاره شده است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند