آرشیو روزنامه شماره ۴۸۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۵۹

 • تجارت ۲۰۲۰ در دو سناریو

  دنیای‌اقتصاد: «سازمان تجارت جهانی» تازه‌ترین ارزیابی‌ خود را از چشم‌انداز تجارت جهان منتشر کرد. به گزارش این نهاد، تجارت کالایی جهان با سقوطی عمیق‌تر نسبت به بحران مالی ۲۰۰۸، در سال‌جاری ممکن است تا ۳۲ درصد کاهش یابد. «سازمان تجارت جهانی» علت این سقوط چشم‌گیر را اثرات اخلالگر شیوع ویروس کرونا بر فعالیت‌های عادی اقتصادها و زندگی مردم عنوان کرده است. البته خبر خوب این است که در صورت همکاری کشورها، در سال ۲۰۲۱ تجارت جهان به روند رو به رشد باز خواهد گشت.
 • فضای کسب‌وکار در پساکرونا

  دنیای‌اقتصاد: نشریه اکونومیست سرمقاله و طرح روی جلد خود را این هفته به بررسی شوکی اختصاص داده است که درحال شکافتن تجارت جهانی است و در این باره می‌نویسد: کشورهایی که در قرنطینه هستند، مسوول ۵۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان هستند و فروپاشی فعالیت‌های بازرگانی در واقع این بار بسیار شدیدتر از ادوار رکودی پیشین است. شاخص‌های اقتصادی متعددی نیز بر این امر مهر تایید می‌زنند. تقاضای جهانی برای نفت به یک‌سوم کاهش یافته است؛ تولید خودرو و قطعات آنها نیز در ایالات‌متحده تا ۷۰ درصد کاهش یافته است.
 • اشخاص متقاضی صدور حکم ورشکستگی (قسمت دوم)

  علیرضا صالحی قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه بحث این موضوع که چه اشخاصی می‌توانند تقاضای ورشکستگی تاجر را به دادگاه تقدیم کنند ۱، چنانچه خاطر شریف خوانندگان باشد در یادداشت مورخ ۱۶/ ۱/ ۹۹ عنوان کردیم، مطابق ماده ۴۱۵ قانون تجارت حکم ورشکستگی تاجر بر حسب درخواست خود تاجر یا طلبکارها یا دادستان صادر خواهد شد که در مورد درخواست ورشکستگی از سوی تاجر توضیحات ارائه شد، حال ادامه بحث را دنبال می‌کنیم.
 • تجارت ایران و اروپا یک سوم شد

  دنیای‌اقتصاد: مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ با افت ۷۱ درصدی نسبت به سال قبل از آن به ۵ میلیارد و ۲۲۵ میلیون یورو رسید. به گزارش خبرگزاری تسنیم، پایگاه خبری کمیسیون اروپا (یورواستات) کل مبادلات تجاری ایران و ۲۸ عضو اتحادیه اروپا را در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۲۲۵/ ۵ میلیارد یورو اعلام کرد. مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در این سال با پیروی کشورهای اروپایی از سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران با افت ۷۱ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده و به کمتر از یک سوم رسیده است. در سال ۲۰۱۸ نیز تجارت دو کشور ۱۲ درصد کاهش یافته و به ۳۵۷/ ۱۸ میلیارد یورو رسیده بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر