آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۰۳

 • اعطای امتیاز تجاری برای ترخیص دو گروه کالا

  دنیای‌اقتصاد: اولویت‌های جدید برای ترخیص کالاهای اساسی و غیراساسی اعلام شد. بر این اساس امتیاز جدیدی به ورود این دو گروه از اقلام اعطا شده است. این اقدام در راستای مصوبه اخیر دولت مبنی بر ترخیص سریع‌تر کالاهای اساسی و مواد اولیه اجرایی شده است. البته این مصوبه دو گروه کالاهای اساسی و غیر‌اساسی را دربر می‌گیرد. مطابق تقسیم‌بندی انجام شده کالاهای اساسی خودشان به دو دسته تقسیم می‌شوند: گروه اول آن دسته از کالاهای اساسی است که تامین ارز نشده‌اند و قرار است بانک مرکزی با اولویت نسبت به تامین ارز این کالاها اقدام کند. اما گروه دیگر آن دسته از کالاهای اساسی است که صاحبان آنها به‌صورت اعتباری کالا را خریداری کرده‌اند.
 • لزوم اصلاحات فوری در اقتصاد جهان

  دنیای‌اقتصاد: عالی‌ترین رهبران کسب‌و‌کارها می‌گویند اقتصاد جهان در حال مواجهه با بدترین بحران خود طی یک قرن گذشته قرار گرفته است و «ریسک‌های مربوط به رکود در اقتصاد همچنان بالا هستند»، مگر اینکه در جریان نشست گروه ۲۰ در ماه نوامبر اصلاحاتی فوری تصویب و اجرایی شوند.
 • آمار بازگشت ارزهای صادراتی به روز شد

  دنیای اقتصاد: آمار جدید از بازگشت ارزهای صادراتی اعلام شد. رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرده است که تعداد صادرکنندگانی که تا پایان مردادماه امسال ۱۰۰ درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند ۲۲۸۶ نفر است. به گزارش «ایبنا» بانک ‌مرکزی چندی پیش اعلام کرده بود که ۲۷ میلیارد یورو ارز از سوی بخش خصوصی به کشور بازنگشته است و حالا در تازه‌ترین خبر از سوی رئیس کل بانک مرکزی اعلام شد: صادرکنندگان بیش از ۸ میلیارد دلار از تعهدات ارزی ۲۷ میلیارد دلاری ایفا نشده، مربوط به پروانه‌های صادراتی سال‌های ۱۳۹۸-۱۳۹۷ خود را به‌تدریج به چرخه اقتصاد کشور آورده و مانده تعهدات آنها به حدود ۱۹ میلیارد دلار کاهش یافته است.
 • تکمیل سامانه جامع اطلاعات تجارت کشور

  دنیای اقتصاد: مدیر سامانه جامع تجارت ایران از آمادگی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت، برای بهره برداری سامانه جامع اطلاعات تجارت کشور خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، محمد شیرازیان گفت: مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای بهره برداری سامانه جامع اطلاعات تجارت کشور آماده است. مدیر سامانه جامع تجارت ایران افزود: سامانه جامع اطلاعات تجارت کشور در حوزه تجارت خارجی از سال ۹۵ بهره برداری خود را آغاز کرده و اگر گمرک کشور همکاری را لازم ایجاد کند، امسال این سامانه به بهره برداری کامل می‌رسد. وی ادامه داد: رصد و پیگیری کالا تا حد عرضه محصول به‌عنوان یک موضوع مهم و اولویت‌دار یاد می‌شود که در این راستا، درخصوص کالای تایر سنگین، اختلاف نرخ کالا نسبت به بازار آزاد به ۵ درصد رسیده و این در حالی است که افزایش نرخ ارز بیش از این رقم بوده است. شیرازیان، از آمادگی کامل زیرساخت‌های این سامانه خبر داد و افزود: اگر دیگر ارگان‌ها همکاری لازم را ایجاد کنند، شاهد بهره برداری‌های مثبت و اثرگذار فراوانی در صحنه تجارت خواهیم بود.
 • ضرورت حضور موثر در بازار عراق و افغانستان

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق مشترک ایران و عراق می‌گوید: وضعیت بازار عراق و افغانستان مثل بازار سایر کشورها نیست. باید بانک مرکزی واقعیت‌های اقتصادی دو کشور را قبول کند. اگر هدف دولت و بانک مرکزی فقط برگرداندن ارز است باید بدانند که این خصوصیت بازار عراق و افغانستان نیست.
 • گسترش مراکز آموزش نیروی ماهر در منطقه ویژه لامرد

  گروه شرکت‌ها: سازمان فنی و حرفه‌ای مطابق با رشد و استقرار صنایع در منطقه ویژه لامرد و براساس نیازهای آموزشی، مراکز آموزش و تربیت نیروی ماهر را در این کانون صنعتی گسترش می‌دهد. به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، علی اوسط‌هاشمی، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در جریان افتتاح نخستین مرکز آموزش جوار صنعت در سایت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب واقع در منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: استقرار صنعت مادر آلومینیوم و تکمیل خوشه‌های صنعتی منطقه ویژه اقتصادی لامرد زمینه توسعه‌یافتگی بیش از پیش استان فارس بلکه جنوب کشور را فراهم می‌کند.
 • برگزاری دهمین دوره رقابت بین‌المللی در زمینه حقوق تجاری

  دنیای اقتصاد: موسسه حقوق تجارت جهانی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) در نظر دارد دهمین دوره رقابت بین‌المللی خود را در زمینه حقوق تجاری و حکمیت برگزار کند. علاقه‌مندان می‌توانند، رساله‌ها و مقالات خود را حداکثر تا تاریخ ۵ آوریل ۲۰۲۱ میلادی برابر با ۱۶ فروردین‌ ۱۴۰۰ ارسال کنند. دهمین دوره رقابت بین‌المللی زمینه حقوق تجاری و حکمیت از سوی موسسه حقوق تجارت جهانی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) برگزار می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر