همچنین در این مدت می‌خواستم بفهمم که چگونه می‌توانم ظرفیت نوآوری را افزایش دهم، به همین دلیل یک گروه تشکیل دادم تا در مورد روش‌هایی که در نقاط مختلف دنیا برای تشویق نوآوری استفاده می‌شود تحقیق کنند.‎ در سال ۲۰۱۶ IACP را بنیان نهادم. بیشتر از ۴۰ سال است در آمریکا زندگی می‌کنم. من در سال ۱۹۷۷ به اینجا آمدم. در آن موقع روابط بین دو کشور مثل حالا نبود. من بحران گروگان‌گیری را به‌خاطر دارم و همه اتفاقات دیگر که از آن زمان تاکنون رخ داده است. متاسفانه هم اکنون یک تصویر کلیشه‌ای منفی در مورد ایرانی-آمریکایی‌ها در اینجا به‌وجود آمده و این باعث شد که به فکر راه انداختن این مرکز بیفتم. الگوهایی که ما در IACP داریم به این شرح است:

اولین آنها در نظر گرفتن تفاوت بین ستاره و کهکشان است. ما در جامعه ایرانی-آمریکایی‌ها چهره‌های درخشان زیادی داریم که مورد توجه زیادی قرار می‌گیرند. در حالی که حدود ۲ میلیون ایرانی-آمریکایی در اینجا زندگی می‌کنند که اکثر آنها افراد معمولی هستند. اینها در زمینه‌های مختلفی مشارکت می‌کنند. چند نفر در اینجا معلم یا آتش‌نشان هستند؟ چند نفر از ایرانی-آمریکایی‌ها در شغل‌های خدمات عمومی فعالیت دارند یا دکتر‌های عادی هستند؟ در اینجا می‌خواهیم به این افراد نیز توجه کنیم. الگوی بعدی این مرکز به تفاوت قائل شدن بین خدمت‌رسانی و موفقیت برمی‌گردد. افرادی هستند که اکنون‎ ثروت‌های چند میلیون دلاری دارند و معمولا دارایی یک شاخص کوچک برای موفقیت است. اما ما باید به افرادی که به این جامعه خدمت‌رسانی می‌کنند نیز توجه کنیم. معلمی که به کلاس اولی‌ها درس می‌دهد یا روانشناسی که به کودکان استثنایی کمک می‌کند نیز باید مورد توجه قرار بگیرند.

کارهایی که ما اینجا انجام می‌دهیم هم جنبه کمی و هم کیفی دارند. در جنبه کمی به‌صورت داده و جنبه کیفی بیشتر به‌صورت روایت‌های بیان شده، نشان داده می‌شوند. این پروژه کاری طولانی‌مدت است و نباید انتظار داشت که این مشکلات در طول یک ماه یا یک سال حل شوند. من امیدوارم که بتوانیم چارچوبی درست کنیم که برای چند نسل آینده بماند. برگردیم به تصویر کهکشان و ستاره. ستاره‌ها چهره‌های درخشانی هستند، که در طول چند نسل به‌وجود می‌آیند. بعضی از ستاره‌ها در نوع خودشان خوب هستند اما خیلی دیده نمی‌شوند. ما می‌خواهیم ببینیم که‎ چطور می‌شود آنها را بهتر پدیدار کنیم. من امیدوارم که ما این تصویر را در جامعه به‌وجود بیاوریم. به‌عنوان یک موسسه غیرانتفاعی می‌خواهیم سطح آگاهی جامعه را در مورد تاثیر ایرانی-آمریکایی‌ها بالا ببریم. آیا ما مشارکت عمده‌ای در جامعه آمریکا نداریم؟ این کار، متشکل از چند بخش است. از یک طرف با کمک داده‌کاوی، آموزش ماشینی و رسم نمودار دیتابیس‌هایی را درست می‌کنیم که قابل جست‌وجو باشند و با کمک فناوری، به تبلیغ مشارکتمان در این جامعه می‌پردازیم.

 از طرف دیگر، نیاز به روایت‌های واقعی داریم که رخ داده تا نشان دهیم که این اتفاقات چگونه رخ داده است. ما نیاز به مقالاتی در مورد مشارکت ایرانیان در این جامعه داریم. امیدواریم این چارچوب کلی را برای موسسات دیگری که به‌صورت غیرانتفاعی در مورد ایرانیان مقیم آمریکا و مانند ما هیچ گونه برداشت سیاسی ندارند ایجاد کنیم. و چه بهتر اگر بتوانیم این انگیزه‌ها را در هر ایرانی مقیم آمریکا ایجاد کنیم که در این زمینه مشارکت کنند.‎ ما این کار را با کمک فناوری‌هایی که قبلا بیان کردیم، مانند جمع‌آوری داده انجام می‌دهیم.  ما بیش از ۴ هزار محقق داریم که مقالاتشان در مجموع بیش از ۵/ ۲ میلیون سایت ارائه شده و معتقدم که این امر هنوز جای پیشرفت دارد. همچنین بیش از ۴ هزار اختراع ثبت شده داریم. تعداد زیادی از ایرانیان مقیم آمریکا عضو هیات مدیره شرکت‌های بزرگ هستند. بیش از ۴ هزار وکیل و معاملاتی املاک داریم. ۲۳۰ هزار حساب لینکدین، ۹ هزار پزشک در بیش از ۱۳۰ تخصص متفاوت، ۴۰۰ دندانپزشک و روانشناس داریم. همچنین اطلاعاتی را در مورد کسانی که در خدمات عمومی مانند معلمی و آتش‌نشانی هستند جمع‌آوری کرده‌ایم. نکته مهم اینکه این اطلاعات به‌صورت ناشناس جمع‌آوری شده است. اینها کارهایی است که در سطح کمی انجام گرفته است‌. بعد از جمع‌آوری داده‌ها آنها را روی نمودار نشان می‌دهیم. بعضی از این نمودارها عبارتند از: نمودار مکان محقق‌ها و تعداد ارجاع‌ها به آنها، یا پزشکان و تخصص‌هایشان بر اساس موقعیت جغرافیایی. همچنین می‌توانیم پزشک‌ها را بر اساس تخصص‌شان در یک نمودار نشان دهیم. در مورد حساب‌های لینکدین می‌توانیم آنها را براساس رشته و جنسیت بررسی کنیم. بیشترین شاخه مهندسی با ۳۵ درصد و بعد فاینانس با ۱۵‌در صد. درصدی از این حساب‌ها متعلق به زنان جامعه ما است و بیشترین درصد زنان در یک رشته متعلق به رشته حقوق با ۴۵ درصد است. این موضوع بسیار مهم است چون نشان می‌دهد که برخلاف باور عموم زنان ایرانی-آمریکایی نقش عمده‌ای در ساختار این جامعه دارند. نمودار دیگری که می‌توان نشان داد تعداد اختراعات ثبت شده براساس سال است که به‌صورت نمایی زیاد می‌شود و به‌نظر من این امر به‌دلیل این است که اولا افرادی که در دهه ۸۰ به آمریکا‎ آمدند چند سال طول کشید تا فارغ‌التحصیل شوند و شروع به کار کنند و ثانیا چون به مرور زمان افراد بیشتری به اینجا آمدند. ایرانی-آمریکایی‌ها‌ عضو هیات مدیره بیش از ۶۰۰ شرکت هستند که ارزش مالی این شرکت‌ها در مجموع بالغ بر ۷۰۰‌میلیارد دلار است. حالا بگذارید در مورد جنبه کیفی صحبت کنیم. بیش از ۹۰ مصاحبه تابه‌حال جمع‌آوری کرده‌ایم که اینها در موسساتی همچون هافینگتون پست  به‌صورت آنلاین قابل دسترسند و ما اینها را در یک مکان جمع کردیم.

نکته اول قابل توجه این است که اینها از زمینه‌های خیلی متفاوتی آمده‌اند مانند مهندسی، حقوق، زیست‌شناسی، تاریخ و ... حداقل ۴۰ شاخه مختلف را می‌توان نام برد. و این یعنی ایرانی-آمریکایی‌ها تک بعدی نیستند و در زمینه‌های مختلف مشارکت دارند. افراد مختلفی در این موضوع به ما کمک زیادی کردند که از آنها تشکر فراوانی می‌کنیم. همه اینها در وب‌سایت ما موجود است که اینها مجموعه کوچکی از کل جامعه است. ما همچنین مراقب بودیم که میان مردان و زنان در شاخه‌های مختلف تعادل داشته باشیم.

ما همچنین به روش‌های مختلفی با بقیه موسساتی که کارهای مشابه انجام می‌دهند همکاری می‌کنیم. مثلا نمونه‌ای که به ذهنم می‌آید یک موسسه است که نمایندگی هنرمندان در آمریکا را برعهده دارد. موسسات زیاد دیگری هستند که کارهای کم و بیش مشابه انجام می‌دهند. کاری که ما انجام می‌دهیم این است که لینک وب‌سایت آنها را در سایت‌مان می‌گذاریم. ما در واقع می‌خواهیم تمامی این‌گونه موسسات را زیر یک چتر جمع‌آوری کنیم و در نتیجه برای آنها اعتبار کسب کنیم. در طولانی‌مدت می‌خواهیم که همه به‌صورت مشارکتی داستان‌های خودشان را اینجا بگذارند. ایرانی-آمریکایی‌هایی که خدمات عمومی می‌کنند در مورد خودشان اینجا بنویسند. همچنین موسسات تازه‌تاسیس می‌توانند اینجا خودشان را به عموم معرفی کنند و امیدوارم که در آینده ایرانی-آمریکایی‌های با تجربه بتوانند به جوانان مانند یک مربی کمک کنند. ما در سطح اول ۴ فعالیت اصلی داریم: کمی، کیفی، بیزینس(مانند موسسات تازه‌تاسیس) و اینکه حامیانمان را بشناسیم.

دو مورد اول در حال حاضر فعال هستند و دو مورد دیگر در حال آماده‌سازی می‌باشند. در بیزینس ما به کسانی که ریشه ایرانی-آمریکایی دارند یا یک موسسه تازه‌تاسیس دارند و می‌خواهند به دیگران آن را معرفی کنند کمک می‌کنیم. در قسمت کیفی ما نیاز به اطلاعات داریم و آنها را جمع‌آوری کرده‌ایم و لینکی مربوط به آنان در سایت‌مان قرار داده‌ایم.اکنون در زمینه جمع‌آوری اطلاعات از عموم کار می‌کنیم که این می‌تواند به‌صورت یک داستان در مورد زندگی شخصی یا کاری که انجام می‌دهند باشد.

ما می‌خواهیم چارچوبی را درست کنیم که به جامعه‌مان کمک کنیم تا بتواند به‌صورت کمی و کیفی ارزش خدماتی که ایرانی-آمریکایی‌ها‌ در این جامعه دارند را نشان دهد. و همچنین امیدوارم این بتواند برای چند نسل آینده باقی بماند و همچنین امیدوارم که همه برای رسیدن به این هدف کمک کنند.‎