آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۸۸

 • دست‌انداز کرونایی در سه مسیر اقتصادی

  دنیای اقتصاد: شیوع ویروس کرونا در حال حاضر منجر به یک بحران بزرگ سلامتی در کشورهای مختلف و ایجاد اختلالات اساسی در اقتصاد جهانی شده است. اوضاع در هفته‌ها و ماه‌های آینده روبه وخامت بیشتری می‌گذارد و ممکن است ریزش اقتصادی ناشی از بیماری همه‌گیر به یکی از بزرگ‌ترین شوک‌ها در دهه‌های اخیر تبدیل شود. بیماری ویروس کرونا در سطح جهانی آثار مستقیم و غیرمستقیمی بر اقتصاد کشورهای تحت تاثیر خود در حوزه‌های افزایش بیکاری، خروج سرمایه‌ها از کشورهای تحت تاثیر، کاهش شدید سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، عدم امکان یا تاخیر در پرداخت تعهدات توسط کشورهای هدف، تاثیر بر تولید و تجارت، وارد شدن شوک به عرضه و تقاضا و تاثیر بر صنایع تولیدی دارد. داده‌های یونیدو کاهش مداوم در رشد تولید محصولات جهانی را نشان می‌دهد که حاکی از کاهش اقتصادی کلی قبل از شروع بحران کرونا است.
 • تصمیم جدید بانک مرکزی برای نحوه تخصیص ارز واردات

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی در جدیدترین تصمیم خود، اولویت کالایی ردیف ۲۳ تا ۲۶ را از دریافت ارز نیمایی محروم کرد. بانک مرکزی اعلام کرد که بررسی و تایید گواهی ارز اشخاص از محل حساب ارزی واردکننده از سوی بانک مرکزی، صرفا با انجام مکاتبه و الصاق مستندات قابل استناد است.
 • تصویر تجارت ایران و ترکیه در فصل نخست ۲۰۲۰

  دنیای اقتصاد: نخستین تصویر تجارت ایران و ترکیه در سال ۲۰۲۰ مشخص شد. بر این اساس، ارزش تجارت کالایی ایران با ترکیه در فصل نخست سال ۲۰۲۰ حدود ۶۴۵ میلیون دلار بوده که نسبت به فصل نخست سال ۲۰۱۹ کاهش حدود ۷۰ درصدی را تجربه کرده است. از این میزان تجارت، حدود ۲۷۰ میلیون دلار مربوط به صادرات ایران به ترکیه و حدود ۳۷۶ میلیون دلار مربوط به واردات ایران از ترکیه بوده که هر دو نسبت به مدت مشابه سال قبل خود کاهش داشته‌اند. مطابق آنچه از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران منتشر شده، تراز تجاری ایران و ترکیه در فصل نخست سال ۲۰۲۰ به شدت کاهش یافته که علت اصلی آن کاهش ۹۹درصدی صادرات کالاهای ذیل فصل ۲۷ (کالاهای نفتی) ایران به ترکیه بوده است.
 • تعیین سازوکار پرداخت تسهیلات صادراتی

  دنیای اقتصاد: مدیر کل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران از راه‌اندازی سامانه دریافت تقاضای صادرکنندگان برای دریافت تسهیلات صادراتی ریالی از محل منابع صندوق توسعه ملی خبر داد‌. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، احسان قمری در حاشیه جلسه با تعدادی از مدیران اعتبارات بانک‌های عامل که با حضور نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، تدوین دستورالعمل پرداخت تسهیلات با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، صندوق توسعه ملی و صندوق ضمانت صادرات ایران را از دیگر فعالیت‌های انجام‌شده در این راستا دانست و‌ گفت: ضمن استخراج شاخص‌ها و اولویت‌های پرداخت تسهیلات به صادرکنندگان، تلاش می‌شود در یک قالب نرم‌افزاری نسبت به دریافت و پردازش درخواست‌ها و در نهایت ارسال به بانک‌های عامل برای پرداخت تسهیلات اقدام شود. وی در پایان شاخص‌های پرداخت تسهیلات را شامل رفع تعهدات ارزی حاصل از صادرات، میانگین میزان صادرات سه سال گذشته، اولویت‌های کالایی و کشوری و توجه ویژه به واحدهای تولیدی صادراتی اعلام کرد.
 • بررسی راه‌های حل مشکلات مرزی بین ایران و ارمنستان

  دنیای‌اقتصاد: روسای کل گمرک ایران و ارمنستان آمادگی خود را برای رفع مشکلات مرزی و توسعه مناسبات تجاری طرفین همزمان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعلام کردند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک ایران، مهدی میراشرفی، رئیس‌کل گمرک ایران و داوید آنانیان،رئیس کمیته درآمدی ارمنستان در این مذاکرات که به‌صورت ویدئو ‌کنفرانس انجام شد، همچنین بر تسهیل و روان‌سازی امور گمرکی محموله‌های تجاری در مرزهای مشترک دو کشور تاکید کردند. بر اساس این گزارش طرف ارمنستانی با ابراز خرسندی از توسعه همکاری‌ها با گمرک ایران، موافقت خود را با همه پیشنهادهای رئیس‌کل گمرک ایران ازجمله استفاده بیشتر کامیون‌های ارمنستانی از امکانات گمرک مرزی نوردوز و ایجاد تسهیلات برای رانندگان کامیون‌های ایرانی در مسیر مرز ایران تا شهر ایروان موافقت کرد.
 • صدور مجوز صادرات محصولات سلامت محور

  دنیای‌اقتصاد: سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از صدور مجوز صادرات نامحدود ماسک N۹۵، لباس پرستاری و کیت سرولوژی کرونا خبر داد و گفت: به منظور حمایت از تولید‌کنندگان داخلی، ثبت سفارش و واردات تجهیزات پزشکی دارای مشابه داخلی، ممنوع شد. به گزارش شاتا، حسین مدرس‌خیابانی گفت: شرایط تولید اقلام بهداشتی و تجهیزات پزشکی مرتبط با کرونا در کشور به نحوی است که ایران را به یکی از قطب‌های صادرات محصولات پزشکی و بهداشتی مرتبط با کرونا تبدیل کرده است. سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: بر این اساس به منظور حمایت از تولید‌کنندگان داخلی و پاسخ‌گویی به بخشی از نیاز کشورهای درگیر با شیوع ویروس کرونا در دنیا، اجازه صادرات نامحدود برای اقلامی همچون ماسک N۹۵، لباس پرستاری و کیت سرولوژی تشخیص کرونا صادر شده است؛ ‌چرا که تولید این محصولات فراتر از نیاز داخلی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر