آرشیو روزنامه شماره ۴۸۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۴۴

 • سه پیشنهاد برای تداوم تجارت

  دنیای اقتصاد:: مطالبه جدید برای ساماندهی اطلاع‌رسانی درخصوص وضعیت مرزهای کشور مطرح شد. در حالی که در روزهای گذشته توقف کالاها در پشت مرزها به شکل لحظه‌ای درآمده و کشورهای همسایه تصمیمات محدودکننده‌ای را در قبال ورود کالاهای ایرانی اتخاذ کرده‌اند، فعالان بخش خصوصی در تازه‌ترین واکنش خود، خواستار راه‌اندازی ستاد اطلاع رسانی بر خط از سوی دولت درخصوص شرایط مرزها شده‌اند تا از این طریق اطلاعات لازم درخصوص ورود و خروج کالاها و بسته یا باز بودن مرزها به‌صورت آنلاین در اختیار صادرکنندگان قرار گیرد.
 • ولخرجی ویتنام در خرید محصولات کشاورزی آمریکا

  دنیای اقتصاد: دولت ویتنام از ترس تعرفه‌های ترامپ به‌خاطر مازاد تجاری رو به افزایش با این کشور، تصمیم گرفته است ۳ میلیارد دلار از محصولات کشاورزی تولید ایالت نبراسکا را خریداری کند. به گزارش «بلومبرگ» ولخرجی ویتنامی‌ها در خرید محصولات کشاورزی آمریکا بخشی از برنامه بزرگتر آنها برای پاسخ به گلایه‌های دولت ترامپ پیرامون مازاد تجاری و چالش‌هایی است که شرکت‌های آمریکایی در دسترسی به بازارهای ویتنام دارند.
 • تسویه صددرصدی مطالبات گوجه‌کاران

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر کنترل سونامی گوجه از تسویه صد درصدی بزرگ‌ترین مطالبات گوجه‌کاران در سال‌های اخیر خبر داد. به گزارش پات، حسین شیرزاد با بی سابقه خواندن این اقدام در عمر فعالیت سازمان، افزود: در شرایطی که دریافت تسهیلات از بانک‌ها بسیار دشوار است، توانستیم کلیه مطالبات گوجه‌کاران را پرداخت کنیم که اقدامی بی‌سابقه در کل مدت فعالیت سازمان است. معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره جزئیات مطالبات پرداختی با تاکید بر اینکه در کل ۱۰ هزار و ۷۴۳ نفر گوجه‌کار و ۲۴ کارخانه از ۴۳ شهرستان در ۱۳ استان درگیر این طرح بودند، توضیح داد: در مجموع بابت ۳۳۴ میلیون و ۶۲۷ هزار و ۸۴۰کیلوگرم گوجه، مبلغ ۳۳۲۶ میلیارد و ۲۱۴ میلیون و ۵۲۶ هزار و ۱۰ ریال به ۱۳ استان پرداخت شد.
 • پیشنهاد پایش کسب‌وکارهای قربانی کرونا

  دنیای اقتصاد: با شدت گرفتن شیوع ویروس کرونا در کشور و تحت تاثیر قرار گرفتن بسیاری از مشاغل خرد و کلان، چهارم اسفندماه ۱۳۹۸ بود که هیات دولت تصمیم گرفت «کارگروه بررسی و مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا» را تشکیل دهد؛ جلسات این کارگروه به ریاست محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری برگزار می‌شود و اعضای هیات رئیسه اتاق ایران از صاحبان مشاغل و فعالان اقتصادی خواسته‌اند تا در زمینه کاهش آثار مخرب کرونا بر کسب‌وکارهای کوچک و متوسط، پیشنهاد واقع‌بینانه ارائه دهند تا این ستاد بتواند برای جلوگیری از آسیب‌ها برنامه‌ریزی دقیق‌تر و منسجم‌تری داشته باشد.
 • سود بازرگانی واردات ماسک و الکل صفر شد

  ایسنا: طبق اعلام گمرک جمهوری اسلامی، سود بازرگانی واردات الکل و ماسک تا پایان اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، صفر اعلام شده است. قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به رئیس کل گمرک اعلام کرد که «با توجه به شیوع ویروس کرونا و ضرورت ایجاد تمهیدات لازم برای مقابله با گسترش آن در شرایط کنونی و همچنین تامین اقلام مورد نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اولویت اول قرار دارد و فوری است.» پیش از این نیز، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه ستاد مبارزه با کرونا در وزارت صنعت از صفر شدن تعرفه واردات الکل، ماسک و لباس گان به منظور رفع نیاز کشور خبر داد و اعلام کرد که بر اساس ابلاغیه و اختیاراتی که هیات دولت به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه داده، صادرات ماسک، دستکش، لباس گان و محصولات بهداشتی از جمله آب ژاول، صابون، کاغذ تیشو، منسوجات نبافته و الکل ممنوع است. ضمن اینکه واردات الکل، ماسک و لباس گان به منظور رفع نیاز کشور با تعرفه صفر امکان‌پذیر خواهد بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر