• مسیر انحرافی در تامین نهاده‌ها

  دنیای‌اقتصاد: چالش‌‌های تامین نهاده‌های تولید شناسایی شد. کارشناسان بر این باورند که عدم تخصیص و تامین ارز و نرخ‌گذاری دستوری مهم‌ترین چالش‌ها در مسیر تامین و توزیع نهاده‌ها است. از سویی دیگر کالاهایی که در گمرکات دپو شده‌اند به‌دلیل انبار نامناسب و طولانی‌مدت، در حال طی کردن مراحل فاسد شدن هستند و می‌تواند امنیت غذایی و سلامت جامعه را دچار اختلال کند.
 • مطالبات کهنه روستاییان از دولت

  دنیای‌اقتصاد: خانه روستا و عشایر طی نامه‌ای روز روستا و عشایر (پانزدهم مهرماه) را به روستاییان تبریک گفت در این نامه آمده است: روز روستا و عشایر به‌منظور، گرامیداشت مجاهدت‌های سربازان گمنام و بدون ادعای جبهه تولید و عزت، توجه و تمرکز تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران سیاست‌های اقتصادی و برنامه‌ریزان کشور به بخش عمده‌ای از مردم کشور، بازنگری در نتایج سیاست‌های اتخاذ شده، برنامه‌ریزی‌های لازم اقدامی برای تقویت بنیان‌های اقتصاد حیاتی کشور که مجاهدانش روستاییان و عشایرند نام‌گذاری شد؛ اقدامات زیادی توسط نظام جمهوری اسلامی ایران در روستاها انجام شده و هزینه‌های فراوانی صورت گرفته است.
 • جزئیات قیمت تخم‌مرغ برای عرضه به مصرف‌‌کننده

  دنیای‌اقتصاد: دبیر ستاد تنظیم بازار کشور سقف قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی در جلسه ستاد تنظیم بازار را اعلام کرد. به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت محمدرضا کلامی اظهار کرد: قیمت تخم‌مرغ در جلسه قبلی ستاد تنظیم بازار درب مرغداری ۱۲ هزار تومان و برای مصرف‌کننده ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان به تصویب رسیده بود که برخی برندها متناسب با کشش بازار و هزینه‌های تمام شده، قیمت متفاوتی را روی بسته‌بندی خود درج می‌کردند. وی افزود: امروز مقرر شد تا تخم‌مرغ ۳۰ عددی بسته‌بندی شناسنامه‌دار دارای زنجیره سرد حداکثر ۳۱ هزار تومان، تخم‌مرغ ۲۰ عددی ۲۲ هزار تومان، تخم‌مرغ ۱۵ عددی ۱۸ هزار تومان، تخم‌مرغ ۹ عددی ۱۱ هزار تومان و تخم‌مرغ ۶ عددی ۷ هزار تومان عرضه شود که این سقف قیمت است و برندهای دیگر زیر این عدد باید رقابت کنند.
 • کارنامه تجارت کشاورزی در دوره کرونا

  دنیای اقتصاد: چکیده آمار تجارت خارجی بخش کشاورزی و صنایع غذایی در ۵ ماهه امسال از سوی گروه کشاورزی مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران منتشر شد. بر اساس داده‌های آماری این گزارش، تراز تجاری ایران در ۵ ماهه امسال منفی یک میلیارد و ۹۹۴ میلیون دلار و به نفع واردات است. البته روند تجارت از سال ۹۲ تاکنون به همین منوال بوده و تراز تجاری محصولات کشاورزی و صنایع غذایی همواره به نفع واردات و منفی بوده است. اما در این بازه‌های زمانی فاصله بین صادرات و واردات کم و زیاد می‌شود و از این رو کسری تراز تجاری در سال‌های مختلف همواره منفی و با ارقام متفاوت است.
 • پالس مثبت به افزایش سقف تعهد ارزی

  دنیای اقتصاد: بخش خصوصی یک بار دیگر دغدغه‌های خود را در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات و افزایش مهلت رفع تعهد ارزی بیان کرد. فعالان اقتصادی این بار تلاش کردند تا از مسیر رایزنی با متولیان سازمان امور مالیاتی، مطالبات ارزی و تجاری خود را مطرح کنند. در جلسه مشترکی که میان فعالان بخش خصوصی و مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و برون‌سپاری سازمان امور مالیاتی برگزار شد، صادرکنندگان مهلت زمانی چهار ماهه برای بازگشت ارز را ناکافی دانستند و خواستار افزایش مهلت مذکور شدند.
 • از انتخاب صادرکنندگان نمونه سال ۹۸ تا چالش کارت‌های بازرگانی

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از پایان فرآیند انتخاب صادرکننده نمونه خبر داد و گفت: ۵۰ شرکت نمونه ملی و ۶ شرکت ممتاز در بخش‌های مختلف به‌عنوان منتخبان سال جاری برگزیده شدند.
 • استفاده از ظرفیت دریای خزر برای تجارت منطقه‌ای

  دنیای اقتصاد: تقویت روابط دوجانبه ایران و روسیه محور دیدار سرکنسول ایران در آستاراخان با رئیس اتاق ایران بود و در عین حال درباره برخی از مهم‌ترین موانع صادرات کالاهای ایرانی به روسیه بحث و تبادل نظر شد. تقویت روابط دوجانبه ایران و روسیه محور برگزاری این نشست بود و در عین حال درباره برخی از مهم‌ترین موانع صادرات کالاهای ایرانی به آستاراخان روسیه بحث و تبادل نظر شد.
 • آدرس غلط چالش‌های اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: سیاست‌های ارزی، پولی و گمرکی در یک راستا قرار ندارند و همین موضوع موجب بروز مشکلاتی در حوزه‌های مختلف به خصوص تولید شده است. پای این ناهمراستایی به بنگاه‌های تولیدی رسیده و تامین مواد اولیه تولید را با مشکلاتی مواجه کرده است. مشکلاتی ناشی از تامین و تخصیص ارز که به واسطه آن مواد اولیه تولید در گمرکات دپو شده است. صاحبان کسب‌و‌کار هم عنوان می‌کنند دسترسی به مواد اولیه در خیلی از بنگاه‌ها در نقطه قرمز قرار دارد و خیلی از بنگاه‌ها با کمترین ظرفیت خود کار می‌کنند؛ به گفته آنها در کشور همه‌چیز به مساله ارز گره‌خورده و بی‌ثباتی به همه حوزه‌های اقتصادی سرایت کرده است. نهمین نشست از دور نهم هیات نمایندگان اتاق ایران علاوه بر این مساله، به بحث درباره مشکلات روز اقتصاد ایران و مسائلی مانند وضعیت بازار سرمایه، تعهدهای ارزی، مشکلات سامانه جامع و کارت بازرگانی هم اختصاص داشت. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران سخنرانی خود را در دو بخش کلی ایراد کرد؛ ابتدا به مسائل بلندمدت و اثرگذار نظیر تدوین برنامه هفتم توسعه پرداخت.
 • ابزار تجارت در منگنه

  دنیای‌اقتصاد: ضوابط جدید برای صدور و تمدید کارت‌های بازرگانی از سوی سیاست‌گذار تجاری تعریف شد. بر این اساس، سامانه جدید طراحی شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۱۴ فرآیند جدید به مراحل صدور و تمدید کارت‌های بازرگانی اضافه شده که پیش از این وجود نداشته است. بررسی رفتار سیاست‌گذار در حدود دو ماه اخیر نشان می‌دهد که نوعی سیاست انقباضی در دستور کار قرار گرفته است و دایره صدور کارت بازرگانی به سمت محدودتر شدن حرکت کرده است. سیاستی که از نگاه کارشناسان و فعالان اقتصادی وضعیت صادرات و واردات را تحت تاثیر قرار داده است و این ابزار تجارت مانند گذشته به سهولت دراختیار متقاضیان و تجار قرار داده نمی‌شود. آن طور که رئیس کنفدراسیون صادرات ایران به تازگی تصریح کرده با تغییراتی که در حوزه صدور کارت بازرگانی اتفاق افتاده، نمی‌توان گفت صادرات متوقف شده است اما توقف تمدید و صدور کارت بازرگانی رخ داده است. در واقع نوسانات سیاست‌گذاری در این عرصه طی ماه‌های اخیر منکعس‌کننده نوعی آشفتگی است که فعالان اقتصادی را در سردرگمی و کارت بازرگانی را در منگنه قرار داده است.
 • مسیر پیشبرد تجارت

  دنیای‌اقتصاد: محمد خزاعی، دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) به منظور گسترش همکاری‌ها و افزایش تعاملات اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور‌ با اتاق بازرگانی بین‌المللی، در جمع هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان حضور یافت. در ابتدای این جلسه علی یگانه‌فرد، رئیس اتاق زنجان ضمن خوشامدگویی به تاریخچه فعالیت این اتاق و تدوین نقشه راه سه ساله تجارت خارجی استان زنجان اشاره کرد. او بر ضرورت توجه به زیرساخت‌ها و تعاملات به منظور تداوم فعالیت‌های اتاق به‌ویژه در شرایط کرونا تاکید کرد. در این نشست دبیرکل کمیته ایرانی ICC، ضمن تشکر از پیشنهادها و نظرات مطرح شده، نگاه جامع و تکیه بر توان داخلی و استفاده از ظرفیت‌های موجود را به‌عنوان اصلی مهم در پیشبرد و بهبود تجارت ذکر کرد. وی سپس به فرصت‌ها و پیشرفت‌ها در بخش علوم و فناوری که موجب توسعه زیرساخت‌ها شده، اشاره کرد. محمد خزاعی با تاکید بر لزوم مشارکت در جلسات و رویدادهای ICC و بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در این جلسات، تربیت و پرورش نیروی انسانی متخصص و آشنا به مسائل بین‌المللی را امری ضروری دانست.
 • افزایش سود بخش صنعتی چین

  دنیای‌اقتصاد: سود تولیدکنندگان صنعتی چین برای چهارمین ماه پیاپی در ماه آگوست افزایش یافت. براساس آماری که روز یکشنبه اداره آمار این کشور منتشر کرد، تداوم سودآوری این شرکت‌ها عمدتا به‌دلیل روند رو به رونق قیمت کالاها و تجهیزات تولیدی بوده است. در این رابطه با افزایش تقاضا، معرفی بسته‌های مالی حمایتی دولت و رونق انعطاف‌پذیر و شگفت‌آور صادرات، اقتصاد چین به تدریج دوره رونق خود را دنبال می‌کند.
 • هرمزگان قطب دوم فولاد کشور خواهد شد

  گروه شرکت‌ها: با توسعه‌های انجام شده و در دست انجام، استان هرمزگان به قطب دوم فولاد کشور تبدیل خواهد شد. فرزاد ارزانی، مدیرعامل فولاد هرمزگان در جلسه اقتصاد مقاومتی استان که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و همتی استاندار استان هرمزگان برگزار شد، با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا گفت: بیشترین حجم این تحریم‌ها بعد از صنایع نفت و گاز، شرکت‌های فولادی از جمله فولاد مبارکه، هرمزگان و...را هدف قرار داد و با وجود تمام این محدودیت‌ها ایران با افزایش تولید در رده دهم کشورهای تولیدکننده فولاد جهان قرار گرفت.
 • ضربان کند تجارت با قاره سبز

  دنیای‌اقتصاد: تصویر تجارت کالایی ایران با اتحادیه اروپا در هفت ماهه سال ۲۰۲۰ ترسیم شد. آمارهای منتشر شده از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران نشان می‌دهد، تجارت ایران با این منطقه به سمت انقباض حرکت کرده است. طی هفت ماه نخست سال ۲۰۲۰،‌کل تجارت کالایی ایران و اتحادیه اروپا (۲۷ کشور) معادل ۲ میلیارد و ۶۴۹ میلیون یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ افت بیش از ۹ درصدی را تجربه کرده است. طی هفت ماه نخست ۲۰۲۰ در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ایران بیشترین ارزش تجارت را با آلمان داشته است. به طوری که حدود ۴۱ درصد از کل ارزش تجارت ایران با اتحادیه اروپا طی هفت ماهه ۹۹ مربوط به آلمان بوده است. ایتالیا، هلند، اسپانیا و فرانسه نیز سایر شرکای عمده تجاری ایران در اتحادیه اروپا هستند که به ترتیب سهم ۱۵ درصد، ۱۱ درصد، ۶ درصد و ۶ درصد از کل ارزش تجارت ایران با این منطقه طی دوره مورد بررسی را به خود اختصاص داده‌اند.
 • شیوه پیشنهادی بخش خصوصی برای امنیت اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: در تازه‌ترین نشست کمیسیون مسوولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران، ضرورت تعامل بخش خصوصی با پلیس در ایجاد توسعه و امنیت اقتصادی بررسی شد. در این نشست که برخی از نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی و روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران حضور داشتند، محورهای مشارکت مردم و بخش خصوصی در توسعه نظم و امنیت عمومی و اصلاح رویه‌ها باهدف جلوگیری از بروز آسیب‌های اقتصادی نیز موردتوجه قرار گرفت و مقرر شد تا با تشکیل کمیته راهبری در اتاق ایران، این محورها تایید و تعامل بخش خصوصی و پلیس تقویت شود.
 • شکایت جمعی از شرکت‌های آمریکایی از دولت ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: حدود ۳ هزار و ۵۰۰ شرکت آمریکایی شامل «تسلا»، «فورد موتور»، «تارگت» و... در دو هفته اخیر دولت ترامپ را به خاطر تعرفه‌های اعمالی بر بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار از واردات محصولات چینی مورد پیگیرد قانونی قرار داده‌اند. این پروندها که در «دادگاه تجارت بین‌المللی ایالات‌متحده» علیه رابرت لایت‌هایزر، نماینده تجاری آمریکا و سازمان حفاظت گمرکی و مرزی این کشور گشوده شده‌اند، آنچه را که تشدید غیرقانونی جنگ‌تجاری آمریکا علیه چین از طریق وضع راند سوم و چهارم تعرفه‌ها خوانده شده به چالش کشیده‌اند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از راشا تودی، در بخشی از این چالش‌ قانونی، شرکت‌های شاکی این بحث را مطرح می‌کنند که دولت ترامپ نتوانسته الزام وضع تعرفه در یک دوره ۱۲ ماهه را رعایت کند و پروسه‌های دولتی در اعمال این تعرفه‌ها رعایت نشده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر