• فرصت ایران در عصر کریدورها

  دنیای‌اقتصاد: رابطه ایران با چین در دهه پیش‌رو باید چگونه باشد؟ صریح‌ترین پاسخ به این سوال این است که تعامل با همه جهان برای ایران از نان شب واجب‌تر است. ارزیابی پژوهشگران حوزه ژئوپلیتیک، روابط بین‌الملل و تجارت بین‌الملل این است که ایران به مدد همکاری با چین قادر خواهد بود در یک دهه آینده موقعیت مهم‌تری در نقشه اقتصاد جهانی ایفا کند و تجارت خود را شکوفا سازد. ایده تازه‌ای که در حوزه ژئواکونومی اخیرا مطرح شده این است که ایران به‌واسطه داشتن مشترکات با چین قادر به شراکت با این کشور در پروژه‌ ساخت اقتصاد جهان است.
 • «ستاد تنظیم بازار کشاورزی» تشکیل می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای با تشکیل «ستاد تنظیم بازار کشاورزی» موافقت کردند. به گزارش «ایسنا» نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولید کشاورزی، ماده «یک» این طرح را به تصویب رساندند.
 • کندی خروج کالای اساسی از گمرکات و خسارت صاحبان کالا

  دنیای‌اقتصاد: عضو هیات‌مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: عدم تامین و تخصیص به موقع ارز، وجود ناهماهنگی‌ در بستر توزیع نظام توزیع نهاده‌های دامی و محدودیت‌ ناوگان حمل و نقل داخلی منجر به ماندگاری کالاهای اساسی مورد نیاز کشور در گمرکات شد.
 • تمدید بسته حمایت از کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا تا شهریور ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: به موجب تصمیم ستاد ملی کرونا، بسته حمایت از کسب‌و‌کارهای آسیب‌دیده از کرونا تا شهریور ۱۴۰۰ تمدید شد.
 • سرمایه‌گذاری کشورهای عربی روی تولید مرغ و تخم‌مرغ

  دنیای‌اقتصاد: «اتحادیه تولید‌کنندگان مرغ کشورهای عربی» با هدف افزایش تولید مرغ و تخم‌مرغ با شرکت ۱۱ کشور عربی راه‌اندازی می‌شود. به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از «پولتری ورلد»، اتحادیه تولید‌کنندگان مرغ کشورهای عربی تشکیل می‌شود که متشکل از نمایندگان اتحادیه تولید‌کنندگان مرغ کشورهای عربستان، کویت، عمان، مصر، سودان، تونس، بحرین، اردن، الجزایر، مراکش و امارات متحده عربی است. دفتر مرکزی این اتحادیه در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی است، یک سازمان غیر‌انتفاعی است که با هدف ارائه کمک به کشاورزان در کشورهای عربی و افزایش تولیدات مرغ و تخم‌مرغ تشکیل شده است. «اتحادیه تولید‌کنندگان مرغ کشورهای عربی» به تولید‌کنندگان در کشورهای عربی، سمینارها و کنفرانس‌های آموزشی برگزار می‌کند و تحقیقات و پژوهش هایی را در سرتاسر کشورها عربی انجام خواهد داد. این اتحادیه قرار است در ماه مارس ۲۰۲۲ در ابوظبی راه‌اندازی شود که در آن نمایندگان بیش از هزار اتحادیه تولید‌کننده مرغ از کشورهای مختلف عربی حضور پیدا می‌کنند و در این گردهمایی رئیس این اتحادیه انتخاب خواهد شد.
 • اثرات کرونا بر تجارت چین در حال محو شدن است

  دنیای‌اقتصاد: رایزن بازرگانی ایران در چین گفت: به استناد آمار منتشرشده ازسوی گمرک چین، حجم تجارت این کشور در ۵ ماه نخست سال ۲۰۲۱ معادل ۲۲۷۱ میلیارد دلار بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۳۸ درصدی را تجربه کرده است.
 • فروش ۲۴۰۰ میلیاردی بازاریابان شبکه‌ای

  دنیای‌اقتصاد: دبیرکل اتاق اصناف ایران از فروش ۲۴۰۰ میلیارد تومان از طریق روش بازاریابی شبکه‌ای و وجود دو میلیون شغل در این بخش در سال گذشته خبر داد و گفت: حدود ۱۹ درصد واحدهای صنفی ازسوی زنان اداره می‌شود.
 • صدور کارت بازرگانی دوباره رونق گرفت

  دنیای‌اقتصاد: معاونت طرح و برنامه وزارت صمت در گزارشی از افزایش بیش از ۶۳ درصدی صدور کارت بازرگانی در دو ماه ابتدایی ۱۴۰۰ خبر داد.
 • موانع واردات در مقابل صادرات

  دنیای‌اقتصاد: به‌‌دنبال موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت، فهرست اقلام مجاز به واردات از محل ارز صادراتی، از هزار قلم به ۳هزار و ۱۷ قلم افزایش یافته است. اما هنوز چالش‌های پیش‌روی اجرای این سیاست پابرجاست و اختلالات موجود در مسیر واردات کالا در مقابل صادرات طبق ابلاغیه ۱۷۷ برطرف نشده است. البته برخی مقامات دولتی این چالش‌ها را رد کردند. برای رفع تعهد ارزی از محل واردات در مقابل صادرات، کسانی که خواهان استفاده از ارز صادراتی هستند، صرفا باید در حوزه تخصصی خود کالا وارد کنند یا برای واگذاری ارز به غیر باید موافقت سازمان صمت استان اخذ شود. فرضیه بخش خصوصی این است که طبق تجربیات گذشته، معمولا وقتی عرضه ارز در سامانه نیما کاهش پیدا می‌کند، روش واردات در مقابل صادرات دچار اختلال شده و به نظر می‌رسد از این ابزار برای عرضه بیشتر ارز در سامانه نیما استفاده می‌شود.
 • مخالفت‌ها با انحصارزدایی از مجوز داروخانه

  دنیای‌اقتصاد: انحصار در مجوزها همواره مورد انتقاد کارشناسان بوده است؛ چراکه انحصار، موجب رانت‌زایی می‌‌شود و در مقابل انحصارزدایی، رقابت را به‌دنبال خواهد داشت. انحصار در صدور مجوز برای برخی از فعالیت‌های اقتصادی در سال‌های اخیر موجب کسب‌و‌کار سیاه مجوزفروشی شده است، به‌گونه‌ای که مجوز فعالیت‌های اقتصادی با قیمت نجومی در این بازار خرید و فروش می‌شود. یکی از اقداماتی که در سال‌های اخیر در خصوص انحصارزدایی در مجوزدهی صورت گرفته، رفع انحصار از مجوزهای داروخانه‌ها است.
 • شعاع تمرکز تجارت ایران

  دنیای‌اقتصاد: لوکیشن خریداران کالاهای ایرانی بر اساس گروه‌های اقتصادی در میانه بهار مشخص شد. سازمان توسعه تجارت در گزارشی، عملکرد صادرکنندگان و واردکنندگان در خصوص تعامل با گروه‌های اقتصادی را بررسی کرده است. سکوی اول در اختیار سازمان همکاری‌های اسلامی (OIC) است که به لحاظ ارزشی سهم بالایی را در تجارت ایران در اختیار دارد. از صادرات ۶ میلیارد و ۳۲۰ میلیونی دلاری ایران در دو ماه‌ ۱۴۰۰ سهم این گروه ۳میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار است. همچنین از واردات ۶میلیارد و ۵۲۵ میلیون دلاری ایران این گروه ۲ میلیارد و ۷۴۱ میلیون دلار سهم دارد. ارزیابی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد صادرات به هیچ یک از هشت گروه اقتصادی مورد بررسی با کاهش وزن و ارزش روبه‌رو نبوده است. اما واردات از اتحادیه اروپا از نظر وزنی، واردات از کشورهای مستقل مشترک‌المنافع CIS از نظر وزن و ارزش، واردات از اتحادیه اوراسیا از نظر وزن و ارزش و واردات از کشورهای عضو همکاری جنوب شرق آسیا نیز از نظر وزن و ارزش نسبت به دو ماه نخست سال گذشته با کاهش روبه‌رو بوده است.
 • واردات مرغ و تخم‌مرغ برای تنظیم بازار

  دنیای‌اقتصاد: ستاد تنظیم بازار مقرر کرده است ۱۲۰ هزار تن مرغ منجمد برای تنظیم بازار و به مقدار مورد نیاز تخم‌مرغ نطفه‌دار برای جوجه‌ریزی کافی وارد شود. به گزارش «ایسنا»، ستاد تنظیم بازار در جلسه اخیر خود از تصمیم قبلی این ستاد برای واردات گوشت مرغ منجمد تا سقف ۱۲۰ هزار تن از سوی شرکت‌های مباشر دولتی و غیردولتی خبر داده و با اشاره به گزارش ارائه شده از روند ثبت سفارش‌ها و تخصیص و تامین ارز از سوی بانک مرکزی و پیش‌بینی کمبود احتمالی، تولید و عرضه گوشت مرغ، مقرر کرده شرکت پشتیبانی امور دام با همکاری تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط و بانک مرکزی با افزایش انعقاد قرارداد و تسریع در خرید و واردات گوشت مرغ منجمد به‌منظور ترمیم ذخایر و تنظیم بازار کشور و واردات تخم مرغ نطفه‌دار برای جوجه‌‌ریزی مکفی اقدامات لازم را انجام دهند. همچنین براساس این مصوبه به شروع فصل گرما و کاهش جوجه‌ریزی در برخی استان‌ها اشاره و مقرر شده از سوی شرکت پشتیبانی امور دام کشور و با هماهنگی معاونت بازرگانی داخلی، سهمیه مرغ منجمد به استان‌ها تخصیص داده شود، البته با توجه به انجام مراحل ثبت سفارش‌های مربوط به واردات گوشت مرغ منجمد، مقرر شده حداکثر تا ۲۵ درصد امکان افزایش ثبت سفارش‌ها با تشخیص شرکت پشتیبانی امور دام و با استفاده از توان شرکت‌های بخش خصوصی اقدام شود.
 • روایت رئیس اتاق ایران از اوضاع اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق‌بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: آمار رسمی نشان می‌دهد، اقتصاد کشور کوچک شده است و جای تا‌سف دارد که با وجود ادعاهایی که وجود داشت، سهم اقتصاد ایران از اقتصاد جهانی در چهار دهه گذشته نصف شده است. به تعبیر دیگر باید گفت که رشد اقتصادی ما در این نیم‌قرن اخیر تقریبا صفر بوده است. به گزارش «ایسنا» غلامحسین شافعی اظهار کرد: اگر نگاهی به اوضاع اقتصادی و اجتماعی نیم‌قرن اخیر کشور داشته باشیم، آمار و ارقام به ما نشان می‌دهد که کشور با سیکل معیوب و تکرارشونده‌ای از مشکلات مانند تورم، نرخ بیکاری، بی‌ثباتی اقتصادی، فقر پایدار و نابرابری بسیار بالا مواجه بوده است. می‌توان گفت، اقتصاد ما مانند دیوار فرسوده‌ای است که بسیاری از افراد روی آن ‌را رنگ می‌زنند و پس از مدتی آن را رها می‌کنند.وی عنوان کرد: همیشه از معیشت مردم، بالارفتن سن ازدواج جوانان و جمعیت پیر کشور سخن به میان می‌آید، اما باید بدانیم که در حقیقت ریشه همه این معضلات جامعه اقتصاد است. معیشت مردم با شعارهای صدقه‌ای و یارانه‌ای قابل حل نیست، بلکه با توسعه اقتصاد، بالا رفتن اشتغال و بالا رفتن سطح رفاه جامعه قابل‌حل خواهد بود.شافعی تا‌کید کرد: دولت بدون حضور بخش خصوصی قادر به توسعه اقتصادی نبوده و نخواهد بود. باید دانست که ثروت‌آفرینی غیرمولد در کشور دردی از اقتصاد کشور دوا نخواهد کرد. درواقع زمانی‌که دلالی، واسطه‌گری، کارهای غیرمولد، رانت‌خواری و فعالیت‌های بسیار سهل‌تر از کارهای مولد وجود داشته باشد، سرمایه‌ها به سمت کار مولد سوق پیدا نخواهد کرد، این در حالی است که سیستم پاداش‌دهی در کشور ما به کارهای غیر مولد مربوط است و اگر در مرحله اول این قاعده درست نشود، مانند گذشته رشد نخواهیم داشت.
 • ۴ پیشنهاد برای ۴سال آینده

  دنیای‌اقتصاد: اقتصاد کشور در چهار دهه اخیر به‌رغم اهداف توسعه‌ای دولت‌ها از نگاه فعالان اقتصادی سیر نزولی را طی کرده است؛ روندی که باعث شده در طول ۱۰ سال گذشته میانگین رشد اقتصادی تقریبا صفر شود و شاخص فقر نسبی مدام به سمت بدتر شدن حرکت کند.
 • نمرات یک ثلث تجارت با اروپا

  دنیای‌اقتصاد: تجارت کالایی ایران و ترکیه با اتحادیه اروپا در بازه چهار ماه نخست ۲۰۲۱ از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران منتشر شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد صادرات ترکیه با این اتحادیه ۹۴‌برابر صادرات ایران است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر