آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۳۱

 • کلکسیون خطا در سیاست ارزی

  دنیای‌اقتصاد: سرکوب ارزی سیاستی است که سال‌ها در اقتصاد ایران تکرار شده است؛ اما با وجود اتخاذ این سیاست، هیچ گریزی از بروز بحران یا شوک ارزی نیست. پاسخ به این سوال که «سیاست صحیح برای مدیریت بحران ارزی چیست؟» محور یک پروژه مطالعاتی بین اتاق تهران و اندیشکده حکمرانی شریف است. نتایج این گزارش از کلکسیونی از خطاها در سیاست ارزی کشور حکایت دارد. درواقع نظام ارزی میخکوب‌شده در ایران همواره بحران‌زا بوده و سیاست‌های ارزی اشتباه در مواجهه با این بحران‌ها نیز بر عمق فاجعه افزوده است.
 • در کنترل گرانی موفق عمل نکردیم

  دنیای‌اقتصاد: دبیر ستاد تنظیم بازار با تاکید بر اینکه وزارت جهادکشاورزی به اندازه مورد نیاز مرغ تولید نکرده است، گفت: معتقدم که ستاد تنظیم بازار نیز در کنترل گرانی موفق عمل نکرده است. به گزارش خبرگزاری فارس، عباس قبادی در یک برنامه خبری با بیان اینکه در حدود ۲۶۰ نقطه میوه با کیفیت و قیمت مناسب عرضه می‌شود، گفت: در حال‌حاضر حدود ۷۰درصد مردم میوه مورد نیاز خود را از میادین میوه و تره‌بار تهیه می‌کنند که در این میادین قیمت میوه ۳۵ تا ۴۰ درصد کمتر از قیمت میوه در سطح شهر است.
 • توزیع ۴ هزار تن سیب و پرتقال تنظیم‌بازاری در استان تهران

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران اعلام کرد: ۴ هزار تن سیب و پرتقال در استان تهران با مشارکت میادین میوه و تره‌بار و در ۲۵۰ نقطه در شهر تهران توزیع می‌شود. ید‌الله صادقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در ارتباط با قیمت میوه‌های تنظیم بازاری افزود: قیمت میوه تنظیم‌بازاری کنترل شده است تا به قیمت مناسبی به‌دست مردم برسد.
 • انتقاد بخش خصوصی به ضابطه قیمت‌گذاری دارو

  دنیای‌اقتصاد: سی‌و‌دومین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران برگزار شد و در این نشست، ضابطه قیمت‌گذاری دارو، مورد نقد و بررسی قرار گرفت. در این رابطه، سیدعلی مهدیان، عضو هیات‌مدیره اتحادیه واردکنندگان دارو در گزارشی، به مرور این ضابطه و اصلاحات پیشنهادی روی آن پرداخت. آیین‌نامه مربوط به قیمت‌گذاری دارو، هنوز ابلاغ نشده و فعالان اقتصادی و تشکل‌های صنعت دارو در تلاش هستند تا پیشنهادها و نظرات بخش‌خصوصی روی این ضابطه قانونی، اعمال شود.
 • نظارت ویژه بر ۱۷ قلم کالا و خدمت اولویت دار

  دنیای‌اقتصاد: معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به انجام یک میلیون و ۷۰۲ هزار و ۱۲۷ بازرسی در یازده ماه منتهی به بهمن امسال، در خصوص ۱۷ قلم کالا و خدمت اولویت‌دار، از نظارت ویژه بر بازار این نوع کالاها خبر داد. به گزارش شاتا، سیدجواد احمدی هدف از اجرای طرح‌های نظارتی را بررسی قیمت‌ها، جلوگیری از دپوی کالاها و اقلام ضروری و پایش عملکرد فعالان اقتصادی در سطح بازار دانست و اظهار کرد: آمار بازرسی‌های انجام شده طی این مدت نشانگر آن است که بیشترین بازرسی‌ها مربوط به کالاهای اساسی و استراتژیک شامل فرآورده‌های پروتئینی از جمله گوشت قرمز و گوشت مرغ، مواد لبنی، شکر، روغن نباتی و... بوده و پرونده متخلفان پس از تحقیقات تکمیلی، جهت سیر مراحل قانونی در اختیار تعزیرات حکومتی استان‌ها قرار گرفته است.
 • ایجاد کارگروه پیگیری مطالبات شرکت‌های ایرانی در عراق

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: بر اساس تفاهمات صورت گرفته مقرر شد کارگروه پیگیری مشکلات و مطالبات شرکت‌های ایرانی در عراق میان دو کشور در آینده برگزار شود.
 • تسهیل تردد کامیون‌های حامل‌کالا در مرز بازرگان

  دنیای‌اقتصاد: تردد کامیون‌های حامل کالا از مرز بازرگان که طی چند روز گذشته با مشکلاتی مواجه شده بود، با گفت‌وگوی مسوولان گمرک ایران و ترکیه تسهیل شد. به گزارش گمرک ایران، حسین کاخکی، مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک ایران با بیان این مطلب گفت: به دنبال مذاکرات این دفتر با مقامات گمرک ترکیه مشکل توقف و تردد کامیون‌های حامل کالا در مرز بازرگان به‌طور نسبی روان شده و از حجم کامیون‌های متوقف در پشت مرز کاسته شده است. وی با اشاره به اقدامات و تسهیلات فراهم‌شده در این مرز اظهار کرد: از اواخر هفته گذشته به علت برخی ناهماهنگی‌های مرزی و محدودیت‌های ایجاد شده از سوی ترکیه کامیون‌های حامل کالا و رانندگان آنها برای ورود به ترکیه با مشکلاتی مواجه شده بودند که در پی گفت‌وگوهای انجام شده از روز جمعه تردد کامیون‌ها با سهولت بیشتری انجام می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر