آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۳۳

 • جا‌ماندگی کالاهای ایرانی در قاره سبز

  دنیای‌اقتصاد: آمار تجارت ایران و اروپا در هفت ماه منتهی به مهر امسال اعلام شد. این آمار نشان می‌دهد که خریدار کالاهای ایرانی در اروپا ناچیز است اما در ازای آن فروشندگان اروپایی، در این تجارت موفق‌تر بوده‌اند. این روند در تجارت ۶ ماهه ایران با اتحادیه اروپا نیز به چشم می‌خورد.
 • چه چیزی را به‌کجا صادر کنیم؟

  دکتر افروز بهرامی مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران
  آمارهای گمرک حکایت از آن دارند که تنوع محصولات و مقاصد صادراتی طی سال‌های اخیر همواره روند کاهشی داشته است‌ به نحوی که ۷۳ درصد صادرات کشور در سال ۱۳۹۸ صرفا به ۵ مقصد صادراتی بوده و ۵۵ درصد کل صادرات غیرنفتی کشور متشکل از ۱۰ قلم کالای صادراتی است که عموما فرآورده‌های نفتی، گازی یا معدنی هستند و از جنس مواد‌خام محسوب می‌شوند. گرچه تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران در این کاهش بی‌تاثیر نبوده است، اما از تاثیر عدم‌انسجام سیاست‌های داخلی نیز نباید غافل ماند.
 • اثر کرونا بر تجارت دریایی جهان

  دنیای‌اقتصاد: همه‌گیری کرونا به کل حمل‌و‌نقل دریایی جهان شوک وارد کرده و بستری برای تحول این صنعت و زنجیره تامین مرتبط ایجاد کرده‌است. کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) پیش‌بینی کرده است که این صنعت در سال ۲۰۲۱ به مسیر رشد باز خواهد گشت. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» آنکتاد در بررسی حمل‌ونقل دریایی ۲۰۲۰ که در روز ۱۲ نوامبر منتشر شده، برآورد کرده است حمل‌و‌نقل دریایی جهان در سال ۲۰۲۰ به‌دلیل مشکلات بی‌سابقه ناشی از کووید-۱۹ سقوط ۱/ ۴درصدی را تجربه کرده است.
 • نظارت بر پنج گروه کالایی دارای اولویت در هفته جاری

  دنیای‌اقتصاد: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بر پنج گروه کالایی به‌عنوان اولویت هفتگی بازرسی در هفته جاری، بازرسی و نظارت خواهد داشت. به گزارش وزارت صمت، بازرسان سازمان حمایت و سازمان‌های صمت استان‌ها در سراسر کشور این هفته بر بازار گوشت قرمز، نهاده‌های دامی، مرغ زنده و گرم، روغن خوراکی، محصولات فولادی بازرسی خاص و ویژه خواهند داشت.
 • فعالیت اتاق تهاتر واردات در قبال صادرات فعلا دستی است

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر صمت گفت: اتاق تهاتر واردات در قبال صادرات فعلا به‌صورت دستی فعال است و اگر حجم کارها بیشتر شود این کار سیستمی خواهد شد. به گزارش خبرگزاری مهر، حمید زادبوم در مورد تشکیل اتاق تهاتر صادرات در برابر واردات در سازمان توسعه تجارت، اظهار کرد: بخشی از تهاتر در وزارت صمت انجام می‌شود و بخشی از تهاتر هم از طریق سازمان توسعه تجارت انجام خواهد شد به این شکل که ما صادرکننده و واردکننده را به یکدیگر مرتبط می‌کنیم. رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: ما آن وارداتی که نیاز داریم را فهرست می‌کنیم و سپس واردکنندگانی که معتقدیم ارز نیاز دارند را به صادرکننده وصل می‌کنیم تا عمل تهاتر انجام شود. وی ادامه داد: در واقع اتاق تهاتر مسیری است که واردکننده و صادرکننده را به هم نزدیک و امور مربوطه را تسهیل می‌کند. زادبوم گفت: در حال حاضر اتاق تهاتر در سازمان توسعه تجارت تشکیل شده اما فعلا سیستمی نیست اما اگر در ادامه حجم کارها بیشتر شود، حتما این اتاق به‌صورت سیستمی خواهد شد.
 • بهبود نسبی تجارت بین‌المللی اتحادیه اروپا در ماه سپتامبر

  دنیای‌اقتصاد: دفتر آمار اتحادیه اروپا موسوم به «یورواستات» اعلام کرد که تجارت بین‌المللی کالاهای این اتحادیه در ماه سپتامبر نسبت به ماه آگوست تا حدی بهبود یافت اما هنوز زیر سطح دوران قبل از شیوع کروناست.
 • گوجه فرنگی ارزان عرضه می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: از جنوب کشور گوجه فرنگی‌های درجه یک خریداری کردیم و قرار است این گوجه‌فرنگی‌ها در میادین میوه و تره‌بار توزیع و با قیمت هرکیلو ۱۱ هزارتومان به دست مصرف کننده برسد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر