• رفتار دوگانه متولی تجارت

  دنیای‌اقتصاد: همسایگان همچنان در سرلیست بازارهای هدف صادراتی قرار گرفته‌اند و به‌عنوان مهم‌ترین مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی از آنها یاد می‌شود، اما گره‌‌هایی در مسیر تجارت با هر یک از آنها وجود دارد که تا زمان بازشدن آنها، نمی‌توان به ارتقای تجارت با این گروه هدف‌ امیدوار بود. در این راستا جلسات مختلفی برای احصای مشکلات در هر یک از کشورها برگزار و بخش‌خصوصی و دولت سعی بر آن دارند که مشکلات را تا جایی که ممکن است حل و فصل کنند. در جدیدترین خبرها، رئیس سازمان توسعه تجارت درخصوص تجارت با پاکستان خبر از گشایش‌های جدید داده است. به گفته او «اتاق تهاتر کالا با پاکستان تشکیل شد»، « فرآیند‌‌های تعرفه ترجیحی فعال شد»، «تردد کامیون‌های ایرانی به پاکستان تسهیل شد»، «مجوز مرکز تجاری ایران در پاکستان صادر و این مرکز فعال شد» و «رایزن بازرگانی ایران در پاکستان مستقر شد.» این ۵ خبر در حالی از سوی رئیس سازمان توسعه تجارت اطلاع‌رسانی شده که بخش‌خصوصی در یک نشست با محوریت تجارت با پاکستان به نکاتی اشاره کرده است که نشان می‌دهد شاید اقدامات مد‌نظر سیاستگذار به آسانی عملیاتی نشود.
 • فرش قرمز برای همکاری ایران و چک در حمل‌‌ونقل ریلی و مدیریت منابع آبی

  دنیای‌اقتصاد: در نشست رئیس اتاق ایران با سفیر جمهوری چک در تهران ضمن اشاره به تجربه این کشور در حوزه‌‌ حمل‌‌ونقل ریلی و مدیریت منابع آب، درباره همکاری در این بخش‌ها صحبت شد. در این نشست غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران گفت: تعریف پروژه مشترک در زمینه تولید موتورهای برقی و تعیین سوخت جایگزین برای خودروها از جمله زمینه‌‌های مناسب برای همکاری بین ایران و جمهوری‌چک است. وی ادامه داد: دو کشور می‌توانند در زمینه‌های نیروگاهی، صنعت قند، سیمان، کریستال و نیشکر که در گذشته تجربیات موفقی در همکاری با هم در این بخش‌ها داشته‌اند، سرمایه‌‌گذاری کنند.
 • مرغداران خواهان‌‌ آزادی صادرات شدند

  دنیای‌اقتصاد: مرغداران خواهان‌‌ ۶‌هزار میلیارد تومان تسهیلات‌‌ و آزادی صادرات همزمان‌‌ با حذف ارز دولتی نهاده شدند. مدیرعامل اتحادیه پرورش‌دهندگان مرغ‌گوشتی با بیان اینکه قیمت مرغ با برداشته شدن ارز ۴۲۰۰ تومانی ۵/ ۲‌برابر می‌شود، گفت: مرغداران در این شرایط خواهان‌‌ ۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات‌‌ کم‌بهره برای تامین سرمایه درگردش و آزادی صادرات شدند. به گزارش خبر‌گزاری تسنیم حبیب‌ اسد‌‌الله‌نژاد مدیرعامل اتحادیه پرورش‌دهندگان مرغ‌گوشتی با ارسال نامه‌ای به ساداتی‌نژاد وزیر جهاد‌کشاورزی به مشکلات و خواسته‌های مرغداران بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ واردات نهاده‌ها اشاره کرد. در این نامه آمده است که با برداشته شدن ارز ۴۲۰۰‌تومانی قیمت مرغ ۵/ ۲برابر می‌شود و مرغداران در این شرایط خواهان‌‌ ۶‌هزار میلیارد تومان تسهیلات‌‌ کم‌بهره برای تامین سرمایه درگردش و آزادی صادرات این محصول با توجه به کاهش مصرف و قدرت خرید مردم شدند.
 • لغو ممنوعیت صادرات تجهیزات پزشکی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان توسعه تجارت از آزاد شدن صادرات تجهیزات و اقلام پزشکی مقابله با کرونا خبر داد. به گزارش خبر‌گزاری مهر، علیرضا پیمان‌پاک در توییتی نوشت: توجه به اشباع بازار داخل درخصوص تجهیزات و اقلام پزشکی مقابله با کرونا به‌واسطه توسعه خطوط تولید خاصه توسط شرکت‌های دانش‏‏‏‏‌بنیان، طی پیگیری‏‏‏‏‌های صورت‌گرفته توسط سازمان توسعه تجارت و معاونت اقتصادی وزارت‌خارجه، صادرات این اقلام به‌منظور افزایش ظرفیت ‎تولید آزاد شد.
 • خبرهای تازه در مورد فلفل‌های مرجوعی

  دنیای‌اقتصاد: قائم‌مقام اتاق بازرگانی و صنعت و معاون وزیر کشاورزی روسیه در دیدار با سفیر کشورمان اعلام کردند که برای رفع مشکل محدودیت واردات فلفل از ایران، این موضوع را در عالی‌ترین سطوح دولت پیگیری خواهند کرد. به گزارش «ایرنا» از مسکو کاظم جلالی، سفیر ایران در نشستی با ولادیمیر پادالکا، قائم‌مقام اتاق بازرگانی و صنعت روسیه، با اشاره به محدودیت موقتی اعمال‌شده بر واردات فلفل از ایران، خواستار مساعدت نهادهای ذی‌ربط روسیه برای حل هرچه سریع‌تر این مشکل شد. پادالکا نیز در پاسخ اعلام کرد که این موضوع را در عالی‌ترین سطوح دولت روسیه پیگیری خواهد کرد تا به‌زودی شاهد رفع این محدودیت باشیم.
 • حرکت به سمت تجارت ۲۰ میلیارد دلاری با عراق

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با اشاره به توافق برای تجارت ۲۰ میلیارد دلاری بین دو کشور، گفت: در هفت‌ماهه نخست امسال شاهد رشد ۱۷‌درصدی واردات و صادرات بودیم و بر همین اساس عراق بعد از چین در جایگاه دومین مقصد صادراتی کشور قرار گرفت. به گزارش «ایرنا» یحیی آل‌اسحاق در نشست توسعه همکاری‌‌‌های اقتصادی و صنعتی ایران و عراق با بیان اینکه ایران همیشه برای توسعه روابط منطقه‌ای به‌ویژه عراق عزم جدی داشته است، عنوان کرد: این عزم برای افزایش مبادلات ناشی از موقعیت استراتژیک تمام حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی میان دو کشور است که نشان می‌دهد روابط در بخش‌های مختلف باید توسعه پیدا کند.
 • نسخه تجاری برای کالاهای سنتی

  دنیای‌‌اقتصاد: فرش دستباف ایرانی می‌تواند به سال‌های اوج خود برگردد؟ این سوالی است که پاسخ آن را شاید بتوان از مکاتبات دو دستگاه متولی بر سر صادرات این کالای سنتی دریافت کرد. به‌دنبال آخرین نشست ستاد عالی راهبردی فرش ایران، وزارت صمت و گمرک مکاتباتی را برای شناسایی مشکلات این صنعت و راه‌‌های برون‌رفت از آن داشتند. در این مکاتبات گمرک ایران از ۶ چالش اصلی فرش دستباف و صادرات آن سخن گفته و سه راهکار عملیاتی را برای تقویت تولید و صادرات فرش اعلام کرده است.
 • آدرس اخلالگران تولید

  دنیای‌‌اقتصاد: وزارت اقتصاد از فعالان اقتصادی طی نامه‌‌ای درخواست کرد تا مشکلات خود را که در حیطه وظایف این وزارتخانه است، احصا و اعلام کنند تا در جلسه‌‌ای با وزیر اقتصاد به این مشکلات رسیدگی شود. هرچند می‌توان این اقدام را به منزله همراهی این وزارتخانه با کارآفرینان محسوب کرد، اما چالش‌های فعالان اقتصادی محدود به یک وزارتخانه نیست و خطای سیاستگذاری است که مسیر کسب‌وکار را مسدود کرده است.
 • نحوه محاسبه حق‌‌‌‌‌توقف کامیون‌‌‌‌‌‌ها به اصلاح نیاز دارد

  دنیای‌‌‌‌‌اقتصاد: در نشست کمیسیون حمل‌‌‌‌‌‌ونقل و لجستیک پوشش بیمه تکمیلی کامیونداران و نحوه محاسبه حق‌توقف کامیون‌‌‌‌‌‌ها بررسی شد؛ اعضای کمیسیون معتقدند که باید نحوه محاسبه حق‌توقف کامیون‌‌‌‌‌‌ها اصلاح شود. نشست کمیسیون حمل‌‌‌‌‌‌ونقل و لجستیک اتاق ایران برگزار شد؛ موضوع این نشست بررسی بیمه تکمیلی رانندگان و نحوه محاسبه حق‌توقف کامیون‌‌‌‌‌‌ها بود.پوشش بیمه تکمیلی کامیونداران پیرو مصوبات شورای‌‌‌‌‌عالی امنیت کشور در سال۱۳۹۷ برقرارشده بود؛ اما با ابطال مصوبه ۲۱۳ شورای‌‌‌‌‌عالی هماهنگی ترابری کشور از سوی هیات عمومی دیوان عدالت اداری ملغی شد. اعضای کمیسیون حمل‌‌‌‌‌‌ونقل و لجستیک اتاق ایران معتقدند که این تصمیم به‌‌‌‌‌‌صورت شتاب‌‌‌‌‌‌زده و بدون دفاع شایسته ذی‌‌‌‌‌نفعان صادرشده است و باید تمهیدات فوری برای احیای مصوبه یادشده فراهم شود.
 • رفع مشکل تعطیلی نمایشگاه تهران

  دنیای‌اقتصاد: سازمان توسعه تجارت از برطرف‌شدن مشکل نمایشگاه بین‌المللی تهران و از سرگیری فعالیت‌های کامل آن خبر داد. به گزارش «ایسنا»، در شرایطی که به شکل همزمان چند نمایشگاه تخصصی کار خود را در محل دائمی نمایشگاه‌‌های تهران آغاز کردند، ماموران پلیس راهور با مسدودکردن مسیر تردد بازدیدکنندگان اعلام کردند که با توجه به محدودیت‌‌های ترافیکی امکان بر‌گزاری نمایشگاه در این محل وجود ندارد. این در حالی بود که حدود ۷۰۰‌شرکت داخلی و خارجی در محل نمایشگاه‌‌های بین‌المللی تهران غرفه خود را فعال کرده بودند و با اقدام پلیس، امکان فعالیت کامل پیدا نکردند. به‌دنبال این اتفاقات، علیرضا پیمان‌پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت، به‌عنوان مسوول بخشی از امور نمایشگاهی کشور مذاکره خود را با پلیس راهور آغاز کرد و حالا این سازمان اعلام کرده که مشکلات به‌وجود آمده در این زمینه برطرف شده‌‌اند. این سازمان اعلام کرده: ناهماهنگی با راهور سبب ایجاد مشکلاتی شده بود که با توجه به واگذاری تمشیت امور نمایشگاه‌ها به سازمان توسعه‌تجارت ایران، علیرضا پیمان‌پاک، معاون وزیر و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران به‌منظور رفع این مشکلات و تدبیر سازوکارهای لازم برای بر‌گزاری اصولی و مطلوب نمایشگاه‌ها و رویدادهای تجاری با پلیس‌راهور مذاکره کرد.
 • پیشرفت اندک در مذاکرات تجاری چین و آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: اخیرا مذاکرات تجاری چین و آمریکا روند نزولی را طی می‌کند. این موضوع را مرکز پژوهش‌های اتاق ایران در چهاردهمین گزارش‌‌ پایش تحولات تجارت جهانی به آن اشاره کرده است. براساس این گزارش نماینده تجاری آمریکا اخیرا از پیشرفت اندک در مذاکرات تجاری با چین خبر داده است. چین و ایالات‌متحده در اواخر دوره ترامپ به توافق موقتی و نوعی آتش‌بس در جنگ تجاری دو کشور دست‌یافتند.
 • ابزار نظارت و شفافیت در اقتصاد

  دکتر سیدمحمد علوی
  درپی درخواست و پیگیری‌های مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی و جامعه حسابداران رسمی ایران، شورای فرهنگ عمومی کشور در جلسه مورخ ۲۱/ ۱۱/ ۱۳۹۹ روز ۱۵ آذرماه را به‌عنوان روز حسابدار برای درج در تقویم رسمی کشور تصویب و به‌منظور تایید نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال کرده است. گرچه شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع را برای درج در تقویم رسمی کشور هنوز به تایید نهایی نرسانده است، لیکن پانزدهم آذرماه امسال نخستین سال برگزاری آیین‌های بزرگداشت روز حسابدار در کشور در پی تصویب اولیه آن و برگزاری منظم مراسم‌های بزرگداشت این روز در بیش از یک دهه گذشته به‌شمار می‌رود.
 • لابی برای محموله‌های مرجوعی

  دنیای‌اقتصاد: برخی از محصولات صادراتی کشاورزی ایران توسط بازارهای هدف پذیرفته نمی‌شود و مجددا به کشور بازمی‌گردد. در یک‌ماه اخیر چندین خبر با این مضمون منتشر شده است. خبری که چندان برای صادرات ایران خوشایند نیست و نگرانی بخش‌خصوصی را به‌دنبال داشته است. اتفاقات پی‌در‌پی بازگشت کالاهای صادراتی به کشور در یک‌ماه اخیر موجب شد تا بهارستان‌نشین‌ها هم به موضوع ورود کنند و بررسی آن را در دستور کار کمیسیون کشاورزی مجلس قرار دهند. موضوع بازگشت محصولات کشاورزی از کشورهای هدف به باقی‌مانده سموم بازمی‌گردد که با استانداردهای کشورهای مقصد مغایرت دارد. سیب‌زمینی‌ها از ازبکستان برگشتند و در آخرین خبر، ورود فلفل‌های ایرانی به روسیه ممنوع شد. هندوانه و کشمش هم گویا سال گذشته با همین مشکل روبه‌رو شده‌اند.
 • سایه نگرانی بر تجارت ۲۰۲۲

  دنیای‌اقتصاد - شادی آذری: آنکتاد در جدیدترین گزارش خود چشم‌انداز تجارت در سال آینده میلادی را مبهم توصیف کرد. ارزیابی این نهاد بین‌المللی حاکی از این است که تجارت در سال ۲۰۲۲ زیرسایه ۶ ریسک قرار دارد و همین موضوع روند دادوستد کالایی را پر از تردید خواهد کرد. در این گزارش با اشاره به اختلال‌های تجاری ناشی از ویروس کرونا و تداوم آن در سال آینده میلادی، اعلام شده است که عوامل اقتصادی از جمله فشارهای تورمی، نرخ رشدهای پایین‌تر از انتظارات و نوسانات تقاضا نیز روند تجارت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • آفت اقتصاد دستوری در بورس

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به اتاق تهران رفت و شنونده و پاسخ‌دهنده گلایه‌ها و انتقادات بخش‌خصوصی بود. فعالان اقتصادی در این نشست به ۶ موضوع اصلی اشاره داشتند. نخست آنکه اعتماد مردم نسبت به این بازار سلب شده است که البته این موضوع از سوی رئیس سازمان تایید شد و عنوان کرد که برنامه‌‌هایی برای جلب‌اعتماد مجدد جامعه در دست اقدام است. دومین موضوع به موضوع دامنه‌نوسان برمی‌گشت که همواره از سوی فعالان بازار سرمایه مورد انتقاد بود و این‌بار نیز با حضور رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار باز‌هم مطرح شد، در مقابل مجید عشقی عنوان کرد که این دامنه‌نوسان به تدریح برای شرکت‌هایی با شرایط خاص بازتر خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر