در سه هفته اخیر واکنش‌های مختلفی به موضوع ناپدید شدن خاشقجی نشان داده شده است. در آمریکا عده‌ای از اعضای کنگره این کشور از ترامپ خواسته‌اند علیه عربستان موضع‌گیری کند و تحقیقات مستقل در این زمینه انجام شود. همچنین مدیران تعدادی از شرکت‌های بزرگ فناوری آمریکا اعلام کرده‌اند همکاری خود با این کشور را تا مشخص شدن سرنوشت این روزنامه‌نگار متوقف خواهند کرد.

موضوع قتل خاشقجی از جنبه‌های مختلف بسیار پراهمیت است؛ زیرا بر روابط کنگره با دولت ترامپ، بازار نفت، برنامه‌های دولت عربستان در حوزه مدرن‌سازی اقتصاد این کشور، جایگاه ترامپ و خانواده اش در ساختار سیاسی و اقتصادی آمریکا و... تاثیر خواهد داشت.اما پیش بینی می‌شود ترامپ به هر قیمت روابط خود با عربستان به‌ویژه محمد بن سلمان ولیعهد این کشور را حفظ کند. ترامپ اعلام کرده برای حفظ فرصت‌های شغلی در آمریکا و مهار ایران به همکاری با عربستان نیاز است. از سوی دیگر عربستان چندی پیش اعلام کرده بود اگر اقدامی علیه این کشور انجام شود با اقدامی بزرگ‌تر پاسخ خواهد داد.

در مطالب حاضر به جنبه‌های مختلف قتل روزنامه‌نگار عربستانی، مواضع ترامپ، اثرات این حادثه بر قیمت نفت و روابط کنگره و دولت ترامپ، غلبه منابع در روابط عربستان با شرکت‌های فناوری آمریکا و موضع‌گیری‌های نمایندگان کنگره درخصوص قتل خاشقجی اشاره شده است.

احسان آذری‌نیا