• رویش و ریزش در تجارت تیرماه

  دنياي اقتصاد: جدیدترین آمارهای گمرک، از جهش واردات و ریزش صادرات در تیر ماه حکایت دارد. به این‌ ترتیب تراز تجاری با خیز واردات منفی شد. جزئیات آمارها نشان می‌دهد در تیرماه امسال ۴میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار کالا وارد شده است که متولیان گمرک سرعت در روند ترخیص کالاهای اساسی را عامل رشد واردات می‌دانند. البته به نظر می‌رسد اخبار آزادسازی دلارهای مسدودی نیز در این زمینه اثرگذار بوده است. در مقابل، صادرات بعد از جهش قابل توجه در خردادماه (به‌دلیل ارسال چند محموله گاز مایع) مجددا به شرایط عادی برگشته است.
 • بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۴۰۰ ابلاغ شد

  دنياي اقتصاد: معاون وزیر و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران از ابلاغ بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال‌۱۴۰۰ توسط معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم با بیان این خبر گفت: در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۴۰۰، مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال از منابع صندوق توسعه ملی جهت سپرده‌گذاری در بانک‌های عامل با هدف پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی به صادرکنندگان با نرخ‌های ترجیحی در نظر گرفته شده است که همانند سال ۹۹، صادرکنندگان می‌توانند نسبت به ثبت در‌خواست‌های خود از طریق سامانه‌های سپیدار و بهین‌یاب جهت دریافت تسهیلات یاد شده اقدام کنند. رئیس کارگروه مشوق‌های صادراتی اضافه کرد: منابع پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کشور، شامل ۷۶۰۰ میلیارد ریال از ردیف‌های بودجه‌ای برای پرداخت مشوق‌های صادراتی در ۱۰ سرفصل و ۱۹۰۰ میلیارد ریال از محل درآمدهای حاصل از حقوق ورودی جهت تامین مالی یارانه حمل و نقل هوایی صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه و اتحادیه اوراسیا است.
 • نخستین محموله واکسن کرونای بخش خصوصی رسید

  دنياي اقتصاد: پنج‌شنبه‌شب گمرک اعلام کرد که حدود ۳۰۰هزار دز واکسن از سوی بخش خصوصی به کشور وارد شده است و وزارت بهداشت این موضوع را تایید کرد. رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو در گفت‌وگو با «ایسنا»، در این باره گفت: خوشبختانه سرانجام نخستین واکسن‌های خریداری‌شده از سوی بخش خصوصی به کشور وارد شد. این محموله واکسن آسترازنکا است و نخستین محموله از خرید گسترده‌تر به شمار می‌رود. به گفته ناصر ریاحی، تا آخر مرداد حدود یک میلیون دز واکسن به کشور وارد خواهد شد.
 • دستگاه‌های کم‌کار در ستاد تسهیل به دادستانی معرفی می‌شوند

  دنیای‌اقتصاد: قائم‌مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید گفت: دستگاه‌هایی که به مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید عمل نکنند و عملکرد خوبی در حل مشکلات واحدهای تولیدی نداشته باشند به دادستانی معرفی می‌شوند. به گزارش «شاتا»، بابک دین‌پرست گفت: دولت مصمم به حل مشکلات واحدهای تولیدی و خروج صنایع از رکود است و در این مسیر هر مدیر و دستگاهی که همراهی نکند به دستگاه قضا معرفی می‌شود. قائم‌مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید افزود: بانک‌ها یکی از اعضای ستاد تسهیل و رفع موانع تولید هستند و اگر به درستی به وظایف خود عمل نکنند به هیات انتظامی بانک مرکزی معرفی می‌شوند تا به تخلف آنها رسیدگی شود.
 • شوک کرونا به جواز کسب

  دنياي اقتصاد: شوک کرونا به جواز کسب رسید. آمار منتشرشده توسط «صمت» نشان می‌دهد صدور و تمدید پروانه‌های صنوف در پایتخت ۴۰درصد در میانه بهار ۱۴۰۰ سقوط کرده است. اگر نگاهی به آمار کل کشور نیز داشته باشیم، میزان افت صدور و تمدید پروانه‌های اصناف ۲۹درصد برآورد شده است. به نظر می‌رسد تعطیلی‌های مکرر اصناف در عصر کرونا به کاهش جذابیت برای دریافت جواز کسب منجر شده است. در عین حال، گرایش مردم به خریدهای آنلاین در دوران کرونا نیز در افت تقاضا برای پروانه‌های صنفی موثر بوده است.
 • نمرات بهار تجارت با اوراسیا

  دنياي اقتصاد: نگاهی به روند مذاکرات و مبادلات ایران و اوراسیا نشان می‌دهد اگرچه از ابتدای سال جاری روند مذاکرات ایران و اوراسیا شتاب بیشتری گرفته؛ اما هنوز جایگاه تعاملات تجاری ایران و اوراسیا برمبنای آمار قابل‌قبول نیست. براساس گزارش سازمان توسعه تجارت در فصل بهار ۱۴۰۰، جایگاه صادرات ایران و اوراسیا در میان ۸گروه اقتصادی رتبه ۷ را به خود اختصاص داده است. طبق اظهارات رئیس سازمان توسعه تجارت نیز سهم تجارت فی‌مابین ایران و اوراسیا تنها ۳/ ۰ درصد کل تجارت اوراسیا با جهان و سهم اتحادیه اقتصادی اوراسیا از تجارت ایران با جهان نیز فقط ۲ درصد است.
 • ذخیره ایده‌آل کالاهای استراتژیک

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل غله و خدمات بازرگانی تهران اعلام کرد ذخایر راهبردی کالاهای اساسی شرکت بازرگانی دولتی ایران، در شرایط ایده‌آل قرار دارد. به گزارش شرکت بازرگانی دولتی ایران، عباس ارشدی افزود: در صورت نیاز مردم به این کالاها، در کوتاه‌ترین زمان، اقلام اساسی به بازار تزریق خواهد شد. وی گفت: کالاهایی مانند برنج، روغن، شکر و نان از جمله محصولاتی محسوب می‌شوند که به طور روزانه مورد مصرف مردم قرار دارند و به همین دلیل برای توزیع مناسب و جلوگیری از هرگونه مشکل در تامین ذخایر راهبردی استراتژیک به وجود آمده است.
 • ارزبری ۱۱ میلیون دلاری واردات ماینر

  دنیای‌اقتصاد: معاون فنی گمرک اعلام کرد که بانک مرکزی برای واردات رسمی ماینرهای استخراج رمزارز از سال ۹۹ تاکنون ۱۱ میلیون دلار برای متقاضیان تامین ارز کرده است. با ورود دستگاه‌های استخراج رمزارز به عنوان یک میهمان ناخوانده در سال‌های اخیر حالا برخی کارشناسان بخشی از قصور قطعی برق را به گردن این ماینرها می‌اندازند که مصرف برق را بالا برده‌اند. در حال حاضر ماینرهای مجاز و غیرمجاز یکی از متهمان اصلی قطعی برق در کشور هستند، اما عده‌ای معتقدند که علت خاموشی‌های اخیر ماینرها نیستند و مشکل جای دیگری است.
 • پرداخت تسهیلات حمایتی به تالارهای پذیرایی

  دنیای‌اقتصاد: اتاق اصناف ایران در اطلاعیه‌ای دستورالعمل پرداخت تسهیلات بنگاه‌محور به تالارهای پذیرایی آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا را ابلاغ کرد. اتاق اصناف ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت تسهیلات بنگاه‌محور به تالارهای پذیرایی آسیب‌دیده از کرونا در کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی این ویروس مطرح و در چهل و هشتمین جلسه از این کارگروه تصویب شد و در نهایت دستورالعمل پرداخت این تسهیلات از سوی معاون اقتصادی رئیس جمهوری جهت اجرا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی ابلاغ شد.
 • برآورد آب مصرفی کل بخش کشاورزی

  معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه طبق تحقیقات انجام شده حجم آب مصرفی کل بخش کشاورزی کمتر از ۷۰ میلیارد مترمکعب است، گفت: ایران کشوری خشک و نیمه‌خشک است و با توجه به این وضعیت، کشور تاب‌آوری توسعه افقی را ندارد و باید به سمت توسعه عمودی حرکت کند. به گزارش وزارت جهادکشاورزی، علیمراد اکبری با بیان این که به موضوع بهره‌وری باید در سطح حوضه، مزرعه و گیاه پرداخته شود، افزود: بحث الگوی کشت صرفا با سیاست‌ها و اقدامات بخش کشاورزی صورت نمی‌گیرد و نیازمند یاری همه دستگاه‌ها و نهادها در سه قوه خصوصا مجلس شورای اسلامی است.
 • سه تجربه حیات در دهه بی‌‌آبی

  دنياي‌اقتصاد: برآوردهای جدید نشان می‌دهد جهان تا سال ۲۰۳۰ با ۴۰درصد کسری میان تقاضای پیش‌بینی‌شده و منابع آبی موجود، مواجه خواهد شد. علاوه بر این، کمبود شدید آبی، نااطمینانی آبی و همچنین وقایع ناگوار آب‌وهوایی(چون سیل و خشکسالی) ناشی از تغییرات اقلیمی به‌عنوان بزرگ‌ترین تهدید برای ثبات و رفاه جهانی در دهه جاری شناخته شده‌اند. «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی سه الگوی حیات در دهه بی‌آبی را بررسی کرده است.این الگوها شامل نمک‌زدایی از آب دریا و نوسازی شبکه انتقال می‌شود.
 • کارنامه بهاری تجارت با گروه‌های اقتصادی

  دنياي اقتصاد: کارنامه تجارت با گروه‌های اقتصادی در بهار امسال نشان می‌دهد بیشترین رشد ارزشی صادرات در سه‌ماه نخست سال۱۴۰۰ مربوط به آسه‌آن (ASEAN؛ کشورهای عضو همکاری جنوب شرق‌ آسیا) است و بیشترین رشد وزنی صادرات نیز به اتحادیه اروپا تعلق دارد. همچنین بیشترین رشد ارزشی و وزنی واردات مربوط به شورای همکاری خلیج‌فارس است. نکته قابل توجه در بررسی آماری تجارت با گروه‌های اقتصادی، رشد مثبت صادرات تمامی گروه‌های اقتصادی در بهار امسال است که می‌توان آن را ناشی از کاهش محدودیت‌های کرونایی دانست.
 • روش آزادسازی ارز‌های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی

  دنياي اقتصاد: در ملاقات سفیر جدید کره‌جنوبی با رئیس اتاق بازرگانی تهران، دو طرف پیرامون آخرین وضعیت مناسبات تجاری دو کشور و چگونگی بهسازی آن به گفت‌وگو نشستند. در این ملاقات که در دفتر رئیس اتاق تهران برگزار شد، مسعود خوانساری به مسدود ماندن ۷ میلیارد دلار پول فروش نفت ایران در کره‌جنوبی اشاره کرد و آزادسازی این حجم از منابع مالی را جدی‌ترین مطالبه فعالان اقتصادی و مردم ایران از کره‌جنوبی عنوان کرد.
 • برگزاری نمایشگاه مجازی ایران و عمان

  دنياي اقتصاد: رئیس اتاق مشترک ایران و عمان از تقویت مبادلات تجاری بین ایران عمان به واسطه برگزاری نمایشگاه مجازی بین ایران و عمان خبر داد. به گزارش اتاق مشترک ایران و عمان، محسن ضرابی گفت: در سال ۲۰۲۰ واردات عمان ۲۴ میلیارد دلار، ولی سهم ایران از این تجارت ۸/ ۱درصد بوده و سال گذشته ایران ۴۳۸ میلیون دلار صادرات به عمان داشته است. رئیس اتاق مشترک ایران و عمان افزود: در میان صادرات گروه‌های مختلف کالایی ایرانی سهم هیچ کدام بیش از ۱۰ درصد از سهم واردات به عمان نیست. به عنوان نمونه حجم واردات مصنوعات و مشتقات فلزی همچون نیکل، فولاد و آلومینیوم به عمان ۶/ ۱میلیارد دلار، اما سهم ایران از این واردات ۶/ ۹درصد بود. درباره مواد غذایی، آبزیان و فرآورده‌های لبنی حجم واردات به عمان ۵/ ۱میلیارد دلار، اما صادرات ایران به این کشور ۱۹ میلیون دلار بوده، یعنی سهم ایران کمتر از ۲/ ۱درصد بوده است. ضرابی گفت: در زمینه شیرینی و شکلات با وجود توانایی بالای صنایع شیرینی و شکلات کشور ما از ۴۲۹ میلیون دلار واردات شیرینی و شکلات به عمان در سال ۲۰۲۰ صرفا ۳/ ۴میلیون دلار صادر کردیم؛ یعنی کمتر از یک درصد از این صادرات سهم داشتیم. رئیس اتاق مشترک ایران و عمان با اشاره به سهم اندک ایران از بازار بزرگ عمان تاکید کرد: نخستین نمایشگاه مجازی اختصاصی کشوری را در اواخر مرداد ماه سال جاری برگزار می‌کنیم تا بتوانیم شرایط فعالیت را گسترش دهیم و راه مبادلات را آسان‌تر کنیم.
 • ریشه‌یابی مشکلات صنعت دامداری

  دنياي اقتصاد: معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال تاکنون ۳میلیارد و ۲۵۰میلیون دلار ارز برای واردات نهاده‌های دامی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است، گفت: امسال حدود ۵/ ۴میلیون تن علوفه از تولید کشور به دلیل خشکسالی کاهش یافته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر