• نمرات ایران در تجارت غذا

  دنیای‌اقتصاد: کارنامه بهاری تجارت محصولات کشاورزی ایران منتشر شد. واکاوی آمار منتشر‌شده نشان می‌دهد، کشور در فصل نخست سال با افت صادرات در این بخش نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده اما واردات رشد یافته است. این درحالی است که پیش‌بینی می‌شد باتوجه به پایان ممنوعیت‌های کرونایی در بخش تجارت مواد غذایی و همچنین عادی شدن تردد در مرزهای کشور نسبت به سال گذشته که اولین سال شیوع کرونا بود، شاهد رشد مبادلات تجاری محصولات کشاورزی باشیم. البته این گزارش نشان می‌دهد به دلیل مناقشات منطقه‌ای، صادرات ایران به عراق و افغانستان با افت مواجه شده است. این دو کشور جزو ۵ کشور عمده مقصد صادراتی اقلام کشاورزی ایران هستند که افت صادرات به آنها منجر به افت صادرات ایران در این گروه کالایی شده است. نکته قابل‌توجه دیگر این مطالعه آن است که به‌رغم هشدارهای فعالان اقتصادی مبنی بر عدم‌کشت و صادرات محصولات آب‌بر به دلیل محدویت منابع آبی کشور، این اقلام از جمله گوجه‌فرنگی و هندوانه در جریان صادرات فصل نخست صدرنشین بوده است.
 • مهیاسازی بسترهای توسعه همکاری‌های اقتصادی با دانمارک

  دنياي اقتصاد: نشست کمیته مشترک بازرگانی ایران و دانمارک با حضور جسپر وار، سفیر دانمارک در تهران، پرهام رضایی، رئیس کمیته مشترک ایران و دانمارک، نمایندگانی از وزارت امور‌خارجه و سازمان توسعه تجارت برگزار شد. در این نشست حاضران سعی کردند تا ضمن بررسی آخرین وضعیت همکاری‌ و ظرفیت‌های تجاری موجود میان ایران و دانمارک، زمینه همکاری جهت توسعه تجارت ایران و دانمارک را ایجاد کنند. به‌ گفته سفیر دانمارک در تهران رفع موانع بانکی در صورت احیای برجام زمان‌بر است، ما به‌اندازه مردم ایران علاقه‌مندیم موانع هرچه زودتر برطرف شود تا همکاری‌ها بیشتر‌ شود. پرهام رضایی، رئیس کمیته مشترک ایران و دانمارک نیز گفت: برای کار تجاری با دانمارک موانع و مشکلات زیادی به جهت تحریم‌های اقتصادی و بانکی وجود دارد، امیدواریم در آینده نزدیک این موانع برطرف شوند. اما در همین زمان نیز بسیاری از شرکت‌ها از جمله در زمینه‌های دارویی و غذایی تجارت خوبی با دانمارک داشته‌اند و نیاز است سفارت این کشور، همکاری نزدیک برای رفع مشکلات فعالان اقتصادی را تداوم بخشد. زمینه‌های موجود برای سرمایه‌گذاری مشترک دو کشور، در حوزه‌های تجهیزات پزشکی و دارو، صنایع غذایی و تامین ماشین‌آلات، تامین مواد اولیه، انرژی‌های پاک و همچنین صادرات به کشورهای منطقه فراهم است و بازار ایران و منطقه برای سرمایه‌گذاری‌های جدید بازار جذابی است.
 • خسارات تحریم‌ها بر مبادلات ایران و اتحادیه اروپا

  دنياي اقتصاد: رئیس اتاق ایران با اظهار تاسف از کاهش ۳۰ میلیارد دلاری حجم معاملات ایران و اتحادیه اروپا تحت‌تاثیر تحریم‌ها تاکید کرد که دو طرف نباید به‌سادگی از کنار این موضوع عبور کنند. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به برنامه‌ریزی‌های این اتاق برای ارتقای روابط اقتصادی و تجاری ایران و فنلاند گفت: از جمله این اقدامات تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و فنلاند است که از سه هفته دیگر کار خود را آغاز خواهد کرد.
 • پیش نمایش بسته حمایتی صادرات

  دنیای اقتصاد: شارژ مالی صادرات ۱۴۰۰ از چه منابعی صورت می‌گیرد؟ به دنبال ابلاغ بسته حمایت از صادرات غیرنفتی در روزهای پایانی دولت از سوی معاون اول رئیس‌جمهور، جزییات کمی از این بسته اعلام شده است. اما با توجه به آنچه در بسته‌های پیشین عنوان شده بود، معمولا بسته‌های حمایت از صادرات از دو قسمت تسهیلات و مشوق‌های صادرات تشکیل می‌شود. در بخش تسهیلات دو منبع اصلی برای تامین مالی وجود دارد؛ بخشی از تسهیلات از سوی صندوق توسعه ملی و بخش دیگر نیز از طریق منابع بانکی تامین می‌شود. از این‌رو به گفته فعالان اقتصادی معمولا در این بخش عملکرد خوبی در کارنامه متولیان تجارت خارجی ثبت شده است. اما مشوق‌های صادراتی که بخش دوم بسته‌های حمایت از صادرات غیرنفتی را تشکیل می‌دهند، درباره منابع مالی شفافیتی ندارند، به گونه‌ای که آنچه در بسته‌ها دیده شده، گاهی به‌طور کامل محقق نشده است‌ چراکه منابع مشوق‌های صادراتی مشخص نیست. به همین دلیل نیز کارآیی لازم را برای بخش خصوصی و صادرکنندگان ندارد و بخش خصوصی به این موضوع انتقاد دارد.
 • بوروکراسی علیه واردات واکسن

  مسعود خوانساري رئيس اتاق بازرگانی تهران
  بعد از آغاز پاندمی کرونا در بهمن ۹۸ و به خاطر غیرمترقبه بودن بیماری و عدم‌آمادگی کشور و مراکز درمانی برای مقابله با این پدیده، اتاق تهران با توجه به مسوولیت اجتماعی خود، در اسفند ماه همان سال ستادی به منظور رفع نیاز بیمارستان‌های کشور تشکیل داد و با حمایت کلیه اتاق‌های شهرستان‌ها و کمپین «نفس»، نیاز آنها را بررسی کرد و بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان تجهیزات اعم از ونتیلاتور و… برای ۲۸۱ بیمارستان تدارک دید. در تابستان ۹۹ هم به توزیع بیش از ۷۰ هزار بسته حمایتی برای نیازمندان اقدام کرد. فاز اول کمک‌های بخش‌ خصوصی برای مقابله با بیماری کرونا به این موضوعات اختصاص یافت. در فاز بعدی هم سعی کردیم راهکارهایی برای کمک به کسب‌وکارهایی پیدا کنیم که در جریان کرونا آسیب دیده‌ بودند.
 • گارانتی بهبود تجارت جهان

  دنياي اقتصاد: سازمان تجارت جهانی (WTO) در آخرین گزارش نیم‌سال خود از تجارت جهانی اعلام کرد اقتصادهای عضو این سازمان از اواسط اکتبر۲۰۲۰ تا اواسط می‌۲۰۲۱ سیاست‌های تجاری محدودکننده‌ای را اتخاذ کرده و از اجرای سیاست‌های تسریع حمایت‌گرایی اجتناب کرده‌اند که می‌تواند سبب آسیب بیشتر به اقتصاد جهانی شود؛ اقتصادی که هنوز تحت تاثیر آسیب‌های ناشی از همه‌گیری کرونا قرار دارد.
 • معرفی صدرنشینان تخلفات صنفی تیرماه

  دنیای اقتصاد: معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران درباره بیشترین عناوین تخلف مکشوفه در بازرسی‌های تیرماه اعلام کرد: گران‌فروشی، کم‌فروشی، تقلب و عدم‌صدور فاکتور معتبر از جمله تخلفات تیرماه است و اقلام پروتئینی و موادغذایی جزو کالاهایی هستند که بیشترین تخلف را داشتند. سعید محمدی‌پور در گفت‌وگو با «ایسنا»، از انجام بیش از ۶۹هزار بازرسی در تیرماه امسال خبر داد و گفت: در این مدت ۶هزار و ۱۹۸پرونده تخلف به ارزش ۱۹۰میلیارد تومان تنظیم و به مراجع ذیربط ارجاع شده است. معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت تهران همچنین از انجام بیش از ۶هزار و ۳۶۰بازرسی در زمینه قاچاق موادغذایی، اعم از گوشت وارداتی، برنج، چای و روغن‌خام در تیرماه خبر داد که ارزش تخلفات کشف‌شده در نتیجه آن ۱۷۰میلیارد تومان بوده است.
 • چین برنده اقتصادی ویروس چینی

  دنیای‌اقتصاد: چین برنده اقتصادی ویروس چینی است. درحالی‌که «کووید-۱۹» اقتصاد جهان را در کمایی بی‌سابقه فرو برد، چین اما مسیری متفاوت را طی کرد. تحلیل‌ها و برآوردهای سازمان‌های بین‌المللی نشان می‌دهد چین علاوه بر اینکه گوی سبقت را در زمینه جذب سرمایه خارجی، رشد تجارت و نرخ رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۰ از سایر کشورها ربود، در ۲۰۲۱ نیز پیشتاز رشد می‌ماند.
 • راه توسعه روابط ایران و افغانستان

  دنیای اقتصاد: رایزن سابق بازرگانی ایران در افغانستان با بیان اینکه اخیرا پیشنهادی برای تاسیس بانک از سوی دولت افغانستان در منطقه چابهار نداشته‌ایم، گفت: با توجه به معاف‌بودن منطقه چابهار از تحریم‌ها برای توسعه روابط تجاری ایران و افغانستان می‌توان در این منطقه اقدام به تاسیس بانک مشترک کرد.
 • خودکفایی، یادگار دوران جنگ سرد

  حسين سلاح‌ورزي نايب‌رئيس اتاق بازرگاني ايران
  در روزگاری که سیاستمداران برای نجات از شرایط پیش‌آمده در خوزستان به پدیده‌های طبیعی متوسل شده و چالش‌های پیش‌رو را با ساده‌انگاری به گردن طبیعت می‌اندازند، فقط نیاز است بازنگری در سیاست‌ها را انجام دهند. آنچه امروز در خوزستان و سایر استان‌های کشور منجر به تهدید منابع آبی شده است؛ نوع سیاست‌گذاری در بهره‌برداری از این منابع در بخش‌کشاورزی به‌عنوان بزرگ‌ترین ذی‌نفع است. بهره‌برداری‌ای که ناشی از سیاست‌گذاری‌هایی همچون خودکفایی محصولات کشاورزی است. در اینجا می‌خواهم درباره سیاست خودکفایی نکاتی را گوشزد کنم، شاید گوش شنوایی وجود داشته باشد.
 • رویداد تجاری اتاق‌های مشترک ایران و ایتالیا

  دنیای اقتصاد: پس از یک‌ماه تلاش مداوم در اتاق ایران و ایتالیا و اتاق خواهرخوانده خود در رم، ۲۹ تیرماه ۱۴۰۰ رویدادی بزرگ برگزار شد و ۶۰ شرکت در رشته‌های مختلف از دو کشور به معرفی واحدهای اقتصادی خود پرداختند و تمایل خود را به‌منظور گسترش روابط با کشور مقابل اعلام کردند.
 • صادرات ایران به عراق به ۸/ ۲ میلیارد دلار رسید

  دنیای‌اقتصاد: عضو هیات‌رئیسه اتاق مشترک ایران و عراق گفت: علت رشد صادرات ایران به عراق افزودن ارزش صادرات گاز سال گذشته ایران به عراق به آمار صادرات خردادماه امسال است. سیدحمید حسینی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در مورد وضعیت صادرات و روابط تجاری با کشور عراق طی چهار ماه نخست امسال گفت: بر اساس آمار گمرک، صادرات ایران به عراق طی چهار ماه ابتدای امسال ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بوده که با توجه به صادرات ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری ایران به عراق در سه ماه نخست امسال صادرات ایران به عراق در تیرماه سال ۱۴۰۰ حدود ۵۰۰ میلیون دلار بوده است.
 • رویش و ریزش در تجارت تیرماه

  دنياي اقتصاد: جدیدترین آمارهای گمرک، از جهش واردات و ریزش صادرات در تیر ماه حکایت دارد. به این‌ ترتیب تراز تجاری با خیز واردات منفی شد. جزئیات آمارها نشان می‌دهد در تیرماه امسال ۴میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار کالا وارد شده است که متولیان گمرک سرعت در روند ترخیص کالاهای اساسی را عامل رشد واردات می‌دانند. البته به نظر می‌رسد اخبار آزادسازی دلارهای مسدودی نیز در این زمینه اثرگذار بوده است. در مقابل، صادرات بعد از جهش قابل توجه در خردادماه (به‌دلیل ارسال چند محموله گاز مایع) مجددا به شرایط عادی برگشته است.
 • بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۴۰۰ ابلاغ شد

  دنياي اقتصاد: معاون وزیر و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران از ابلاغ بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال‌۱۴۰۰ توسط معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم با بیان این خبر گفت: در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۴۰۰، مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال از منابع صندوق توسعه ملی جهت سپرده‌گذاری در بانک‌های عامل با هدف پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی به صادرکنندگان با نرخ‌های ترجیحی در نظر گرفته شده است که همانند سال ۹۹، صادرکنندگان می‌توانند نسبت به ثبت در‌خواست‌های خود از طریق سامانه‌های سپیدار و بهین‌یاب جهت دریافت تسهیلات یاد شده اقدام کنند. رئیس کارگروه مشوق‌های صادراتی اضافه کرد: منابع پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کشور، شامل ۷۶۰۰ میلیارد ریال از ردیف‌های بودجه‌ای برای پرداخت مشوق‌های صادراتی در ۱۰ سرفصل و ۱۹۰۰ میلیارد ریال از محل درآمدهای حاصل از حقوق ورودی جهت تامین مالی یارانه حمل و نقل هوایی صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه و اتحادیه اوراسیا است.
 • نخستین محموله واکسن کرونای بخش خصوصی رسید

  دنياي اقتصاد: پنج‌شنبه‌شب گمرک اعلام کرد که حدود ۳۰۰هزار دز واکسن از سوی بخش خصوصی به کشور وارد شده است و وزارت بهداشت این موضوع را تایید کرد. رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو در گفت‌وگو با «ایسنا»، در این باره گفت: خوشبختانه سرانجام نخستین واکسن‌های خریداری‌شده از سوی بخش خصوصی به کشور وارد شد. این محموله واکسن آسترازنکا است و نخستین محموله از خرید گسترده‌تر به شمار می‌رود. به گفته ناصر ریاحی، تا آخر مرداد حدود یک میلیون دز واکسن به کشور وارد خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر