آرشیو روزنامه شماره ۴۹۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۹۰۲

 • تعیین سقف زمانی برای رفع تعهد ارزی ۹۸

  دنیای‌اقتصاد: سقف زمانی ایفای تعهدات ارزی سال ۹۸ از سوی سیاست‌گذار پولی تعیین تکلیف شد. در نامه‌ای که از سوی رئیس کل بانک مرکزی به رئیس اتاق بازرگانی ایران ارسال شده، اعلام شده است کلیه فعالان صادراتی فرصت دارند که حداکثر تا پایان تیر ماه ۹۹ نسبت به انجام تعهدات ارزی خود که مربوط به سال گذشته می‌شود، اقدام کنند. بر این اساس در صورتی که صادرکنندگان بخواهند از مشوق‌ها و خدمات دستگاه‌های اجرایی بهره‌مند شوند، باید تا تاریخ مذکور تعهدات سال ۹۸ خود را انجام دهند؛ در غیر این صورت امکان استفاده از امتیازاتی را که از سوی سیاست‌گذار لحاظ شده است، نخواهند داشت. به گفته عبدالناصرهمتی، گام تازه بانک مرکزی بر اساس تصمیم کمیته موضوع ماده «۲» مصوبات چهاردهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و بهره‌مندی صادرکنندگان از مشوق‌ها و خدمات دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط اتخاذ شده است.
 • ممنوعه ‌های صادراتی تجهیزات پزشکی

  ایسنا: سازمان توسعه تجارت پس از گمانه‌زنی‌هایی که در هفته‌های گذشته درباره امکان صادرات اقلام بهداشتی مطرح شده بود، فهرست کالاهایی که امکان صادرات ندارند را منتشر کرد. پس از شیوع کرونا در ایران و جهان، صادرات غیر‌نفتی بسیاری از کالاها تحت‌تاثیر دستورالعمل‌های دولتی در محدودیت تردد در مرزها متوقف شد یا به‌شدت کاهش یافت و این امر تاثیری جدی بر عملکرد تجاری تمام کشورها گذاشت. در ایران نیز با توجه به اهمیت تداوم صادرات غیرنفتی به منظور تامین ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی به کشور، تلاش شد از روزهای ابتدایی شرایط برای از سرگیری فعالیت‌ها در مرزها بررسی و در کنار آن گزینه‌های موجود برای جایگزین کردن اقلام صادراتی گذشته نیز بررسی شود. هرچند در روزهای ابتدایی اسفند و تحت‌تاثیر شوک ابتدایی ورود کرونا به ایران، بازار برای چند روزی به هم ریخت و دسترسی به اقلام بهداشتی دشوار شد اما با برنامه‌ریزی دولت و فعال شدن ظرفیت‌های بخش خصوصی در هفته‌های بعد آرامش به این بازار بازگشت و نیازهای بهداشتی مردم تامین شد.
 • مسیر توسعه مناسبات ایران و سنگاپور

  دنیای‌اقتصاد: معاون بین‌الملل اتاق ایران در تازه‌ترین نشست کمیته مشترک ایران و سنگاپور که از اوایل بهمن سال ۹۸ فعالیت رسمی خود را آغاز کرده است، پیشنهاد داد: برای توسعه مناسبات بین دو کشور، تولید مشترک تحت لیسانس سنگاپور یا تولید با برند مشترک در دستور کار قرار بگیرد. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، در این جلسه ضمن بررسی وضعیت روابط دو کشور و راه‌های موجود برای گسترش مناسبات، با توجه به پیگیری سنگاپور برای حضور در اتحادیه اوراسیا و از طرف دیگر حضور ایران در این اتحادیه به‌عنوان یک موقعیت حساس برای گسترش روابط اقتصادی بین ایران و سنگاپور معرفی شد. در این رابطه محمدرضا کرباسی، معاون بین‌الملل اتاق ایران پیشنهاد داد: اعضای کمیته در قدم اول با تمرکز روی راهکارهای تسهیل مبادلات مالی بین دو کشور، تولید مشترک تحت لیسانس سنگاپور یا برند مشترک را مدنظر داشته باشند.
 • احراز اهلیت، شرط لازم برای معرفی صادرکنندگان

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران، راه‌اندازی سامانه پردازش یکپارچه درخواست‌های اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی را گام مهمی در جهت تسهیل فرآیند پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش واحدهای تولیدی - صادراتی به‌ویژه بنگاه‌های کوچک و متوسط دانست و با اشاره به مفاد بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۳۹۸، ‌همکاری کلیه بخش‌های خصوصی و دولتی در اجرایی شدن مواد یک و ۲ بسته حمایت از صادرات غیرنفتی را حائزاهمیت دانست. احسان قمری در گفت‌وگو با «اکسپورتنا» با اشاره به منابع ریالی در نظر گرفته شده به مبلغ ۴ هزارمیلیارد تومان و پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به جامعه صادرکنندگان با نرخ‌های ترجیحی، راه‌اندازی سپیدار یا سامانه پردازش یکپارچه درخواست‌های اعتبارات ریالی را در تسهیل و تسریع فرآیند پردازش و پرداخت تسهیلات صادراتی بااهمیت توصیف کرد.
 • پنج کالا در اولویت بازرسی سازمان حمایت قرار گرفتند

  خبرگزاری تسنیم: معاون سازمان حمایت گفت: بازرسی‌ها در هفته جاری درباره ۵ قلم کالای اولویت‌دار شامل خودرو، برنج، تیرآهن و ورق، کنجاله سویا و لوازم خانگی متمرکز شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، سید جواد احمدی افزود: بر اساس اولویت‌بندی انجام شده، بازرسان این سازمان و سازمان‌های صمت همه ظرفیت خود را برای رصد وضعیت عرضه و قیمت برخی کالا‌های اساسی و ضروری مردم شامل خودرو، برنج، تیرآهن و ورق، کنجاله سویا و لوازم خانگی متمرکز کرده و با تعامل بین دستگاه‌های اجرایی و اصناف، بر فرآیند تامین و توزیع این کالا‌ها نظارت خواهند کرد.
 • تفویض اختیار کارگروه توسعه صادرات به سازمان توسعه تجارت

  دنیای‌اقتصاد: سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای وظیفه برگزاری جلسات و ابلاغ تصمیمات کمیته دائمی مقررات صادرات و واردات را به رئیس سازمان توسعه تجارت واگذار کرد. به گزارش «اکسپورتنا»، حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، طی نامه‌ای اختیار تصمیم‌گیری و برگزاری جلسات کارگروه توسعه صادرات را به حمید زادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت تفویض کرد. در متن این نامه آمده است: «احتراما در اجرای مفاد ماده (۱) آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، موضوع تشکیل کمیته دائمی مقررات صادرات و واردات بدین وسیله مسوولیت برگزاری جلسات کارگروه یادشده و ابلاغ تصمیمات مربوط به جنابعالی تفویض می‌شود تا با جلب مشارکت و همکاری دستگاه‌های اجرایی و بخش غیردولتی عضو کارگروه نسبت به اجرای تکالیف و مأموریت‌های محوله اقدام کنید.»
 • قابلیت خودکفایی در تولید کره

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: با توجه به رشد چشمگیری که در تولید شیر داشتیم، قابلیت خودکفایی یا بی‌نیازی به واردات کره در کشور وجود دارد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهادکشاورزی، مرتضی رضایی ضمن تبریک روز جهانی شیر به تمام فعالان بخش تولید تا توزیع این محصول اظهار کرد: این روز در تقویم کشور و جهان برای ارزش‌گذاری به محصول ارزشمند شیر و تولیدکنندگان آن است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر