• تمرین تجارت آزاد با اوراسیا

  دنیای اقتصاد: «باید به دنبال رقیب ارزی دلار در اوراسیا بود»؛ این درخواست بخش خصوصی و البته موضوع مورد تاکید بخش دولتی در نشست اقتصادی ایران و اوراسیا بود. اگرچه مساله حذف دلار از معاملات تجاری بارها تکرار شده و موضوع استفاده از ارز مرجع دیگر هم در برهه‌های زمانی مختلف مورد پیگیری قرار گرفته، اما نتیجه‌ای به دنبال نداشته است. به‌عنوان مثال در یک برهه زمانی قرار بود ایران و روسیه با ارز محلی یعنی ریال و روبل، معاملات خود را دنبال کنند.
 • جدال بر سر استاندارد برنج ادامه دارد

  ایسنا: ستاد تنظیم بازار که دو ماه پیش درخواست تداوم تعویق استاندارد‌۱۲۷ را داشت، حالا مقرر کرده محموله‌های ثبت‌سفارش شده در حال حمل و موجود در بنادر و گمرکات کشور بر اساس شرایط دوره تعلیق استاندارد‌۱۲۷ نوع برنج در بخش مشخصات فیزیکی (ظاهری) ترخیص می‌شود.
 • ضرورت برگزاری نمایشگاه مجازی در دوران کرونا

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‌های متعدد بین برگزارکنندگان نخستین نمایشگاه مجازی و تشکل‌های مختلف گفت:‌ شیوع ویروس کرونا به روندهایی که به انجام امور بر بستر فضای مجازی منتهی شده، سرعت بالایی بخشیده است و فعالیت‌های اقتصادی نیز باید در همین محیط پیش رود. به گزارش اکسپورتنا، به نقل از روابط عمومی نخستین نمایشگاه مجازی ایران، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران ضمن استقبال از برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی ایران با اشاره به تجربیات سایر کشورها و انواع کسب و کارهایی که در محیط مجازی به موفقیت‌های بالایی دست پیدا کردند، استفاده از این ظرفیت را برای روزهای کرونایی که سطح روابط بین فعالان اقتصادی به حداقل رسیده است، ضروری و راهگشا دانست. سیدرضا نورانی اظهار کرد:‌ در اوضاع کرونا بسیاری از فعالیت‌ها بر بستر فضای فناورانه انجام می‌شود و برگزاری نخستین نمایشگاه‌ مجازی ایران به‌عنوان یک جایگزین برای نمایشگاه‌های فیزیکی، می‌تواند یاری‌رسان فعالان اقتصادی در معرفی کالاها و محصولات خود به ذی‌نفعان باشد.
 • از سرگیری صادرات آبزیان به عراق منتظر اقدام دولت

  اکسپورتنا: عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان آبزیان از سرگیری صادرات آبزیان به عراق را مستلزم رایزنی مسوولان دانست. علی‌اکبر خدایی، عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان آبزیان گفت: ارزش صادرات آبزیان ایران در کل سال ۱۳۹۸، معادل ۵۰۷ میلیون دلار و در ۹ ماهه سال ۱۳۹۹حدود ۱۵۰ میلیون دلار برآورد شده است، گفت: آمارها در حوزه صادرات آبزیان، حاکی از کاهش ۱۶ درصدی از نظر ارزشی طی ۹ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل است که این کاهش به دلیل افت تقاضا و کاهش مصرف در بازارهای صادراتی رخ داده است. وی افزود: عمده صادرات ما به چین و کشورهای جنوب‌شرق آسیا صورت ‌می‌گرفت.
 • روغن مورد نیاز تامین شده است

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: روغن مورد نیاز کشور تا پایان مردادماه سال آینده خریداری و تامین شده و در حال ورود به کشور است و در بنادر هم وجود دارد. به گزارش شاتا، یزدان سیف درخصوص وضعیت بازار روغن تصریح کرد: از ابتدای امسال حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن روغن خام در اختیار کارخانه‌های روغن نباتی کشور قرار داده و تولید شده است. وی با بیان اینکه طی سه سال گذشته مصرف روغن در کشور به‌طور متوسط حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن در سال است، گفت: بنابراین در ۱۰ ماه گذشته حتی بیشتر از نیاز کشور، تولید و توزیع روغن داشتیم. مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به اینکه روغن‌ها به‌صورت فله یا به‌صورت حلب‌های ۱۷ کیلویی قابل نگهداری است، افزود: بیش از ۱۰۰ هزار تن روغن در کارخانه‌های کشور موجود و بیش از ۴۰۰ هزار تن روغن خام در بنادر کشور دپو شده است. سیف گفت: در ماه مهر خروج روغن از گمرکات به مدت ۱۰ روز متوقف شد. بنابراین در آن زمان کمبود عرضه داشتیم؛ اما اکنون کمبود عرضه نداریم. وی ادامه داد: روغن مورد نیاز کشور تا پایان مردادماه سال آینده خریداری و تامین شده و در حال ورود به کشور است و در بنادر هم وجود دارد. مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: با توجه به مشکلات ارزی و تحریم، واردات روغن ۴۳۲ هزار تن کاهش یافت؛ اما به واسطه تدابیر دولت، در این مدت ۵۳۲ هزارتن از محل ذخایر راهبردی توزیع کردیم و در عرضه کالا مشکلی نداریم.
 • آخرین وضعیت ایفای تعهد ارزی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت گفت: تا ۳۰ آذر ماه میزان تعهدات ارزی صادرکنندگان ۵۸ میلیارد یورو بوده که از این میزان ۴۰ میلیارد یورو به کشور بازگشته است. احسان قمری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در مورد آخرین وضعیت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان اظهار کرد: مسوولیت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان به وزارت صمت واگذار شده، ازاین‌رو بر اساس تحلیلی که از آخرین آمار دریافتی از بانک مرکزی داشته‌ایم که مربوط به صادرات از تاریخ ۲۲/ ۱/ ۹۷ تا ۳۱/ ۵/ ۹۹ و ایفای تعهدات از ۲۱/ ۲/ ۹۷ تا ۳۰/ ۹/ ۹۹ می‌شود. کل صادراتی که مشمول ایفای تعهد ارزی بوده، ۸/ ۶۳ میلیارد یورو بود که از این میزان ۹/ ۴۷ میلیارد یورو مربوط به واحدهای تولیدی و ۹/ ۱۵ میلیارد یورو مربوط به واحدهای غیرتولیدی یعنی بازرگانی است؛ از مجموع این صادرات، میزان تعهدات ارزی ۵۸ میلیارد یورو بوده که تا ۳۰/ ۹/ ۹۹ میزان ۴۰ میلیارد یورو ارز به چرخه اقتصادی کشور بازگشته است.
 • انجماد صادرات در ماه دهم

  دنیای‌اقتصاد: صادرات ایران در نخستین ماه زمستان ایران منجمد شد. تراز تجاری منفی در دی‌ماه ۹۹ از یک سو و کسری تجاری ۱۰ ماهه از سوی دیگر مهر تاییدی بر این ادعاست. از سوی دیگر در ماه نخست زمستان، واردات نسبت به ماه قبل افزایش داشته اما صادرات با کاهش رو به رو بوده است. همچنین مقایسه تجارت خارجی ۱۰ ماهه امسال و مدت مشابه سال گذشته بیانگر آن است که در این بازه زمانی حجم تجارت خارجی روند کاهشی را طی کرده است. به عبارتی ارزش صادرات و واردات در ۱۰ ماه منتهی به دی ۹۸ بیش از ۱۰ ماهه امسال بوده است. البته تراز تجاری در ماه نهم امسال پس از دو ماه تراز مثبت، به مدار منفی بازگشته بود و این روند منفی در ماه دهم نیز ادامه یافته است. کسری تجاری در دی‌ماه ۸۷۶ میلیون دلار بوده است.
 • نرخ پایه صادراتی محصولات کشاورزی غیرواقعی است

  دنیای‌اقتصاد: رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران از مسوولان و تصمیم‌سازان کشور خواست تا با رسیدگی به این مسائل در راستای بهبود شرایط کاری حوزه کشاورزی برنامه‌ریزی کنند. بر اساس اظهارات او اتاق کرج به‌عنوان معین و پیگیری‌کننده حقوقی این مشکلات در‌نظر‌گرفته شده است.
 • روغن خوراکی وارداتی با ارز ترجیحی در حال عرضه است

  دنیای‌اقتصاد: شرکت بازرگانی دولتی ایران به منظور شفاف‌سازی در توزیع روغن وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی اعلام کرد روغن خوراکی مورد نیاز کشور در شبکه‌ توزیع خانوار بدون محدودیت عرضه می‌شود.
 • شیفت تجاری به مشارکت منطقه‌ای

  دنیای‌اقتصاد: تجارت بین‌الملل همچون سایر بخش‌های اقتصاد این روزها از نگرانی‌های اساسی سیاست‌گذاران و صاحبان کسب و کارهاست. در حالی‌که جهانیان در تلاش بودند دروازه‌های خود را به‌روی یکدیگر بگشایند اما کووید‌-‌۱۹ دروازه‌ها را بست. با این وجود سیاست‌ها و روندهای تجاری کوشیدند خود را ارتقا و بهبود دهند. گرچه گاهی دولت‌ها بر طبل تحکیم مرزهای خود در راستای حمایت از تولید داخلی و با ابزار تعرفه‌ها می‌کوبند اما در کل، جهان از سیاست تنظیم تعرفه در حال گذار است و افزایش انعقاد توافق‌های تجاری میان دولت‌ها، نشان از بازتر‌شدن اقتصاد جهان می‌دهد.
 • هاب جدید تجاری در شمال ایران

  دنیای‌اقتصاد: مذاکرات جدید برای افزایش مبادلات تجاری میان ایران و ارمنستان کلید خورد. سفر واهان کروبیان، وزیر اقتصاد ارمنستان به تهران و دیدار با مسوولان و متولیان بخش دولتی و بخش خصوصی ایران به فرصتی تبدیل شد که نقشه راه جدید همکاری‌های دو‌جانبه میان دو کشور ترسیم شود. اما در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و وزیر اقتصاد ارمنستان که منتج به امضای تفاهم‌نامه همکاری میان دو طرف شد، زمینه‌های همکاری‌های دو طرف تعریف شد که البته محور اصلی آن بخش خصوصی دو کشور خواهد بود.
 • پروازهای ایران و عراق به شرط رعایت پروتکل‌های مشترک از سر گرفته شد

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از آغاز مجدد پروازهای ایران با مقاصد مختلف عراق از جمله نجف و بغداد خبر داد. رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از آغاز مجدد پروازهای ایران با مقاصد مختلف عراق از جمله نجف و بغداد خبر داد و گفت: ایرلاین‌ها می‌توانند با رعایت ضوابط و پروتکل‌های بهداشتی برای هر روزی که می‌خواهند مجوز پرواز این کشور را دریافت کنند. تورج دهقان‌زنگنه اظهار کرد: در حال حاضر به غیر از پروازهای انگلستان، ژاپن و چند مقصد آفریقایی، پروازهای ایران به همه مقاصدی که پیش از شیوع ویروس کرونا وجود داشت، انجام می‌شود و به غیر از پروتکل‌های بهداشتی و کرونایی محدودیت دیگری در این زمینه نداریم. وی افزود: طی روزهای گذشته مذاکراتی با مقامات عراقی داشتیم و نهایتا مقرر شد پروازهای شرکت‌ هواپیمایی این کشور به ایران از سر گرفته شود و ایرلاین‌های ایرانی نیز بتوانند مسافران و زائران خود را به این کشور همسایه ببرند. رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: شنبه گذشته پرواز ایرلاین عراقی به تهران و مشهد انجام شد و البته نظارت بسیار زیادی بر این پرواز از نظر پروتکل‌های بهداشتی داشتیم و شرکت‌های هواپیمایی ایرانی نیز می‌توانند برای هر روزی از هفته که می‌خواهند و از سوی مردم تقاضا برای آن وجود دارد، درخواست بدهند تا مجوز پرواز به نجف و بغداد را برای آنها صادر کنیم. دهقان‌زنگنه گفت: پروتکل‌های بهداشتی برای این پرواز مانند دیگر پروازهای خارجی رعایت شده و می‌توان به غربالگری مسافران و رصد مبتلایان به ویروس کرونا برای ممانعت از سفر هوایی آنها و... اشاره کرد و مسافران نیز باید تست PCR با نتیجه منفی را مطابق دیگر پروازهای خارجی در اختیار داشته باشند.
 • یک میلیون و ۲۸۵ هزار تن کالا از گمرکات استان مرکزی صادر شد

  ایرنا: مدیرکل گمرکات استان مرکزی گفت: یک میلیون و ۲۸۵ هزار تن انواع کالا امسال از گمرکات این استان به ۹۰ کشور دنیا از جمله ‌عراق، افغانستان، ترکیه، پاکستان و ازبکستان شد. اسماعیل حسینی افزود: ارزش محموله‌های صادراتی این استان ۶۱۹ میلیون و ۳۶۴ هزار و ۶۲۳ دلار بوده است.
 • قربانی رانت‌جویی در اقتصاد

  دنیای اقتصاد: میزبانی فعالان اقتصادی از رئیس قوه‌مقننه با گلایه‌هایی از ضرورت حاکمیت قانون، عدم تصمیم‌گیری‌های خلق‌الساعه و جلوگیری از عطف بما سبق شدن قانون همراه بود. فعالان اقتصادی کشور در حضور رئیس مجلس شورای اسلامی از بخشنامه‌هایی انتقاد کردند که قشر مولد کشور را اسیر کرده است. آنها از محمدباقر قالیباف درخواست کردند درخصوص تصمیماتی که تاثیر آن بر کسب‌وکارها زیاد است، با بخش خصوصی مشورت کنند.
 • افزایش قیمت مرغ و شکر غیرقانونی است

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: افزایش قیمت مرغ و شکر غیرقانونی است و نرخ این کالاها به‌طور حتم به قیمت قبل باز خواهد گشت. به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، عباس تابش افزود: اگر تا دو روز آینده قیمت‌ها به روال قبل برنگردد، بدون شک ورود خواهیم کرد. وی بیان‌ کرد: علاوه‌بر اینکه در بازار جمع‌آوری این کالاها رخ نمی‌دهد، از ذخایر نیز استفاده خواهیم کرد تا قیمت را پایین بیاوریم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر