آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۹۶

 • هاب تجارت در سال ۹۸

  دنیای اقتصاد: تصویر تجارت در سال ۹۸ از ۲۰ کشور عمده وارداتی و ۲۰ کشور عمده صادراتی نشان می‌دهد مبادی واردات و مقاصد صادراتی ایران نسبت به سال ۹۷ تغییر چندانی نداشته است. چین همچنان شریک اول تجارت خارجی ایران و سرلیست مقاصد صادراتی و مبادی وارداتی است. در صادرات، همسایگان ایران ایفاکننده نقش مهمی بوده‌اند. به‌گونه‌ای که از ۵ مقصد اول صادراتی، سه کشور عراق، ترکیه و افغانستان با ایران همجوار هستند. اما در ترکیب ۵ مبدا عمده واردات تنها ترکیه با ایران هم‌مرز است. مقصد کالاهای باارزش صادرات و واردات گران‌قیمت نیز در سال گذشته شناسایی شده است.
 • جزئیات معافیت‌های جدید ثبت سفارش واردات

  دنیای اقتصاد: تصمیم جدید برای واردات در دستور کار متولیان تجاری قرار گرفت. مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت طی بخشنامه‌ای جزئیات معافیت‌های ثبت سفارش واردات را اعلام کرده است. بر اساس این بخشنامه معافیت‌های واردات از طریق کارت بازرگانی، کنترل سابقه واردات برای واحدهای تولیدی تغییر کرده است.
 • شاخص جهانی قیمت مواد غذایی

  دنیای اقتصاد: بر اساس آمارهای فائو در آوریل ۲۰۲۰ شاخص بهای مواد غذایی به روند کاهشی خود که از ماه فوریه شروع شده ادامه داده است. در ژانویه ۲۰۲۰ شاخص بهای مواد غذایی به‌طور متوسط سطح ۱۸۳ واحد را ثبت کرده بود که طی ماه‌های پس از آن به دلیل شیوع کووید-۱۹ با کاهش قابل توجهی همراه شده و در نهایت در آوریل ۲۰۲۰ به ۵/ ۱۶۵ رسیده است.
 • تدوین شیوه‌نامه پرداخت مشوق‌های صادراتی ۹۹

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران از تدوین شیوه‌نامه‌های پرداخت مشوق‌های صادراتی سال ۹۹ در سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد. به گزارش اکسپورتنا، احسان قمری گفت: پیش‌نویس بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۳۹۹ توسط سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارسال شده و امیدواریم از سوی معاون اول رئیس‌جمهور به زودی تصویب و ابلاغ شود. وی افزود: شیوه‌نامه‌های پرداخت مشوق‌های صادراتی در سازمان توسعه تجارت ایران تدوین شده و پس از اخذ نظر و استفاده از نظرات کارشناسی بخش‌های خصوصی و دولتی توسط سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ و اجرایی خواهد شد. قمری توسعه صادرات را راهبرد اصلی کشور در شرایط فعلی دانست و گفت: توسعه صادرات و مدیریت واردات از جمله برنامه‌ها و اولویت‌های چهارگانه وزارت صنعت، معدن و تجارت است. مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی تجمیع کلیه مشوق‌های صادراتی را یکی از نوآوری‌های بسته سال جاری عنوان و همکاری کلیه بخش‌ها را در این خصوص ارزشمند توصیف کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر