آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۲۴

 • مشروط شدن گشایش واردات

  دنیای‌اقتصاد: استفاده از رویه واردات بدون انتقال ارز رسما مجاز شد. سیاست‌گذار تجاری چند شرط را برای بهره‌گیری از این ابزار جدید برای تجار اعلام کرده است. مطابق شرط اول، تنها مواد اولیه کارخانه‌ها امکان واردات با ارز متقاضی را خواهند داشت. براساس شرط دوم نیز گردش ریالی تجاری که قرار است از این رویه استفاده کند، بررسی می‌شود.
 • خوش‌بینی نسبت به بهبود اوضاع صادرات

  ایسنا: رئیس کنفدراسیون صادرات ایران می‌گوید آنچه در یک ماه گذشته رخ داده، امید به بهبود اوضاع و آمارهای صادراتی کشور را افزایش داده است. محمد لاهوتی، اظهار کرد: در شرایطی که اقتصاد ایران با تحریم‌های آمریکا و شیوع ویروس کرونا مواجه بود، از ابتدای سال وزارت صمت، به‌عنوان مهم‌ترین وزارتخانه اقتصادی که تمام تصمیم‌ها در حوزه‌های تولید، واردات، صادرات، کشاورزی، ارز و ریال به آن برمی‌گردد، چند ماه را بدون وزیر سپری کرد که همین امر فشارهای موجود را به شکل جدی افزایش داد.
 • لزوم آزادی اختیار در بسته جدید ارزی

  دنیای‌اقتصاد: عضو هیات رئیسه اتاق ایران می‌گوید: احیای واردات در مقابل صادرات یکی از کارهای مثبتی است که بر روند صادرات و بازگشت ارز تا‌ثیر مثبت خواهد گذاشت. البته او معتقد است در بسته جدید ارزی، باید آزادی اختیار به فعالان اقتصادی داده شود؛ چراکه سقف و کف گذاشتن برای معاملات و مبادلات محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند و درنهایت روند کار به مشکل می‌خورد.
 • الزامات جدید برای صادرات سیب

  دنیای‌اقتصاد: نشست «آسیب‌شناسی صادرات سیب» در مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتا‌ق ایران برگزار شد. در این نشست که اساتید دانشگاهی،کارشناسان و صادرکنندگان حوزه کشاورزی حضور داشتند، مهم‌ترین موانع درونی و برونی صادرات سیب مورد بررسی قرار گرفت. به باور سیدمحمدحسین شریعتمدار، سرپرست مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی اتا‌ق ایران، یکی از مشکلات اصلی صادرات محصولات کشاورزی مسائل اخلاقی صادرات است که ورای مسائل قانونی باید موردتوجه قرار گیرد.
 • ۲ هزار میلیارد برای پرداخت تسهیلات «کشاورز کارت»

  خبرگزاری مهر: وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت تسهیلات «کشاورز کارت» به کشاورزان پیش‌بینی شده است. کاظم خاوازی با اشاره به اینکه کشاورز کارت اتفاق خوبی برای کشاورزان ماست که در سال‌های قبل پیگیری شده و در این مقطع به ثمر نشسته است، اظهار کرد: کشاورز کارت بیشتر مخصوص کشاورزانی است که محصولات استراتژیک مانند گندم، جو و دانه‌های روغنی که برای کشور اهمیت دارد، تولید می‌کنند. وی تصریح کرد: در قالب کشاورز کارت بین دو تا‌ ۲۰ میلیون تومان تسهیلات با سود ۱۲ درصد در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد تا‌ بتوانند نهاده‌های ضروری خود را تهیه کنند. وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت تسهیلات کشاورز کارت به کشاورزان پیش‌بینی شده است. خاوازی یادآور شد: کشاورز کارت منبع مالی مناسبی برای کشاورزان خواهد بود تا‌ بتوانند بدون دغدغه نهاده‌های مورد نیاز خود را تهیه و پس از فروش محصول خود با بانک عامل تسویه کنند. وی گفت: در سال اول این تسهیلات برای تا‌مین نهاده کود کشاورزان تخصیص می‌یابد. خاوازی تا‌کید کرد: همه شعب بانک کشاورزی موظفند کشاورز کارت را در اختیار کشاورزان قرار دهند و در این زمینه جلسات زیادی با بانک کشاورزی برگزار کرده‌ایم تا‌ بوروکراسی اداری به حداقل برسد.
 • رشد ۲۵ درصدی صادرات پوشاک

  خبرگزاری مهر: مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صمت گفت: صادرات صنعت پوشاک طی پنج ماه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ تا ۲۵ درصد رشد داشته است. افسانه محرابی در مصاحبه‌ای با رادیو اقتصاد اظهار کرد: صنعت نساجی و پوشاک یک صنعت با اهمیت بالا در ایران و جهان است. این صنعت در بحث اشتغال‌افزایی، ایجاد ارزش افزوده بالا، توسعه صادرات، خلق ثروت، پویایی اقتصادی، ارزآوری و بسیاری موارد دیگر نقش‌آفرین است.
 • گزارش رشد تولید در آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: در ماه اکتبر رشد فعالیت‌های تولیدی ایالات‌متحده فراتر از پیش‌بینی‌ها شتاب گرفته و سطح سفارش‌های جدید به بالاترین حد خود طی ۱۷ سال اخیر رسیده است.
 • نرخ مصوب مرغ و تخم‌مرغ اعلام شد

  ایسنا: رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان اعلام کرد که اخیرا نرخ مصوب هر کیلوگرم تخم‌مرغ ۱۲ هزار تومان و هر کیلو مرغ زنده حداکثر ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان درب مرغداری‌ها ابلاغ شده است.
 • واردات با ارز متقاضی؛ پایانی بر رسوب کالا در گمرک

  دنیای‌اقتصاد: نایب‌رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، واردات با ارز متقاضی را پایانی بر رسوب کالا در گمرکات دانست و گفت: با صدور مجوز واردات با ارز متقاضی، این مراحل در واردات برای تخصیص ارز از بانک مرکزی حذف شده و تجهیز خطوط تولید و رساندن مواد اولیه به آن سرعت می‌گیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر