آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۳۰

 • دفاع معاون اول از دلار ۴۲۰۰

  دنیای‌اقتصاد: مسوولان دولتی در حالی از دلار ۴۲۰۰ تومانی تمام‌قد دفاع می‌کنند که بخش خصوصی این سیاست را یکی از دلایل ایجاد فساد اقتصادی و رانت در کشور می‌داند. هر چند قرار بود بساط ارز ترجیحی برای سال ۱۴۰۰ برچیده شود، اما دولتمردان با استدلال اینکه حذف این نرخ دلار موجب گرانی ناگهانی کالاهای اساسی می‌شود، دلار ۴۲۰۰ تومانی را برای سال آینده نیز حفظ کردند اما مقرر شد فعلا تا ۶ ماه اول سال این دلار تخصیص یابد و برای ۶ ماه دوم تلاش بر حذف ارز ترجیحی باشد. دلیل دولت برای حفظ ارز ترجیحی در حالی مطرح می‌شود که کارشناسان معتقدند این ارز نتوانسته بر قیمت کالاهای اساسی تاثیری داشته باشد. کما اینکه گرانی گوشت، مرغ، تخم‌مرغ و کالاهایی از این دست، دائما خبرساز می‌شود.
 • بسته پیشنهادی کمیته اقدام ارزی در انتظار تصویب دولت

  دنیای‌اقتصاد: کمیته اقدام ارزی با هدف حل مشکل صادرکنندگان، یک بسته پیشنهادی تهیه کرده که از دی‌ماه تاکنون در انتظار تصویب دولت است. در نشست کمیسیون صادرات اتاق ایران بلاتکلیف ماندن صادرکنندگان و تداوم مشکلات آنها درباره رفع تعهدهای ارزی سال ۹۷ و دریافت معافیت‌های مالیاتی با توجه به تصویب نشدن آخرین بسته پیشنهادی کمیته اقدام ارزی از دی‌ماه تاکنون مورد انتقاد اعضا قرار گرفت. در این نشست که علی ملایی، معاون کسب‌وکار اتاق ایران نیز حضور داشت، عملکرد کمیته اقدام ارزی که شامل نمایندگان بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت، گمرک، اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف می‌شود، مورد توجه قرار گرفت و جمشید نفر، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران با انتقاد از کند بودن روند تصمیم‌گیری در این کمیته درباره تعیین تکلیف وضعیت صادرکنندگان، بر ضرورت تسهیل شرایط صادرات کشور تاکید کرد.
 • سازمان تجارت جهانی نباید وارد بازی‌های سیاسی و تحریم دیگران شود

  دنیای‌اقتصاد: نایب رئیس CACCI از تبدیل شدن سازمان تجارت جهانی به محلی برای بازی‌های سیاسی و اعمال تحریم علیه دیگر کشورها، انتقاد کرد و خواستار مقابله با این شیوه عمل شد. دومین جلسه مجازی کمیته راهبردی پژوهش کنفدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت آسیا - اقیانوسیه (CACCI) پیرامون «احیای نظام تجارت جهانی» برگزار شد.
 • آزادسازی ذخایر مرغ منجمد ۱۵ هزار تومانی

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: برای تقویت عرضه مرغ در بازار ذخایر مرغ منجمد آزاد می‌شود و به قیمت هر کیلوگرم ۱۵ هزار تومان به فروش می‌رسد. ید الله صادقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی تلاش‌های زیادی برای افزایش عرضه مرغ در بازار در حال انجام دارد؛ در استان‌های مختلف نیز بازار تحت کنترل است تا مشخص شود که چه اتفاقی در این بازار افتاده و باید مشخص شود که تقاضای مرغ در بازار خیلی بالا رفته یا اینکه تولید با نقیصه‌ای مواجه شده است.
 • صف طولانی کامیون‌ها در مرز بازرگان

  دنیای‌اقتصاد: مجتبی بازگیر مدیرکل گمرک مرزی بازرگان می‌گوید در حال حاضر بیش از۵۰۰ دستگاه کامیون در مرز بازرگان منتظر خروج از مرز هستند که عدم همکاری ترکیه و کندی پذیرش کامیون‌ها مهم‌ترین عامل این مشکل است. بازگیر با اشاره به طولانی شدن صف کامیون‌ها در مرز بازرگان و گلایه‌مندی کامیون‌داران افزود: در حال حاضر بیش از۵۰۰ دستگاه کامیون در مرز بازرگان منتظر خروج از مرز هستند که عدم همکاری ترکیه و کندی پذیرش کامیون‌ها، مهم‌ترین عامل این مشکل است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر