آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۱۶

  • تعیین‌تکلیف قیمت‌گذاری فولاد

    دنیای‌اقتصاد: در نشست تخصصی«تعاملات دو حوزه فولاد و سنگ‌آهن، چالش‌ها و راهکارها؛ صادرات در دوره پساترامپ» جدال بر سر قیمت‌گذاری دستوری در زنجیره تولید فولاد به خط اصلی گفت‌وگوهای حاضران بدل شد. چشم‌انداز بلندمدت صنعت فولاد از منظر اکتشافات معدنی، بررسی روندهای جهانی اکتشاف و فرآوری سنگ‌آهن، مداخلات دولتی در زمینه سهمیه‌بندی برای بازیگران و پیش‌نیازهای دستیابی به افق ۱۴۰۴ صنعت فولاد از دیگر مواردی بود که حین بحث توسط حاضران مطرح شد. بارزترین نکته در این نشست که به گفت‌وگو میان موافقان و مخالفان اقتصاد دستوری و رقابتی بدل شد، تبعات و فواید قیمت‌گذاری در بخش‌های مختلف زنجیره فولاد بود. در عین حال سخنرانان این نشست نسبت به آینده ذخایر سنگ‌آهن کشور و لزوم ورود به فاز سرمایه‌گذاری برای اکتشاف و واردات سنگ‌آهن در راستای تثبیت سطح تولید فولاد ابراز نگرانی کردند.
  • موانع خودساخته صادرات غیرنفتی

    دنیای اقتصاد: مراسم معرفی صادرکنندگان نمونه استان تهران و تقدیر از آنها با حضور مقامات دولتی و نمایندگان بخش خصوصی توسط اتاق بازرگانی تهران برگزار شد و طی آن ۱۴ صادرکننده نمونه معرفی و از آنها تقدیر شد.
  • تغییر ماهیت اتاق به نفع بخش خصوصی نیست

    دنیای‌اقتصاد: اصلاح قانون اتاق بازرگانی که اخیرا از سوی برخی از نمایندگان مجلس مطرح شده، مورد انتقاد همه فعالان بخش خصوصی واقع شده است. بیشتر انتقادات نیز متوجه یکی از بندهای این طرح است که در آن گفته می‌شود اتاق باید به بخش عمومی غیردولتی تبدیل شود. فعالان بخش خصوصی بر این باورند که تغییر ماهیت حقوقی اتاق، زمینه دخالت‌ها در نهاد بخش خصوصی را فراهم می‌کند. در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، این موضوع از سوی غلامحسین شافعی مطرح شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر