آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۸۹

 • مسیر چهارم برای واردات

  دنیای اقتصاد: گفته می‌شود به‌زودی برخی از کالاهای وارداتی از دریافت ارز نیمایی کنار گذاشته می‌شوند. اگرچه جزئیات این کالاها اعلام نشده، اما برای واردات این گروه‌های کالایی مسیر جدیدی در نظر گرفته شده است؛ ارز اشخاص. استفاده از ارز اشخاص برای یک دوره محدود شده بود؛ اما مجددا این مسیر برای تامین ارز واردات به‌کار گرفته شده است. به این ترتیب برای واردات مسیر چهارم باز می‌شود. «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی علاوه بر این موضوع، کالاهای جدید مشمول دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی را نیز معرفی کرده است.
 • دوئل تجارت جهان با کووید-۱۹

  دنیای اقتصاد: پاندمی «کووید-۱۹» ارزش تجارت جهانی را در فصل نخست امسال ۳ درصد کاهش داد. بر اساس گزارشی که «کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد)» به‌طور مشترک با ۳۶ سازمان بین‌المللی منتشر کرده است، انتظار می‌رود این روند کاهشی در فصل دوم شتاب بگیرد تا جایی که رکورد کاهش فصلی بی‌سابقه ۲۷ درصد به ثبت خواهد رسید.
 • زمان‌‌بندی استرداد مالیاتی ۹۸

  دنیای اقتصاد: تصمیم جدید برای بازگشت مالیات ارزش افزوده صادرکنندگان اتخاذ شد. بر این اساس زمان استرداد این مالیات برای فعالانی که در سال ۹۸ صادرات داشته‌اند مشخص شده است. بنا بر پیگیری‌های به عمل آمده از سوی کنفدراسیون صادرات ایران از بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی، این سازمان استرداد مالیات ارزش افزوده صادرات سال۹۸ را از ابتدای خردادماه آغاز می‌کند.
 • سقف صندوق ضمانت صادرات ۶ میلیارد دلار شد

  خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران از افزایش ۲۰۰ درصدی سرمایه این صندوق و پوشش ریسک تجاری تا ۶ میلیارد دلار خبر داد. افروز بهرامی با بیان اینکه یکی از وظایف و ماموریت‌های مهم صندوق، پوشش ریسک‌های سیاسی و تجاری است، گفت: در شرایط امروز کشور که این ریسک‌ها بیشتر شده، مصوبه افزایش سرمایه صندوق، این توان را ایجاد کرده که پوشش میزان ریسک پذیری فروش و صادرات اعتباری کشور از ۶/ ۲میلیارد دلار در سال گذشته به ۶ میلیارد دلار افزایش یابد.
 • هشدار آمریکا به صنایع انرژی و فلزات درباره ریسک تحریم

  ایسنا: دولت آمریکا به صنایع دریانوردی، انرژی و فلزات جهانی هشدار داد مراقب طرح‌های صادرات غیرقانونی که آنها را در معرض ریسک تحریم قرار می‌دهد باشند. بر اساس این گزارش، هشدار آمریکا در پی گزارش‌هایی از ارسال محموله‌های بنزین ایران به ونزوئلا صادر شده است. صنعت نفت هر دو کشور تحت تحریم آمریکا قرار دارد. دولت آمریکا از بازیگران صنعت دریانوردی خواست در برابر تاکتیک‌های متداول برای دور زدن تحریم‌ها از جمله خاموش کردن سیستم شناسایی اتوماتیک کشتی، تغییر فیزیکی هویت کشتی، دستکاری اسناد محموله و کشتی، انتقال کشتی به کشتی، سفرهای غیرمعمول مانند مسیرهای غیرمستقیم و انحراف ناگهانی از مسیر و ساختار مالکیت پیچیده مراقب باشند. دستورالعمل ۳۵ صفحه‌ای در این خصوص از سوی وزارت خارجه، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری و گارد ساحلی آمریکا منتشر شده است.
 • مسوولیت‌ها و مجازات‌ ناشی از ورشکستگی

  علیرضا صالحی/ قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران و وکیل پایه یک دادگستری
  در ادامه بحث مسوولیت‌ها و مجازات افراد ورشکسته، در دو یادداشت قبل به این موضوع درخصوص ورشکستگی عادی و به تقلب پرداختیم؛ در این نوشتار به مسوولیت‌ها و مجازات‌ ناشی از ورشکستگی به تقصیر و اشخاص ثالث می‌پردازیم.

بیشتر