آرشیو روزنامه شماره ۴۸۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۴۶

 • آسیب کرونا بر سرمایه‌گذاری

  دنیای‌اقتصاد: «آنکتاد» از آسیب سرمایه‌گذاری در جهان به‌واسطه شیوع ویروس کرونا خبر داد. ارزیابی‌های این نهاد بین‌المللی نشان می‌دهد جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان نسبت به پیش‌بینی قبلی با کاهش ۵ تا ۱۵درصدی مواجه شود. این امر باعث خواهد شد تنها رشدی ناچیز در جریان سرمایه‌گذاری سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ حاصل شود. به نظر می‌رسد اثرات منفی کروناویروس حتی در آینده وخیم‌تر نیز خواهد شد. تاکنون صنایع خودرویی با ضرر ۴۴درصدی، هواپیمایی با کاهش ۴۲درصدی و انرژی و مواد خام با ضرر ۱۳درصدی بیشترین آسیب را از کروناویروس دیده‌اند.
 • ماموریت بخش‌خصوصی در عصر کرونا

  دنیای اقتصاد: اقدامات بخش‌خصوصی برای کاهش اثرات مخرب اقتصادی و غیراقتصادی ویروس کرونا ادامه دارد. طی روزها و هفته‌های اخیر نمایندگان بخش‌خصوصی و روسای اتاق‌های بازرگانی مجموعه مطالباتی را در رایزنی و گفت‌وگو با مسوولان دولتی مطرح کردند و بخشی از دغدغه‌های خود را که عمدتا به کسب و کارهای کوچک اختصاص داشت، در قالب چند نامه با سیاست‌گذاران مطرح کردند. اکنون در جدیدترین فاز از مجموعه سیاست‌های بخش‌خصوصی در این حوزه، دو اقدام تازه در کانون توجه قرار گرفته است. در یکی از این اقدامات، رئیس اتاق بازرگانی تهران با فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران، پیرامون این بیماری، تاثیرات و نحوه مبارزه با آن گفت‌وگو کرده است.
 • سه نامه اصناف به سه دستگاه دولتی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق اصناف تهران از تصمیم جدید جلسه صبح روز گذشته وزارت صمت و بهداشت مبنی بر افزایش تعداد تولیدکنندگان ماسک خبر داد و گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تا پایان هفته تولیدکنندگان جدید، وارد چرخه تولید ماسک می‌شوند.
 • تولید خودجوش روزانه ۳۰ هزار ماسک توسط صنعتگران

  دنیای‌اقتصاد: نایب‌رئیس اتحادیه تولید و صادرات پوشاک با بیان اینکه درحال‌حاضر تولیدکنندگان از نظر تامین پارچه و همچنین تامین منابع مالی برای تولید ماسک با مشکل روبه‌رو هستند، گفت: با این وجود، روزانه حدود ۳۰هزار ماسک در حرکت خودجوش صنعتگران در کشور تولید می‌شود.مجید نامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با بیان اینکه هیچ خبری از تامین پارچه برای تولید ماسک از سوی دولت نیست، اظهار کرد: درحال‌حاضر تولید‌کنندگان پوشاک به‌صورت خودجوش درحال تولید ماسک هستند که عمدتا برای مصارف مردمی کاربرد دارد و البته برخی نیز برای مصارف پزشکی قابل استفاده است.وی تصریح کرد: برخی تولید‌کنندگان پارچه، مواد اولیه موردنیاز تولیدکنندگان ماسک را تامین کرده‌اند که عمدتا مواد اولیه و دوخت به‌صورت رایگان و توزیع ماسک‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود.
 • برنامه جدید سازمان توسعه تجارت برای صادرکنندگان پیشرو

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران، از اجرایی شدن دستورالعمل حمایت و تشویق صادرکنندگان پیشرو در آینده نزدیک خبر داد. حمید زادبوم در گفت‌وگو با «اکسپورتنا» گفت: هدف از تشکیل این کارگروه، استفاده از ظرفیت دستگاه‌های اجرایی برای حمایت و تشویق صادرکنندگان است.
 • حجم تجارت غیرقانونی جهان ۲/ ۲ تریلیون دلار است

  دنیای اقتصاد: در اولین نشست کشورهای عضو کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد حجم و اندازه تجارت غیرقانونی جهان تقریبا ۲/ ۲ تریلیون دلار یعنی حدود ۳ درصد از حجم اقتصاد جهانی عنوان شد. به گزارش ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اولین نشست کشورهای عضو کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد) در زمینه تجارت غیرقانونی از جمله قاچاق با حضور نماینده کشورمان در ژنو برگزار شد.
 • جزئیات واردات ماسک با ارز نیمایی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: واردات ماسک و لباس یک بار مصرف با تایید وزارت بهداشت و تخصیص ارز نیمایی امکان‌پذیر است.محمد قبله در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس و در پاسخ به این سوال که واردات ماسک به چه صورت انجام می‌شود، گفت: تایید یا رد ثبت‌سفارش ماسک بر عهده وزارت بهداشت و درمان است و این وزارتخانه براساس موارد موردنظر از جمله کیفیت ماسک وارداتی، در مورد تایید و رد درخواست واردات آن اقدام می‌کند.
 • تاثیر ویروس کرونا بر صادرات

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه صادرات کشور در سایه شیوع ویروس کرونا و سختگیری کشورهای همسایه در پذیرش محموله‌های صادراتی ایران، ۳۰درصد کم شده است گفت: باید کنترل دقیقی بر روی محموله‌های وارداتی هم صورت گیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر