آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۵۲

 • تصویر تجارت در پساترامپ

  دنیای‌اقتصاد - بمانجان ندیمی: جمعی از نمایندگان تشکل‌های تجاری و صادرکنندگان، چشم‌انداز تجارت خارجی در دوره پساترامپ را مثبت ارزیابی کردند. شرکای تجاری که تحت‌تاثیر تحریم‌های یک‌طرفه (غیرقانونی) ترامپ، تجارت با ایران را به اجبار محدود کرده بودند، اکنون آماده بازگشت به ریل قبلی همکاری‌های خود با طرف‌های ایرانی هستند. آن‌طور که فعالان اقتصادی درباره شرایط تازه روایت می‌کنند، لحن شرکای تجاری ایران دچار تغییر معنادار شده است؛ به‌طوری‌که این کشورها به حذف سیاست‌های محدودیت‌زای زمان ترامپ امیدوار شده‌اند و اکنون پالس‌های مثبتی را برای همکاری با ایران ارسال می‌کنند. از نگاه طرف‌های خارجی پایان‌کار ترامپ به معنای آغاز عصر جدیدی برای برقراری تجارت با ایران است. با این حال فعالان اقتصادی کشورمان معتقدند این «فرصت خارجی» به تنهایی برای تسهیل و بهبود تجارت کافی نیست، بلکه «موانع داخلی» یا همان خودتحریمی‌ها - سیاست‌های غلط و ضدتولید - باید برای استفاده از فرصت عصر پساترامپ از مسیر تولید و صادرات برداشته شود.
 • کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی تولید تخم مرغ

  دنیای‌اقتصاد: رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران از کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی تولید تخم مرغ به علت کمبود نهاده‌های مورد نیاز طیور، کیفیت پایین نهاده‌ها و ضرر مداوم تولیدکنندگان خبر داد. ناصر نبی‌پور در گفت‌وگو با «ایسنا» با بیان اینکه هزینه‌های تولید تخم مرغ برای تولیدکنندگان بالا رفته است، اظهار کرد: چند هفته گذشته قیمت مصوب نهاده‌های دامی افزایش یافت. همچنین قیمت واکسن، دارو و کارتن شانه به‌طور ساعتی در حال افزایش است و کرایه حمل و نقل نیز ۳۵ درصد افزایش یافته است.
 • تمهیدات جدید برای بازگشت ارزهای صادراتی از عراق و افغانستان

  دنیای‌اقتصاد: تصمیمات جدید برای تسریع در بازگشت ارز حاصل از صادرات فعالان اقتصادی از دو کشور عراق و افغانستان در دستور کار قرار گرفت و مصوباتی برای امکان بازگشت ارز و جلوگیری از خروج ریال از کشور اتخاذ شد. بر اساس یکی از این مصوبات، از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواسته شده‌ تا مصوبه‌ای را پیشنهاد کند تا بر اساس آن تسویه تعهدات ارزی صادرکنندگان به مقصد عراق و افغانستان پیش از تحویل به طرف خارجی و خروج کالا از کشور صورت گیرد.
 • کارت هوشمند متخلفان حمل نهاده‌های بخش کشاورزی باطل می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام گفت: سازمان راهداری، کارت هوشمند رانندگان متخلف در حمل نهاده‌های بخش کشاورزی را باطل می‌کند. به گزارش «ایسنا» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمدرضا طلایی درباره اختلاط نهاده‌های بخش کشاورزی، اظهار کرد: هر زمان قیمت نهاده‌ها اختلاف بیشتری در بازار پیدا می‌کند، تخلفات بیشتر می‌شود. وی با اشاره به این که کالایی که خریداری می‌شود در مراحل مختلف بارگیری تا انبار آزمایش می‌شود، خاطرنشان کرد: قبل از تخلیه بار از کشتی، سازمان‌های استاندارد، حفظ نباتات و دامپزشکی نمونه‌برداری می‌کنند و اگر مورد تایید قرار گرفت، اجازه تخلیه بار از کشتی داده می‌شود. طلایی افزود: زمانی که بار از کشتی خارج و در انبارها تخلیه می‌شود با تایید دامپزشکی، بارگیری و به سمت مقصد حمل می‌شود. بنابراین هیچ مشکلی در زمان بارگیری وجود ندارد. وی با بیان اینکه شرکت‌های واردکننده با شرکت‌های باربری قرارداد می‌بندند، گفت: مشکلی در نهاده‌های وارداتی وجود ندارد؛ حمل بار به صورت فله و در کامیون‌های لبه‌دار انجام می‌شود و شرکت‌های باربری متعهد هستند بار را سالم به واحدهای تولیدی برسانند. طلایی یادآور شد: شرکت‌های حمل‌و‌نقل چون مجوزشان را از سازمان راهداری می‌گیرند، رئیس سازمان راهداری به ما قول داده است اگر گزارش تخلفی به این سازمان بدهیم به سرعت کارت هوشمند راننده باطل شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر