آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۹۴

  • حمایت ارزی از صادرکنندگان

    دنیای‌اقتصاد: بسته حمایت از صادرات سال ۹۹ ازسوی وزارت صمت اکران شد. در قالب این بسته که قرار است از خردادماه ۹۹ اجرایی شود، یک میلیارد یورو برای اعتبار خریدار و اعتبار فروشنده لحاظ شده است. از سوی دیگر ۲ هزار میلیارد تومان از سوی صندوق توسعه ملی و ۲ هزار میلیارد تومان دیگر توسط سیستم بانکی برای حمایت از صادرات غیرنفتی تخصیص داده می‌شود. مطابق اعلام مدیران وزارت صمت، قرار است از هفته آینده، با ابلاغ رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت پرداخت منابع ریالی صندوق توسعه ملی در دستور کار قرار گیرد.
  • پیش‌بینی صادرات ۱۶۰ میلیون دلاری لوازم خانگی

    ایسنا: معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از برنامه‌ریزی برای صادرات لوازم خانگی در سال‌جاری خبر داد و گفت که برای تحریک تقاضای داخلی ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات با بازپرداخت دو ساله در نظر گرفته شده که ۶۰ درصد قیمت کالا با استفاده از آن پرداخت می‌شود. وی همچنین درباره بازار داخلی لوازم خانگی عنوان کرد: با توجه به اینکه لوازم خانگی کالاهای مصرفی بادوام است و قدرت خرید مردم نقش کلیدی دارد، بنابراین در این زمینه هم باید برنامه‌ریزی شود. صادقی نیارکی یکی از برنامه‌های وزارتخانه در سال‌جاری را تحریک تقاضای کالاهای مصرفی بادوام در داخل عنوان کرد و گفت: این برنامه نیازمند تامین منابع است و در آن ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات دیده شده که ۶۰ درصد قیمت کالا با استفاده از آن پرداخت می‌شود و باز پرداخت آن به‌صورت دو ساله و با سود منطقی در نظر گرفته شده است و تقاضا داریم بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات و دولت در زمینه پرداخت یارانه تسهیلات که حدود ۲۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده، همکاری‌های لازم را انجام دهند.
  • برنامه‌های حمایتی بلاروس از اقتصاد کرونا زده

    دنیای‌اقتصاد: دولت بلاروس علاوه بر تکیه بر منابع مالی خود برای جبران آسیب‌هایی که بنگاه‌های اقتصادی این کشور از همه‌گیری کرونا دیده‌اند، درخواست وام از بانک جهانی و نیز بانک اروپایی بازسازی و توسعه را در دستورکار قرار داده است. به گزارش اتاق بازرگانی تهران، بانک جهانی برای تخصیص ۹۰ میلیون یورو به بلاروس در راستای مبارزه با ویروس کووید-۱۹ اعلام آمادگی کرده و این وام طی سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ با مدت بازپرداخت ۱۱ ساله به این کشور تخصیص پیدا خواهد کرد. تعویق در پرداخت مالیات از سوی بنگاه‌ها در کنار امکان مبادله اسناد و مدارک شرکت‌ها با سازمان‌های مالیات، گمرک و ... به‌صورت آنلاین از دیگر اقداماتی است که دولت بلاروس پیش پای بنگاه‌ها و بخش اقتصادی این کشور قرار داده است. همچنین بنا بر اعلام دولت بلاروس، امکان پرداخت بدهی ارزی شرکت‌های فعال در صنعت انرژی این کشور به ارز ملی فراهم شده است. تمدید اجاره‌نامه‌ها برای صاحبان کسب‌و‌کارها و همچنین رایگان شدن اجاره املاک دولتی که در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی بوده، از دیگر اقدامات در نظر گرفته شده از سوی دولت بلاروس در راستای عبور اقتصاد این کشور از دوران کرونا است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر