آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۰۶

 • ماموریت غیرممکن برای تجارت آزاد؟

  دنیای‌اقتصاد: بیانیه روز جمعه ایالات‌متحده آمریکا در حمایت از یکی از نامزدهای سازمان تجارت جهانی، مسیر آینده این سازمان بین‌المللی را روشن کرد. مسیری که ماه‌هاست نه تنها در گرداب کووید-۱۹ افتاده، بلکه غیاب سکاندار نیز بر بحران‌ آن افزوده بود. نجوزی اوکونجو ایوالا، دیپلمات، اقتصاددان و زنی از آفریقا حالا آماده است تا سکان سازمانی را که قریب به یک سال در محاق افتاده در دست گیرد. ۱۶۴ کشور جهان امیدوارند او به پشتوانه تجربه‌هایی که در تجارت و روابط بین‌الملل دارد بتواند کشتی به گل نشسته WTO را به حرکت درآورد. این اقتصاددان ۶۶ساله حوزه توسعه، در طول زندگی حرفه‌ای خود به فردی شهره بود که با مدیریت خود پایه‌های قدرت و ثروت را به لرزه درمی‌آورده است.
 • تامین ارز ۳۰ میلیارد دلاری برای واردات در سال ۹۹

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت در نشست کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران از تخصیص ۴۵‌میلیارد دلار ارز برای متقاضیان در سال‌جاری خبر داد که به گفته وی، از این میزان، ۳۰ میلیارد دلار تامین‌ارز شده‌است. او همچنین به صدور بخشنامه‌ای اشاره کرد که بر اساس آن، به بازرگانان و تجار اجازه داده می‌شود بر مبنای رشته فعالیت کارت بازرگانی خود، تا سقف ۵۰۰‌هزار دلار واردات روی تعرفه‌های جدید کالایی که پیش از این سابقه واردات روی آن نداشته‌اند، ثبت‌سفارش جدید داشته باشند.
 • آمادگی برای تشکیل کمیته تجاری مشترک اتاق تهران و سفارت عراق

  دنیای اقتصاد: در ملاقات سفیر جمهوری عراق در تهران و رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، دو طرف برای تشکیل کمیته بازرگانی مشترک میان اتاق تهران و بخش بازرگانی سفارت عراق در تهران، توافق کردند. بر اساس پیشنهادی که رئیس اتاق تهران در این ملاقات مطرح کرد، در این کمیته مشترک، با بررسی مشکلات و درخواست‌های تجار و بازرگانان از هر دو کشور، راهکارهایی برای تسهیل همکاری‌های اقتصادی ارائه خواهد شد. در ملاقات نصیر عبدالمحسن عبدالله سفیر جمهوری عراق در تهران و مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، دو طرف برای تشکیل کمیته بازرگانی مشترک میان اتاق تهران و بخش بازرگانی سفارت عراق در تهران، توافق کردند. بر اساس پیشنهادی که رئیس اتاق تهران در این ملاقات مطرح کرد، در این کمیته مشترک، با بررسی مشکلات و درخواست‌های تجار و بازرگانان از هر دو کشور، راهکارهایی برای تسهیل همکاری‌های اقتصادی ارائه خواهد شد.
 • درخواست نخست‌وزیر سوریه از شرکت‌های ایرانی

  دنیای‌اقتصاد: نخست‌وزیر سوریه، در دیدار با کیوان کاشفی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه، با اشاره به صدمات سوریه در جنگ، مشارکت بیشتر شرکت‌های ایرانی در امر بازسازی و راه‌اندازی مجدد کارخانه‌های سوریه را خواستار شد. حسین عرنوس همچنین با اظهار خوشحالی از تاسیس مرکز تجارت ایرانیان در دمشق، این اقدام اتاق ایران را ناشی از اشتیاق بخش خصوصی ایران برای حضور در اقتصاد سوریه دانست و از حمایت کامل دولت سوریه از این مرکز خبر داد. در ادامه کیوان کاشفی، رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه نیز ضمن ابلاغ پیام دوستی فعالان اقتصاد ایران به مردم سوریه، گزارش آخرین اقدامات اتاق مشترک ایران و سوریه را ارائه کرد. او حل مسائل بانکی و حمل‌ونقل گمرکی را نیازهای اصلی افزایش مبادلات دانست و خواستار اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌های امضا‌شده بین معاون اول رئیس‌جمهوری ایران و نخست‌وزیر سوریه شد. عضو هیات‌‌رئیسه اتاق ایران در این ملاقات با اشاره به تحریم‌های آمریکا گفت: معتقدیم فشارهای تحریم به دو کشور سوریه و ایران به نقطه پایان خود رسیده و این دو کشور توانسته‌اند الگویی از مقاومت در برابر زیاده‌خواهی آمریکا به دنیا معرفی کنند. در ادامه جلسه گزارشی از چگونگی تاسیس مرکز تجارت ایرانیان به نخست‌وزیر سوریه ارائه شد. در این سفر کیوان کاشفی، رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه ملاقاتی با وزیران کشاورزی، بازرگانی خارجی، بازرگانی داخلی، اتاق‌های بازرگانی و صنعت دمشق و حلب انجام داد. همچنین در سفر به حلب برنامه‌ریزی برای برگزاری نمایشگاه در فروردین سال ۱۴۰۰ انجام گرفت و به‌علاوه اولین فروم تجاری در مرکز تجارت ایرانیان در آیین سفر برگزار و طی آن ظرفیت‌های همکاری دو کشور ایران و سوریه بررسی شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر