آرشیو روزنامه شماره ۴۸۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۲۸

 • راه تجارت برد-برد

  دنیای‌اقتصاد: سیاست‌های اقتصادی و سیاسی دولت از تریبون بخش‌خصوصی و این بار از سوی معاون دپیلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه به بوته نقد گذاشته شد. روز گذشته اتاق بازرگانی ایران میزبان معاونان وزارت صمت و وزارت امورخارجه بود. جلسه‌ای که با درخواست تاسیس دفاتر تجاری در کشورهای هدف صادراتی به شرط تسهیل شرایط صادرات و از بین بردن موانع داخلی آغاز شد و با خودانتقادی معاون وزیر امورخارجه از سیاست‌های جاری در کشور و تشریح چگونگی ایجاد رابطه برد-برد با شرکای تجاری خاتمه یافت.
 • لیست انتظار پیمان‌های تجاری

  دنیای‌اقتصاد: متولی تجارت خارجی به انتقادات اخیر درخصوص حضور کم‌رنگ ایران در پیمان‌های منطقه‌ای تجاری پاسخ داد. در روزهای گذشته فعالان بخش‌خصوصی و برخی از مقامات دولتی نقدهایی را متوجه سیاست‌گذاری‌های صورت گرفته در مورد کارنامه ایران در اتحادیه‌ها و موافقت‌نامه‌های تجاری مطرح کردند. به گفته آنها، ایران تجربه موفقی از حضور در چنین موافقت‌نامه‌هایی نداشته و اگر همین روند ادامه پیدا کند، تجار ایرانی نمی‌توانند بهره لازم را حتی از پیمان تازه اوراسیا ببرند.
 • کسب‌و‌کارها درحلقه پیچیده بوروکراسی

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان بخش‌خصوصی در نشست پانزدهم کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، میزبان رئیس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب‌وکار وزارت امور اقتصادی و دارایی بودند تا در مورد مشکلات متعدد این حوزه که به گفته آنان ناشی از بزرگی و فربهی دولت و مداخله گسترده آن درحوزه سلامت، بهداشت و درمان است، بحث و گفت‌وگو کنند و راهکارهایی برای خروج از بن‌بست بوروکراسی پیچیده این حوزه بیابند.
 • آغاز استرداد مالیات ارزش‌افزوده صادرکنندگان

  دنیای‌اقتصاد: بخشنامه استرداد مالیات ارزش‌افزوده صادرکنندگان در سال ٩٧ برای اجرا به تمامی ادارات مالیاتی استان‌ها ابلاغ شد و اجرای آن از امروز آغاز می‌شود. استرداد مالیات ارزش‌افزوده صادرکنندگان پس از منوط کردن این امر به رفع تعهد ارزی صادرکنندگان، مشکلاتی را به وجود آورد که موجب شد تا صدای اعتراض این گروه از فعالان اقتصادی از تریبون‌های مختلف در این خصوص بلند شود. البته سازمان امور مالیاتی توپ را در زمین بانک‌مرکزی انداخت و اعلام کرد که لیست صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی کرده‌اند، با تاخیر به این سازمان می‌رسد و از این رو استرداد مالیات نیز روند کندی دارد. حال در جدیدترین بخشنامه، قرار بر آغاز استرداد مالیات ارزش‌افزوده صادرکنندگان شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر