به‌عنوان مثال جان کندی، سناتور جمهوری‌خواه ایالت لوئیزیانا دلیل مخالفت خود با آن را عدم همخوانی قیمت‌های واقعی با موارد مطرح شده در این لایحه عنوان کرد و بدهی‌های فعلی دولت را زیادتر از آن دانست که لازم باشد چنین هزینه‌هایی صرف مخارج نظامی شود. این در حالی است که سال گذشته نیز پنتاگون در لایحه بودجه‌ای که تا سپتامبر هر سال میلادی اعتبار دارد، ۱۵ میلیارد دلار مازاد دریافت کرد. یک و نیم درصد از آن بودجه یک تریلیون دلاری آمریکا برای پنتاگون و دفاع ملی اختصاص داده شده است.  ژنرال‌های ارشد و اعضای کمیته‌های مجلس نمایندگان و خدمات مسلح سنا از بحران آمادگی ارتش صحبت می‌کنند و هشدار می‌دهند که پس از ۱۶ سال جنگ، هم نیروهای نظامی و هم تجهیزاتی که آنها استفاده کرده‌اند، اصلا برای رویارویی با تهدیدات بالقوه از طرف چین یا روسیه آمادگی ندارند. همیشه انتخاب چندین مثال برای حمایت از چنین ادعاهایی آسان است. به‌عنوان مثال یک دریاسالار نیروی دریایی شهادت داد که تقریبا دوسوم از ناوگان دریایی اف/ ای-۱۸ هورنت و جنگاوران سوپر هورنت برای مبارزه آماده نیستند. این اظهارات به راحتی اینکه گفته می‌شد ارتش از مدت‌ها پیش در نظر داشت تا به‌تدریج این هورنت را از رده خارج کند و این مساله را که پنتاگون در سال ۲۰۱۵ از کنگره خواسته بود ۱۵/ ۱ میلیارد دلار در بودجه برنامه‌ریزی شده برای مدل جدیدتر سوپر هورنت اختصاص دهد، رد می‌کند.

برنامه‌ریزی ضعیف ممکن است سبب کمبود موقت هواپیماهای فعال شود، اما جنگنده‌های دیگری در ارتش وجود دارد و شرکت لاکهید مارتین شدیدا و در سریع‌ترین زمان ممکن در حال تولید نسل بعدی اف-۳۵ است. با این حال با توجه به نرخ تورم، هزینه‌ها نسبتا بالا است. اگر چه این میزان به‌عنوان یک سهم از تولید ناخالص ملی، کمتر از سطح دوران جنگ سرد قرار دارد، هنوز میزان هزینه سالانه نظامی آمریکا به مراتب بیشتر از مجموع ۸ کشور جهان است و آمریکا بیشتر بودجه خود را در بخش نظامی هزینه می‌کند. اساسا آمریکا بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار در سال برای خرید هواپیما، کشتی، اسلحه و مانند آنها هزینه می‌کند. در حالی که جنگ در افغانستان و عراق، تلفات زیادی از مردان و زنان نظامی که یونیفورم بر تن داشتند گرفت و میزان زیادی از تجهیزات نظامی و سلاح آنها را از بین برد، هنوز هم به‌طور گسترده اذعان می‌شود که آمریکا از زمان جنگ جهانی دوم، نیروهای چندان باتجربه‌ای ندارد تا روی آنها حساب کند و از تجربیات آنها استفاده کند.

مسائل نظامی بحث‌برانگیز زیادی هستند که ارزش بحث کردن دارند از جمله اینکه تا چه حد باید تحقیق و توسعه در تجهیزات با تکنولوژی بالا مانند هواپیماهای بدون سرنشین و زیردریایی‌های کنترل از راه دور بسیار بیشتر از سخت‌افزارهای سنتی هزینه داشته باشند و اینکه برای ایجاد یک سرویس جنگ سایبری موثر چه باید کرد.