آرشیو روزنامه شماره ۴۸۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۲۲

 • تجربه جهانی در مشوق‌های صادراتی

  دنیای‌اقتصاد: بسته حمایت از صادرات غیرنفتی ۹۸ چندی پیش ابلاغ شد که انتقاد صادرکنندگان را درخصوص شفاف نبودن منابع این بسته و ابلاغ دیرهنگام آن به‌دنبال داشت. نهاد پژوهشی وزارت صمت (موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی) نیز همزمان با انتشار این بسته حمایتی، گزارشی را از تجربه چهار کشور درخصوص مشوق‌های صادراتی ارائه کرده است که مسیر حمایت از صادرات کشورهای هند، چین،‌ مالزی و ترکیه را نشان می‌دهد.
 • گام نخست در اجرای توافق تجاری

  دنیای‌اقتصاد: روز پنج‌شنبه دولت چین اعلام کرد قصد دارد تعرفه‌های اضافی که سال گذشته بر واردات محصولات آمریکایی اعمال کرده بود را به نصف کاهش دهد. این اقدام دولت چین پس از آن صورت می‌گیرد که غول‌های اقتصادی دنیا توانستند ماه گذشته فاز نخست توافق تجاری میان خود را به امضا برسانند. به عقیده کارشناسان پکن تلاش می‌کند با این اقدام اطمینان سرمایه‌گذاران و کسب‌وکارها از ترس ناشی از شیوع بیماری کرونا را بازگرداند.
 • بهبود تجارت از مسیر دیپلماسی اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: توسعه بازارهای تجاری از مسیر دیپلماسی اقتصادی در دستور کار متولیان دولتی قرار گرفت. بر این اساس، وزارت امورخارجه به سفرا و نمایندگان خود ماموریت داده است که مسائل اقتصادی را به‌عنوان یکی از اولویت‌های اصلی مورد توجه قرار دهند و زمینه را برای توسعه بازارهای صادراتی ایران فراهم کنند. در همین چارچوب سیاستی، قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اعلام کرده است که همکاری‌های تازه‌ای میان وزارت امورخارجه با صادرکنندگان و نمایندگان تام‌الاختیار تجاری ایران در بازارهای هدف صادراتی، آغاز شده است.
 • اصول حاکم بر اسناد تجاری

  علیرضا صالحی قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه بحث اسناد تجاری ۱، در این نوشتار به اصولی که بر اسناد تجاری حکومت می‌کنند و با توجه به آنها باید مراقبت لازم را هنگام صدور اسناد و نیز طرح و دفاع دعوی داشت، می‌پردازیم.
 • واردات انبه از فیلیپین آزاد شد

  دنیای اقتصاد: واردات انبه از فیلیپین با رعایت ریسک قرنطینه‌ای متوسط، آزاد اعلام شد. به گزارش خبرگزاری مهر، سعید عباس‌پور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به مدیرکل مرکز واردات و مناطق آزاد و ویژه گمرک اعلام کرد که واردات انبه ازکشور فیلیپین با شرایط ریسک قرنطینه‌ای متوسط و رعایت سایر شرایط قرنطینه‌ای امکان‌پذیر است. در این نامه آمده است که واردات میوه انبه در فهرست کالاهای با ریسک قرنطینه‌ای متوسط قرار داشته و منوط به رعایت شرایط قرنطینه‌ای و نیز بازدید کارشناسان قرنطینه در مرز ورودی (گمرک ترخیص کننده) است. در این راستا باید اقدام لازم با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه انجام شود.

بیشتر