آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۷۲

 • دو نوع مواجهه تجاری با کرونا

  دنیای‌اقتصاد: درشرایط شیوع گسترده ویروس کرونا در کشورهای مختلف دنیا، دولت‌ها باید چه سیاست‌هایی را در حوزه تجارت برای رهایی از تبعات این بحران به کار بگیرند؟ در شرایط فعلی چه ابزارهای موثری در اختیار سیاست‌گذاران قرار دارد تا آثار مخرب «کووید-۱۹» را به حداقل برسانند؟ مطابق بررسی‌ها و مطالعه‌ای که از سوی سازمان توسعه تجارت ایران منتشر شده است، از زمان شیوع ویروس کرونا در جهان، برخی کشورها توانسته‌اند با استفاده از مکانیزم‌های درست، مسیری را انتخاب کنند که حداقل آسیب را متوجه بخش تجارت خود کنند و در مقابل برخی از کشورها روش‌های نادرست را انتخاب و تجارت خارجی شان را درگیر مخاطرات مختلف کرده‌اند که در این گزارش به‌نمونه‌هایی از آنها پرداخته خواهد شد.
 • درخواست لغو محدودیت‌های تجاری

  دنیای‌اقتصاد: کریستالینا جورجیوا، رئیس‌ «صندوق بین‌المللی پول» (IMF)، و روبرتو آزودو، رئیس «سازمان تجارت جهانی» (WTO) در بیانیه‌ای مشترک از دولت‌ها خواستند از اعمال محدودیت‌های تجاری، از جمله محدودسازی صادرات، بر تجارت محصولات پزشکی و غذایی خودداری کنند، و محدودیت‌هایی که از آغاز ۲۰۲۰ وضع کرده‌اند را به سرعت بردارند.
 • اختلال در زنجیره تامین غذای آمریکا

  دنیای اقتصاد: ساعت چهار صبح روز جمعه ۲۴ آوریل، یک صف طولانی از مینی‌ون‌ها و وانت‌هایی که به‌سوی بانک غذای ال پاسو در تگزاس حرکت می‌کردند، تشکیل شد. پنج ساعت بعد زمانی که جیره‌ها بین جمعیت تقسیم شد، اغلب جعبه‌ها با گوشت استیک گاو و گوجه‌فرنگی پر شده بودند؛ اما خبری از پاستا، برنج، لوبیا یا هیچ نوع خشکبار نبود. بانی اسکوبار، افسر ارشد توسعه مرکز مبارزه با گرسنگی ال‌پاسو می‌گوید: «ما هیچ‌گونه کالای خشکبار در اختیار نداریم.»
 • رسیدگی به پیشنهادهای مالیاتی اتاق تهران در دولت

  دنیای‌اقتصاد: معاون اول رئیس‎ جمهور در پاسخ به نامه اخیر رئیس اتاق بازرگانی تهران که در آن راهکارهایی برای ادامه حیات بنگاه‌های اقتصادی در دوره کرونا پیشنهاد شده بود، از وزیر اقتصاد خواست با توجه به اهمیت پیشنهادهای ارائه شده از سوی اتاق تهران نسبت به حل موارد درخواست شده اقدام کند.
 • جدیدترین ممنوعیت‌های صادراتی

  دنیای اقتصاد: سعید عباس‌پور مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به گمرک ایران، ممنوعیت صادرات لیموشیرین، لیموترش و کش قیطانی برای تولید ماسک را ممنوع اعلام کرد. در این نامه آمده است: «به جهت حمایت از تامین و توزیع کالاهای مورد نیاز بیماران تا پایان اردیبهشت ماه سال‌جاری از صدور لیموشیرین و لیموترش (تازه) و کش قیطانی برای تولید ماسک‌های اولتراسونیک ممانعت به‌عمل آید.»
 • اجرایی شدن مصوبات کارگروه توسعه صادرات در سال‌جاری

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران در حاشیه چهاردهمین جلسه کارگروه توسعه صادرات، با اشاره به برگزاری قریب‌الوقوع جلسه شورای‌عالی توسعه صادرات غیر نفتی به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور، گفت: حدود ۸۰ درصد از مصوبات کارگروه توسعه صادرات اجرایی شده و مابقی جهت تصویب و اجرایی شدن به شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی ارجاع شده است.
 • مخالفت با نحوه رفع تعهد ارزی صادرکنندگان سال ۹۸

  رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران از مخالفت با تصمیم بانک مرکزی درخصوص نحوه رفع تعهد ارزی صادرکنندگان در سال ۹۸ خبر داد. پیش از این، رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه رفع تعهد ارزی سال ۹۸ صادرکنندگان همچون دستورالعمل سال ۹۷ خواهد بود، گفته بود: آخرین‌مهلت بازگشت ارز سال ۹۸ آخر تیرماه سال ۹۹ خواهد بود. حمیدزادبوم همچنین اخذ این تصمیم را براساس تلاش‌های صورت‌گرفته میان بخش‌خصوصی و سازمان توسعه تجارت ایران با بانک مرکزی دانست.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر