آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۹۱۹

 • چشم‌انداز اقتصاد جهان در ۲۰۲۰

  دنیای‌اقتصاد: گزارش «چشم‌انداز اقتصادی جهان» گزارش مهم آخرهفته گذشته بود. ارزیابی جدید صندوق حاکی از آن است که اقتصاد جهان تحت‌تاثیر طاعون «کووید-۱۹» در سال‌جاری ۹/ ۴- درصد کوچک‌تر خواهد شد، نرخی که در گزارش قبلی (آوریل/ فروردین)، ۳- درصد پیش‌بینی شده بود. به عقیده صندوق، اثرات منفی بیماری کرونا بر فعالیت‌های اقتصادی، فراتر از آنچه بود که انتظار می‌رفت، و دوره بهبود آهسته‌تر از آنچه پیش‌تر پیش‌بینی می‌شد خواهد بود.
 • بازگشایی۸۰ درصد مرزهای تجاری کشور

  دنیای‌اقتصاد: سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سه ماه اخیر به‌رغم محدودیت‌هایی که وجود داشته در تولید ارقام مختلف از جمله تایر خورو حدود ۲۷ درصد افزایش تولید داشته‌ایم یا در تولید لوازم خانگی در بازه زمانی مذکور افزایش تولید ۵۰ تا ۶۰ درصدی حاصل شده است.
 • تاسیس اتحادیه صادرکنندگان خدمات ایران

  دنیای اقتصاد: سرپرست دفتر توسعه صادرات خدمات و محصولات دانش‌بنیان سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه درحال حاضر صادرات خدمات در بیش از هشت رشته کلی مستقل صورت می‌گیرد، گفت: در آینده نزدیک اتحادیه صادرکنندگان خدمات ایران تشکیل می‌شود.
 • بررسی راهکارهای توسعه صادرات سیمان

  نخستین جلسه میز سیمان طی سال جاری در سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد. در این جلسه موانع و مشکلات فرا روی تولید و صادرات سیمان بررسی و راهکارهای اجرایی مناسب در راستای حفظ و توسعه بازارهای پیرامونی و نفوذ به سایر بازارهای هدف صادراتی ارائه شد.
 • آثار حکم ورشکستگی۱

  علیرضا صالحی/ قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران و وکیل پایه یک دادگستری
  در یادداشت قبل به قسمتی از آثار حکم ورشکستگی در روابط تاجر با اشخاص ثالث پرداختیم، که با توجه به گستردگی بحث، در چند شماره به این موضوع می‌پردازیم.
 • بازگشت تجارت با ترکیه به روال عادی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه می‌گوید: مرزهای زمینی و ریلی ترکیه برای تجارت باز است و برای تردد مسافر هر کشور فقط شهروند خودش را می‌پذیرد. قرار است از پانزدهم مردادماه مسیر هوایی هم بازگشایی شود.
 • اقتصاد دیجیتال؛ راه عبور از کرونای اقتصادی

  علی چاغروند مدیر طرح و برنامه اتاق ایران
  با استناد به آمار و داده‌هاى اقتصادى از سوى مرکز پژوهش‌هاى مجلس شوراى اسلامى از جمله نرخ منفى رشد اقتصادى و نرخ تورم بى‌سابقه، پیش‌بینی می‌شود امسال در صورت عدم اعمال سیاست ضد‌رکودى، بخش تولید و خدمات مستعد آسیب جدى باشد، چراکه در صورت نبود حمایت‌هاى مورد نیاز، عملکرد بنگاه‌هاى اقتصادى به سمت کاهش فعالیت و حتى ورشکستگى پیش خواهد رفت و در ادامه بحران بیمارى کرونا را که در اواخر سال گذشته در جهان و البته در کشورمان پدیدار شد باید مزید بر عمق گرفتن رکود احتمالى دانست.
 • بازگشت مقادیر بیشتر ارز حاصل از صادرات

  رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران، تشکیل کارگروه پایش رفتار تجاری و کمیته اقدام صادراتی را در راستای اجرای اهداف و وظایف مندرج در اساسنامه سازمان توسعه تجارت ایران دانست و حضور اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق تعاون ایران و اتاق اصناف ایران و همچنین گمرک در کارگروه‌های یادشده را بیانگر همسویی دیدگاه‌ها و راهبردهای بخش‌های دولتی و خصوصی در جهت رفع مشکلات فراروی صادرات غیر نفتی دانست.

بیشتر