آرشیو روزنامه شماره ۴۹۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۹۹۳

 • کارنامه برگشت ارز صادراتی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان توسعه تجارت کارنامه بازگشت ارزهای صادراتی را تشریح کرد. بر این اساس تا پایان مردادماه ۳۵ میلیارد یورو ارز صادراتی به کشور بازگشته که این عدد نشان‌دهنده بازگشت ۶۸ درصدی ارز حاصل از صادرات است. از سوی دیگر تعداد صادرکنندگانی که تا پایان مردادماه امسال ۱۰۰ درصد تعهد ارزی خود را ایفا کرده‌اند، عدد ۲۲۸۶ نفر را ثبت کرده است.
 • روان‌سازی صدور ابزار تجارت

  دنیای‌اقتصاد: جنجال تغییر مسیر صدور و تمدید کارت بازرگانی از سامانه هوشمند به سامانه جامع تجارت اگرچه در ماه‌های اخیر موجب بروز اختلال در استفاده از ابزار تجارت شد، اما همزمان با تصمیم سرپرست وزارت صمت مبنی بر فعالیت مجدد سامانه هوشمند در کنار سامانه جامع تجارت، جدیدترین آمارها نشان می‌دهد ۶۶۵ درخواست صدور و تمدید کارت بازرگانی تا ۲۵ شهریور از سامانه جامع تجارت به اتاق بازرگانی ارسال شده ‌که از این تعداد حدود ۲۰۰ کارت تمدید و صادر شده است.
 • بررسی سرمایه‌گذاری مشترک ایران و ژاپن در مناطق آزاد و چابهار

  دنیای‌اقتصاد: معاون امور بین‌الملل اتاق ایران در نشست با روسای جدید و رئیس پیشین سازمان توسعه تجارت خارجی ژاپن (جترو) در تهران پیشنهاد سرمایه‌گذاری مشترک در مناطق آزاد مانند چابهار را مطرح کرد و با توجه به تداوم همکاری‌های اقتصادی بین ایران و کشورهای همسایه خواستار برقراری مناسبات ایران و ژاپن در چارچوب تهاتر و دیگر راهکارهای موجود شد.
 • برگزاری کنفرانس منطقه‌ای فائو در خاورنزدیک

  دنیای‌اقتصاد: منطقه خاورنزدیک و شمال‌آفریقا در مسیر از بین بردن گرسنگی و سوءتغذیه قرار ندارد، گرسنگی در منطقه روبه‌ فزونی است، از سوی دیگر میزان اضافه‌وزن و چاقی در بین بزرگسالان و کودکان در منطقه در حال افزایش است، همه‌گیری بیماری ویروس کرونا هم بر امنیت غذایی و هم بر معیشت‌ها تاثیراتی منفی گذاشته است، اینها از جمله مهم‌ترین چالش‌هایی است که در جریان کنفرانس منطقه‌ای فائو در خاور‌نزدیک مورد تاکید قرار گرفت. در این کنفرانس دو روزه که به‌صورت مجازی و به میزبانی کشور عمان برگزار شد، ۳۰ دولت عضو فائو در منطقه خاور‌نزدیک، از جمله ایران، به‌همراه نمایندگان سازمان‌های شریک، جامعه مدنی، بخش خصوصی و مراکز دانشگاهی گرد‌هم آمدند تا راه‌حل‌های سیاستی نوآورانه را به‌منظور تغییر و تحول در نظام‌های غذایی و همچنین محقق کردن کاهش فقر و به‌صفر رساندن گرسنگی در شرایط همه‌گیری بیماری ویروس کرونا مورد بحث و بررسی قرار دهند.
 • صادرات ۷ میلیون دلاری محصولات چرمی در پنج ماه

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی گمرک ایران از صادرات بیش از ۷ میلیون دلاری محصولات چرمی در پنج ماه نخست امسال خبر داد. روح‌الله لطیفی در گفت‌وگو با اکسپورتنا با اشاره به صادرات ٧میلیون و ١٩٨هزار و ٨۶۶ دلاری محصولات چرمی در ۵ ماه نخست امسال، گفت: از این میزان، ۳ میلیون و ٩٢٨ هزار و ٧٩۵ دلار پوست خام حیوان و یک میلیون و ٧٢۴ هزار و ٢٣٢ دلار پوست مرطوب و نمک‌زده بوده است. وی ادامه داد: ۶٩٠ هزار و ١۴٢دلار از این صادرات مربوط به محصولات چرم و پوست دباغی خشک، چرم بیشتر دباغی شده و چرم و پوست دوباره ساخته شده است. به گفته لطیفی، ۶٧ هزار و ۶ دلار اشیای زین و برگ‌سازی برای هر حیوان قلاده، ٧ هزار و ٢٠٠ دلار کیف دست ساز، ٨۵٧ هزار و ١۶۶دلار رخت‌دان و چمدان و ٩۵ هزار و ٢٩ دلار کیف دستی از چرم طبیعی دوباره ساخته‌شده یا ورنی است. وی تاکید کرد: بیش از ۶ میلیون دلار از این صادرات کالاهای نیمه ساخته، وتبلو، کراست و سالامبور بوده است.
 • غفلت تشکل‌ها از ظرفیت شورای گفت‌وگو

  دنیای‌اقتصاد: از نخستین جلسه شورای ‌گفت‌وگوی استان تهران در اسفند سال ۱۳۹۲، حدود ۷ سال سپری شده و طی این سال‌ها فعالان اقتصادی بسیاری برای رفع مسائل و تنگناهای خود به این شورا متوسل شده‌اند؛ طرح مشکلات در نهادی مطرح ‌می‌شود که استاندار تهران، ریاست آن را برعهده دارد و رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز به‌عنوان دبیر آن فعالیت می‌کند. عملکرد شورای ‌گفت‌وگوی پایتخت نشان می‌دهد همین شورا تنها در سال ۱۳۹۸و طی ۱۱ جلسه، معادل ۱۰۱ مصوبه شامل ۹ مصوبه استانی، ۶۲ مصوبه ملی و ۳۰ مصوبه ملی– استانی داشته که ۵/ ۵۲ درصد آن انجام شده، ۸/ ۳۶ درصد آن در حال انجام بوده و ۹/ ۸ درصد مصوبات نیز انجام نگرفته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر