آرشیو روزنامه شماره ۴۸۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۰۰

 • منوی سرمایه‌گذاری در عمان

  دنیای‌اقتصاد: برنامه‌ریزی کشور عمان برای خروج از اقتصاد تک‌بعدی متکی بر نفت، این کشور را به سمت فعالیت در جهت استفاده از ظرفیت‌ها و دانش سایر کشورها سوق داده است. بر این اساس، توجه به این فرصت می‌تواند فصل جدیدی از همکاری‌های مشترک ایران و عمان را رقم بزند. در نشست پیش‌رویداد «همایش فرصت‌های همکاری مشترک اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری ایران و عمان» که قرار است اواخر بهمن از سوی گروه رسانه‌ای «دنیای‌اقتصاد» در مسقط برگزار شود، مزیت این همکاری مشترک و منوی سرمایه‌گذاری در عمان ارائه شد.
 • ماموریت‌ ۲۰۲۰ دروازه‌های تجارت

  دنیای‌اقتصاد: سازمان جهانی گمرک اصلی‌ترین برنامه‌ها و ماموریت‌های گمرکات سراسر دنیا را برای سال ۲۰۲۰ در سه دسته کلی طبقه‌بندی و همزمان جزئیات برنامه راهبردی ۲۰۲۲ - ۲۰۱۹ سازمان مزبور را ترسیم کرد. در محور اول که مربوط به برنامه‌های گمرک در سال ۲۰۲۰ میلادی می‌شود، سازمان جهانی گمرک شعار «گمرک، تقویت‌کننده ثبات برای مردم، شکوفایی اقتصادی و محیط‌زیست» را انتخاب کرده و برای تحقق آن برنامه‌های راهبردی را تعریف کرده است.
 • سه نکته درباره «به حواله کرد» در اسناد تجاری

  علیرضا صالحی قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در متن اسناد تجاری ۱، به‌خصوص چک‌ها چنین آمده است «به موجب این چک مبلغ... ریال در وجه... یا به حواله کرد بپردازید»، این عبارت در برگیرنده این است که دارنده چک می‌تواند آن را به دیگری انتقال دهد، بنابراین در این ارتباط سوالی که به‌ذهن متبادر می‌شود اینکه، آیا قید نشدن عبارت به حواله کرد یا خط زدن آن، مانع از انتقال چک و نافی حق انتقال برای دارنده می‌شود یا خیر؟ و در صورت درج شرط صریح مبنی بر غیرقابل انتقال بودن آن، موجب سلب حق انتقال برای دارنده است؟
 • تعیین تکلیف دلارهای صادراتی ۹۷

  دنیای‌اقتصاد: آخرین مهلت برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان سال ۹۷ از سوی مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شد. بر این اساس پایان دی سال‌جاری آخرین فرصت برای این گروه از صادرکنندگان تعیین شده است. به گزارش کنفدراسیون صادرات ایران، سعید عباس‌پور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای اعلام کرده است: براساس نامه مورخ دهم آذر ۱۳۹۸ بانک مرکزی، کلیه صادرکنندگان کالا در سال ۱۳۹۷ که تاکنون موفق به رفع تعهد ارزی نشده‌اند حداکثر تا پایان دی‌ سال‌جاری (۱۳۹۸) فرصت خواهند داشت برای آخرین بار جهت بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی سال یاد شده نسبت به رفع تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات متعلقه اقدام کنند.
 • نحوه ثبت صادرات و واردات در گزارش فصلی

  دنیای‌اقتصاد: ملاحظات نحوه ثبت و تدوین گزارش فصلی صادرات و واردات اعلام شد. به گزارش اکسپورتنا، برای تدوین گزارش فصلی صادرات و واردات، رعایت برخی نکات ضروری است؛ به نحوی که برای ارسال اطلاعات واردات و صادرات، درج شماره کوتاژ اظهارنامه گمرکی و کدگمرک ترخیص‌کننده و شماره اختصاصی اشخاص خارجی (حسب مورد) الزامی است. در عین حال، اگر معاملات انجام شده به‌صورت ارزی صورت پذیرفته باشد، باید مبالغ ارزی، نوع ارز، نرخ برابری ارز(نرخ ارز مورد معامله) و معادل‌ریالی معامله انجام شده در صورتحساب‌ها و اسناد درآمدی صادره و همچنین در فهرست معاملات ارسالی قید شود.
 • پرداخت غرامت به کشاورزان

  خبرگزاری مهر: مدیرکل دفتر مدیریت بحران بخش کشاورزی،گفت: تا پانزدهم دی ماه ۱۵ هزار میلیارد ریال غرامت سیل در قالب کمک بلاعوض و تسهیلات به خسارت دیدگان بخش کشاورزی استان‌های سیل زده پرداخت شده است. سیدمحمد موسوی، درباره اجرای مصوبات دولت جهت پرداخت کمک بلاعوض به خسارت دیدگان از سیل در بخش کشاورزی اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های دریافتی از سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌های خسارت دیده از سیل تا تاریخ نهم دی ماه امسال، از تعداد ۲۴۴ هزار و ۸۰۲ پرونده به مبلغ ۱۵ هزار و ۱۷۵ میلیارد ریال در کمیته‌های تخصصی شهرستان‌های استان‌های خسارت دیده از سیل پس از بازدید میدانی، بررسی و تایید شد و تعداد ۲۱۸ هزار و ۸۴۵ پرونده به مبلغ ۱۱هزار و ۹۲ میلیارد ریال پس از بررسی، مورد تصویب کارگروه استانی قرار گرفته است. وی افزود: از این میزان، مبلغ ۹ هزار و ۴۱۳ میلیارد ریال برای ۲۰۲ هزار و ۵۲ پرونده به حساب خسارت دیدگان واریز شده است. مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی درباره پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه بانکی به خسارت‌دیدگان از سیل در بخش کشاورزی، عنوان کرد: تاکنون، تعداد ۱۵۵ هزار و ۹۸ پرونده به مبلغ ۱۲ هزار و ۷۹۸ میلیارد ریال از طریق سازمان جهاد کشاورزی استان‌های خسارت دیده از سیل به بانک‌های عامل معرفی و تعداد ۶۲ هزار و ۳۶۲ پرونده به مبلغ ۵ هزار و ۷۲۴ میلیارد ریال به خسارت‌دیدگان پرداخت شده است.
 • برآورد خسارت تعرفه‌ها بر شرکت‌های آمریکایی

  دنیای‌اقتصاد: تازه‌ترین تحلیل آماری که از سوی اداره آمار وزارت بازرگانی آمریکا منتشر شد حکایت از آن دارد که تعرفه‌های اعمال شده توسط دونالد ترامپ برای نوسازی ساختار روابط تجاری آمریکا با بزرگ‌ترین شریک تجاری‌اش، از ماه فوریه سال ۲۰۱۸ تا کنون هزینه‌ای بالغ بر ۴۶ میلیارد دلار بر شرکت‌های آمریکایی تحمیل کرده است. این داده‌ها نشان می‌دهد که در جنگ تجاری واشنگتن با شرکای تجاری‌اش، میزان صادرات کالایی آمریکا که از تعرفه‌های تلافی‌جویانه آسیب جدی دیده‌اند، به‌شدت کاهش یافته است.به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، روزنامه دولتی چین به‌نام «ساوث‌چاینا مورنینگ پست» در گزارشی نوشت، براساس جدیدترین داده‌های موجود وزارت بازرگانی آمریکا، بخش اعظم هزینه‌های تحمیلی ناشی از تعرفه‌ها، که حدود ۳/ ۳۷ میلیارد دلار از آن را شامل می‌شود، به تعرفه واردات کالاهای چینی مربوط است.مرکز تحقیقات «ترید پارتنرشیپ» که به وزارت بازرگانی آمریکا مشاوره می‌دهد، اعلام کرده است که آن بخش از صادرات کالاهای آمریکایی که به‌خاطر تعرفه‌های تلافی‌جویانه چین و دیگر کشورها آسیب دیده‌اند، طی ۱۲ ماه منتهی به ماه نوامبر نسبت به سال ۲۰۱۷ یعنی پیش از آغاز تعرفه‌ها، تا ۲۳ درصد کاهش یافت.داده‌های فصلی وزارت بازرگانی آمریکا که روز سه‌شنبه گذشته منتشر شد و «دنیای‌اقتصاد» آن را در روز چهارشنبه منتشر کرد، نشان داد که مجموع کسری تجاری آمریکا در ماه نوامبر به پایین‌ترین سطح خود طی بیش از سه سال گذشته رسیده است.
 • نامه‌نگاری برای تعیین تکلیف متولی لجستیک

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی ایران در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهوری خواستار تعیین وزارتخانه متولی لجستیک شد. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در نامه مزبور با اشاره به ناهماهنگی بین دستگاه‌ها، برای روان‌سازی فرآیندهای حمل‌ونقل و مبادلات بازرگانی داخلی و بین‌المللی، خواستار تعیین وزارتخانه متولی لجستیک داخلی و بین‌المللی شد. به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس اتاق ایران در نامه با عنوان «درخواست اتاق بازرگانی جهت تعیین متولی لجستیک و حمل‌ونقل داخلی و بین‌المللی» خطاب به اسحاق جهانگیری آورده است: «در راستای روان‌سازی فرآیندهای حمل‌ونقل و مبادلات بازرگانی داخلی و بین‌المللی، وجود مراکز لجستیک نقش بسزایی در کاهش زمان و نیز هزینه‌های مربوط به فرآیندهای یاد شده را دارا است. در این رابطه ساختارهایی در وزارتخانه‌های مختلف در دست بررسی و پیگیری است. از آنجا که تعدد مراکز تصمیم‌گیری و ناهماهنگی میان آنها، فرآیند نوپا و درحال شکل‌گیری لجستیک در کشور را با چالش‌های بیشتری روبه‌رو می‌سازد و از سویی سازماندهی اصولی ساختار مورد نیاز برای راهبری و مدیریت مراکز لجستیک مستلزم ایجاد هماهنگی،یکپارچگی و مشارکت موثر همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط است، بنابراین خواهشمند است دستور فرمایید موضوع تعیین وزارتخانه متولی لجستیک و لزوم هماهنگی سایر دستگاه‌های مرتبط با متولی لجستیک در دولت تصمیم‌گیری شود. »

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر